Προς το περιεχόμενο

Εμπόριο για την απεξάρτηση από τα ναρκωτικά;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Σας έχει τύχει να σας προσφέρουν / πουλήσουν στυλό, αναπτήρες κλπ για την υποστήριξη κάποιου κέντρου απεξάρτησης, π.χ. 18 Ανω, κλπ;

Επειδή έχω κοντοσταθεί αμήχανα όταν μου έχει συμβεί να με ρωτήσουν, καθώς δεν υπάρχει κανένα στοιχείο που να αποδεικνύει την προέλευση των ατόμων.

Σκέφτομαι ότι 1. μπορεί να μην έχουν καμμία σχέση αυτά τα άτομα και να δυσφημίζουν αυτά τα κέντρα, και 2. αν έχουν, μήπως ήθελαν τα χρήματα για δική τους χρήση ή τέλος πάντων είναι τελικά αυτός τρόπος για την υποστήριξη τέτοιου σκοπού;

Μήπως κάποιος μέσα από τις κοινότητες μπορεί να μας διαφωτήσει;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε στην Θεσσαλονίκη και κάτσε στην Παραλία για καφέ και θα περάσουν μέσα σε 1 ώρα 10 τέτοιοι!!

 

Μια φορά πριν 3-4 χρόνια όταν ήμουν ακόμη καπνιστής είχε έρθει ένας τέτοιος και μου αφήνει διάφορα πάνω και μου λέει παίρνεις 1 και αφήνεις ότι έχεις ευχαρίστηση για βοήθεια. Ε βλέπω κι εγώ ένα πακέτο με 3 αναπτήρες μάρκας μ'έκαψες και λέω ας το παρω και αφήνω 2 ευρώ. Έρχεται και πετάει την ΘΕΙΚΗ ατάκα: "Τι 2 ευρώ ρε φίλε πλάκα μου κάνεις, ούτε το κόστος δεν βγάζω" ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Yame8 πώς δε μπορώ να σε διαφωτίσω! Εγώ! ΕΔώ!

 

Λοιπόν.

 

Απάντησα σε αγγελία, απο χαρτάκι στην ομόνοια όπου ζητούσαν παιδιά για 4ωρή εργασία κλπ. Και μου πασάρουν κάτι παλιά "ΠΑΖΛ", "ΤΕΣΤ", αναπτύρες κλπ. Όπως σου τα λέω. Να γυρνάω τριγύρω σε ορισμένη περιοχή, και σε 4 ώρες μας μαζέυανε. Όχι ναρκομανής ή πρώην δεν ήταν κανείς, απλά όλοι λέγανε ότι είτε ναρκομανής πρώην και βοήθεια κλπ, είτε φοιτητές και για την εστεία κλπ, είτε κι εγώ δεν ξέρω τι.

 

Πώς στο δία βρέθηκα και άντεξα 1 ώρα εκεί δε ξέρω.

 

Να τους στείλεις απο εκεί που ήρθαν μπας και ξυπνήσουν και βρουν καμμιά πραγματική δουλειά. Οι Πακι, στα φανάρια, πιο τίμιοι μου φαίνονται. (είδικα όταν ΔΕΝ επιμένουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω και γω μαζι σου yameth .δυσφημουν και δεν ειναι αξιοπιστα ατομα απο προγραμμα υποθετω. στειλτους αν τους ξανα δεις.εξαλλου αν ηταν ατομα απο προγραμμα,θα πηγαιναν να δουλεψουν.και οχι να ζητιανευουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς το ίδιο μου συνεβει χτες στο mall και επειδη ημουν με ενα φίλο που είχε τσαντιστει γιατι τον είχαν πρήξει το πηγαμε λίγο παρα περα και ρωτησαμε τα παιδια τι ακριβως γίνεται πίχω απο αυτό...

 

Τελος παντων....Με τα πολλα μάθαμε ότι εταιρειες δίνουν σε άτομα καποια μικροπράγματα να πουλανε (ημερολογια,αναπτηρε κτλ) και μοιραζονται με καποιο ποσοστο τα χρηματα...Του συμβουλευουν μαλιστα να πουν ψεματα του στυλ ''Θελω να παω 5ημερη'' ή ''χτυπησε φίλος με μηχανακι'' κτλ....

 

Πολλοι μάλιστα έχουν βρει ''καβάτζες'' και το κανουν βιοποριστικά...και οχι για χαρτζηλικι...

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yame8 πώς δε μπορώ να σε διαφωτίσω! Εγώ! ΕΔώ!

 

Λοιπόν.

 

Απάντησα σε αγγελία, απο χαρτάκι στην ομόνοια όπου ζητούσαν παιδιά για 4ωρή εργασία κλπ. Και μου πασάρουν κάτι παλιά "ΠΑΖΛ", "ΤΕΣΤ", αναπτύρες κλπ. Όπως σου τα λέω. Να γυρνάω τριγύρω σε ορισμένη περιοχή, και σε 4 ώρες μας μαζέυανε. Όχι ναρκομανής ή πρώην δεν ήταν κανείς, απλά όλοι λέγανε ότι είτε ναρκομανής πρώην και βοήθεια κλπ, είτε φοιτητές και για την εστεία κλπ, είτε κι εγώ δεν ξέρω τι.

 

Πώς στο δία βρέθηκα και άντεξα 1 ώρα εκεί δε ξέρω.

 

Να τους στείλεις απο εκεί που ήρθαν μπας και ξυπνήσουν και βρουν καμμιά πραγματική δουλειά. Οι Πακι, στα φανάρια, πιο τίμιοι μου φαίνονται. (είδικα όταν ΔΕΝ επιμένουν)

Tα ίδια κι εγώ,φαντάρος στην αθήνα εν ετη 1994 (προεδρική φρουρά τρομάρα μου ;D)

Παρασυρόμενος από γνωστό,παραλίγο να πέσω στη λούμπα.Μιλάμε σιχάθηκα τον εαυτό μου.

Πουλούσαν ημερολόγια δίνοντας  τα μισά κέρδοι στο ''ντίλερ'' κρατούσαν την ταυτότητα έως ότου να επιστρέψει και να παραδώσει.

Μάλιστα συμβούλευαν στα παιδιά για να πέσει το θύμα -αγοραστής πιο εύκολα,να λένε πως τα κέρδοι θα πήγαιναν σε άπορα παιδια της Αφρικής και κάτι τέτοια(ξεφτίλα).

Αστα να πάνε,πως πάνε να βγάλουν τα ψωμί τους ορισμένοι... ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην να συγχαρω το Γιαννη Μεθενιτη που ανοιξε ενα τετοιο θεμα διοτι καλως η κακως το συγκεκριμενο ζητημα ειναι ταμπου στην ελληνικη κοινωνια

 

 

Eπειδη εχω προσωπικη (οικογενειακη ) εμπειρια επι του θεματος βαζω πισω τον εγωισμο μου και την αξιοπρεπεια μου για να σας ενημερωσω επι του θεματος γιατι ειναι παρα πολυ σοβαρο...Ισως το σοβαροτερο προβλημα που αντιμετωπιζει η Ελλαδα αυτη τη στιγμη ως κοινωνια...

 

Δυστηχως καποιος ο οποιος κανει χρηση τοξικων ουσιων(Ιρωινη-χαπια κτλ κτλ)

"φαινεται" απο μιλια μακρια ακομα και χρονια αφοτου εχει "κοψει"

Συνηθως αυτα τα παιδια -τα οποια το τονιζω η βλακεια τους ηταν οτι μπλεξανε,οχι οτι το συνεχιζουν γιατι πολυ απλα ειναι αρρωστοι -σταματανε στα φαναρια και δεν πουλανε τιποτα..απλα ζητιανευουν με 1000 διαφορετικες δικαιολογιες και λενε ψεματα(δεν εχετε ιδεα ποσα ψεματα λενε)

 

!!!!!!!!ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΔΙΝΕΤΕ ΛΕΦΤΑ!!!!!!!

 

Σχεδον ολα αυτα τα παιδια εχουν οικογενεια..Δεν τους πετανε στο δρομο και δυστηχως δεν μπορουν να τους κλεισουν και καπου χωρις την εγκριση των ιδιων διοτι ο νομος ειναι ελλιπης και τους δινει δικαιωμα μεχρι και μυνηση να κανουν στους γονεις τους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΕΛΕΟΣ...

Η Αστυνομια δεν κανει τιποτα γιατι πολυ απλα δεν μπορει να κανει τιποτα ( ο νομος ειναι ετσι)

Ο ΟΚΑΝΑ δινει σειρα προτεραιοτητας (σε οσους πανε και δηλωνονται) για χορηγηση Μεθαδονης μετα απο 5-6 χρονια,ενα διαστημα το οποιο μπορει -και η ιστορια εχει δειξει-να αποβει μοιραιο

 

ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΔΙΝΟΥΝ ΛΕΦΤΑ

ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΔΙΝΕΤΑΙ ΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ,ΑΠΛΑ ΤΟΥΣ ΣΚΟΤΩΝΕΤΕ

 

Ολα τα ιδρυματα τα οποια υπαρχουν με σκοπο την απεξαρτηση απο τα ναρκωτικα ειναι "ξερα"

Δηλάδη δεν χορηγουν Μεθαδονη για τις πρωτες 3-4 ημερες (μπορει και βδομαδα αναλογα τον αργανισμο και την εξαρτηση).Κακως βεβαια γιατι χωρις φαρμακευτικη αγωγη ο Τοξικομανης απο τις "Χαρμανες" μπορει και να παθει ανακοπη...Τα ιδρυματα αυτα χρηματοδοτουνται απο το κρατος και δεν βγαζουν ποτε αυτους που εχουν "κοψει" η κανεναν αλλο εθελοντη η εργαζομενο στο δρομο για να πουλαει αναπτηρες και καθε ειδους μλκιες...

 

 

Αυτοι οι ανθρωποι που πουλανε και λενε οτι ειναι για τη στηριξη αυτων των τοξικομανων εκμεταλευονται την αγνοια του κοσμου και λενε οτι θελουν

 

Φιλικα

Νικος

 

Υ.Γ.αν μπορω να βοηθησω τον οποιοδηποτε για το συγκεκριμενο θεμα με χαρα μου να το κανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου