Προς το περιεχόμενο

Η strat μου... επιτελους!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχας σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια! Με συγκινησατε βρε σε καλο σας!  :'( :'( :'(

 

Λοιπον για λυστε μου μια απορια: Οι tonerider σε τι αποσταση πρεπει να ειναι απο τις χορδες (πατωντας τις χορδες στο τελευταιο ταστο παντα). Το λεω γιατι παρατηρησα μια μειωση του sustain - δεν ειμαι και σιγουρος ομως... Ειδικα πατωντας στα ταστα 5 εως 8 και ειδικα στην σι χορδη μου φαινεται σαν να κραταει η νοτα λιγοτερο (συνδεμενος σε ενισχυτη). Οταν παιζω ακουστικα χωρις amp μου φαινεται οτι η νοτα κραταει περισσοτερο... Τωρα τους εχω βαλει συμφωνα με τα specs της Fender - Vintage style Pickups - bass side: 6/64" (2.4 mm) treble side: 5/64" (2 mm). Τα κουτια των tonerider ή στο site τους δεν λεει κατι...

 

SuperFunk βοηθεια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλοπαιχτη!

Να σε ρωτησω και κατι, εχεις βαλει ψηλα ποτενσιομετρα απ'οτι βλεπω, το εκανες για να καθοντε τα κουμπια πιο ψηλα (σε βολευει?), ή ειναι τυχαιο γεγονος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λοιπον για λυστε μου μια απορια: Οι tonerider σε τι αποσταση πρεπει να ειναι απο τις χορδες (πατωντας τις χορδες στο τελευταιο ταστο παντα). Το λεω γιατι παρατηρησα μια μειωση του sustain - δεν ειμαι και σιγουρος ομως... Ειδικα πατωντας στα ταστα 5 εως 8 και ειδικα στην σι χορδη μου φαινεται σαν να κραταει η νοτα λιγοτερο (συνδεμενος σε ενισχυτη). Οταν παιζω ακουστικα χωρις amp μου φαινεται οτι η νοτα κραταει περισσοτερο... Τωρα τους εχω βαλει συμφωνα με τα specs της Fender - Vintage style Pickups - bass side: 6/64" (2.4 mm) treble side: 5/64" (2 mm). Τα κουτια των tonerider ή στο site τους δεν λεει κατι...

 

SuperFunk βοηθεια!!!

 

 

Γιατί δεν πειραματίζεσαι, ώστε να βρείς το σημείο που γουστάρεις εσύ; Μην βλέπεις που είναι κάτι μικρές βιδούλες, μπορείς να παίζεις ώρες ολόκληρες με δαύτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 'γεια τη Strat κι απο μενα!

 

Το υψος των μαγνητων το ρυθμιζεις εσυ οπως σου ακουγεται καλυτερα, εντος παντα καποιων οριων...  Αυτες οι βιδουλες ειναι το καλυτερο Tone control που εχει το οργανο...  ;)

 

Απλα οχι υπερβολικα ψηλα για να μην μαγνητιζονται οι χορδες απο τα polepieces και δεν μπορουν να ταλαντωθουν ελευθερα.

 

Ενας κανονας εδω λεει:

Πιο ψηλα = περισσοτερη "χορδη" στον ηχο

Πιο χαμηλα = περισσοτερο "ξυλο" στον ηχο.

 

Παντως, μην το πας με τα χιλιοστα και τις ετοιμες ρυθμισεις που δινει η 7εndεr. Αυτες ειναι γενικες κατευθυνσεις. Σεβαστες μεν, αλλα οχι προς defacto αποδοχη.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SuperFunk βοηθεια!!!

 

οτι σου ειπαν τα παιδια παραπανω.

 

προσεξε να ρυθμισεις τους μαγνητες ωστε ο καθενας ΜΟΝΟΣ του να εχει την ιδια ενταση με τον αλλο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, τελικα το προβλημα του sustain δεν ειναι απο τους μαγνητες. Για σκεφτειτε τι αλλο μπορει να φταιει. Αυτα που σκεφτομαι εγω ειναι:

1 - το shim που εβαλα στο neck pocket το οποιο μπηκε για να tiltαρει το μανικι - το εβαλα πισω απο τις κατω βιδες δηλ στο τερμα του μανικιου και εχει μεγεθος 1 εκ Χ 4 εκ. Ειναι ενα κομματι απο γυαλοχαρτο.

2 - το setup του bridge - αν ακουμπαει στο σωμα ο καβαλαρης μηπως τελικα θα ειναι καλυτερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το shim δεν ειναι σιγουρα (ισα ισα που θεωρητικα αυξανει το sustain μια και αυξανει την γωνια της χορδης στα σελακια)

 

αν το sustain χανεται μονο "ηλεκτρικα" τοτε σιγουρα ειναι θεμα ρυθμισης τον μαγνητων

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το setup του bridge - αν ακουμπαει στο σωμα ο καβαλαρης μηπως τελικα θα ειναι καλυτερα?

 

δοκιμασε το αν σ'αρεσει, αλλα να ξερεις οτι ο Leo το σχεδιασε για να ειναι "floating".

 

εμενα μου ακουγεται λιγο αφυσικος ο ηχος με το tremplate "κολλημενο", και γιαυτο βαζω παντα εστω και λιιιγο "αερα"  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου