Προς το περιεχόμενο

Chorus πετάλι για μπάσσο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σας... Έψαξα λίγο στο forum αλλά δε βρήκα κάτι...

Λοιπόν, ψάχνω ένα πετάλι chorus για το μπάσο μου. Παίζω alternative, κοντά στους Muse... Τώρα έχω ένα Squier της Fender, Jazz Bass, το οποίο σύντομα θα αντικατασταθεί από ένα Music Man StringRay! Τα λεφτά που διαθέτω είναι 80-100Ε! Ακούω τις προτάσεις σας...

Επίσης θέλω και ένα πεταλάκι κουρδιστήρι, αλλά σκέφτομαι εκεί να μη δώσω πολλά λεφτά (περίπου 20Ε, κάτι σε Behringer). Πιστέυετε ότι πρέπει να δώσω περισσότερα λεφτά και για κουρδιστήρι;

Και κάτι τελευταίο, επειδή στη μπάντα είμαστε μία κιθάρα, υπάρχει κάποιο πεταλάκι για να γεμίσουμε τον ήχο μας; Κάτι τέλος πάντων (εκτός βέβαια του να βρούμε δεύτερο κιθαρίστα...).

Αυτά! Ευχαριστώ! Καλό σας βράδυ!

Viva La Revolution!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δοκιμάσει για chorus της EBS(πανακριβο-απορρίπτεται) της boss(πάρε 2 behringer, μη ντρέπεσαι!) και κατέληξα στο xseries της digitech(ψηφιακό μεν,πολύ έντονο δε!)...

τώρα βέβαια γούστα είναι αυτά και το κάθε πετάλι έχει και τον χαρακτήρα του...

 

Τώρα για τον κιθαρίστα με ένα stereo chorus και ένα delay σε 2 ενισχυτές θα γεμίσει το χώρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Chorus Εnsemble της Boss αν θέλεις ενα απλο chorus (ειναι πιο παχυ απο το Bass Chorus) μια διαφορετικη προταση ειναι το Stereo Electric Mistress απο Electro-Harmonix που ειναι συνδιασμος Chorus-Flanger με πολυ ομορφα αποτελεσματα. Δοκιμασε το στανταρ.

fuck you you fucking fuck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Stereo Electric Mistress απο Electro-Harmonix

 

Το βρηκα στο ιντερνετ (http://www.ehx.com/products/stereo-electric-mistress/product-photo, νομίζω πως είναι αυτό που δείχνω) απλά το δοκιμάζει με κιθάρα. Και αυτό που θέλω να ρωτησω (και γενικά, αλλά και για τη συγκεκριμένη περίπτωση) είναι αν στα πετάλια, υπάρχουν ξεχωριστά για κιθάρα και ξεχωριστά για μπάσσο...

Ευχαριστώ και πάλι!

Viva La Revolution!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά το πρόβλημα με τα πετάλια κιθάρας είναι οτι συνήθως κόβουν τα χαμηλα μπάσσα απο το μπάσο...

 

για ξαναδιατυπωσε το αυτο ωστε να το καταλαβουμε... (να βρω και καμμια καρεκλα να κατσω γιατι το διαβασα ορθιος και κοντεψα να ...σωριαστω και ειμαι και γερος ανθρωπος... ;D ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά το πρόβλημα με τα πετάλια κιθάρας είναι οτι συνήθως κόβουν τα χαμηλα μπάσσα απο το μπάσο...

 

.....Δεν νομίζω 'οτι ισχύει αυτό που λες...Τα πεταλλακια δουλεύουν ακομα και σε αρμόνιο,μετά πρέπει να το περάσεις από ενισχυτή(είχα βάλει ενα ds-1 distortion στο αρμόνιο της αδερφής μου και απέκτησε @@!!!!).Σοβαρά τωρα τα πεταλάκια είναι στην ουσία επεξεργαστές σηματος οπότε δουλεύουν το ίδιο με όλα τα οργανα.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ξαναδιατυπωσε το αυτο ωστε να το καταλαβουμε... (να βρω και καμμια καρεκλα να κατσω γιατι το διαβασα ορθιος και κοντεψα να ...σωριαστω και ειμαι και γερος ανθρωπος... ;D ;D)

 

Τι δεν κατάλαβες ακριβώς...?Είτε με crossover είτε με οποιονδήποτε άλλο αδιάφορο για μένα τρόπο τα πεταλάκια για  μπάσσο (fuzz-distortion ιδιαίτερα) δεν αδυνατίζουν τον ήχο...κρατούν τα 80Hz(περίπου) και κάτω...άσε που σε πετάλι μπάσου οι τυχον ρυθμίσεις EQ που θα έχει θα είναι πιο "σωστές" για το συγκεκριμένο όργανο....

αυτάααα.....

 

.....Δεν νομίζω 'οτι ισχύει αυτό που λες...Τα πεταλλακια δουλεύουν ακομα και σε αρμόνιο,μετά πρέπει να το περάσεις από ενισχυτή(είχα βάλει ενα ds-1 distortion στο αρμόνιο της αδερφής μου και απέκτησε @@!!!!).Σοβαρά τωρα τα πεταλάκια είναι στην ουσία επεξεργαστές σηματος οπότε δουλεύουν το ίδιο με όλα τα οργανα.. ;)

Που να δεις σε ακορντεον τι είχε γίνει....! ;D

 

edit:

ξέχασα να αναφέρω σε wah η διαφορά είναι τεράστια...(πάντα υποκειμενικά..)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα για ΑΥΤΟΝ τον λογο τα χρησιμοποιεις (επεξεργαστες σηματος ειναι) για να σου "χαλασουν" τον ηχο....(distortion..λεγονται αλλωστε ;D :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν μέρει, όλοι έχετε δίκιο.

Όλα σχεδόν τα πεταλάκια έχουν στην είσοδο τους ένα πυκνωτή, ο οποίος παίζει το ρόλο hi-pass φίλτρου.

Τα πεταλάκια για μπάσο έχουν πυκνωτές εισόδου με μεγαλύτερες τιμές έτσι ώστε να επιτρέπουν σε χαμηλότερες συχνότητες να περνάνε στο εκάστοτε κύκλωμα.

Τέλος.

 

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου