Προς το περιεχόμενο

Ακουστικά για DJ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια γεια σας...

Ειμαι αναμεσα στα 3 μοντελα ακουστικων που σας λεω SENNHEISER HD 25 MKII - TECHNICS RPDH 1200 - TECHNICS RPDJ 1200...

Προοριζοναι για DJ χρηση...

Περιμενω την γνωμη σας!Και εκτος απο την ποιοτητα/αποδοση θελω να εχετε υποψην σας και την ποιοτητα κατασκευης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τα 3 είναι super  ;)

Δεν έβαλες στις επιλογές σου τα αντίστοιχα pioneer, denon, sony και χαίρομαι γιαυτό. (είναι θέμα προσωπικής επιλογής, μην αρχίσουμε frame)...

Προσωπικά με έχουν βολέψει τα rpdh...

Έχω περάσει και από τα rpdj και δεν είχα κανένα μα κανένα πρόβλημα. Άψογα ακουστικά.

Φυσικά και τα hd25 είναι super οπότε η επιλογή θα είναι δύσκολη.

Βρες κάποιο κατάστημα που τα έχει όλα, φόρεσε τα (όπως σε βολεύει) και πάρε αυτό που σου ταιριάζει καλύτερα.

 

Το για DJ χρήση είναι 'τονισμένο'?

Γιατί αν όχι τα rpdh δεν υπάρχει περίπτωση να τα φορέσεις για μισή ώρα συνεχόμενα χωρίς να πονέσουν τα αυτιά σου.

αν όχι εγώ θα πήγαινα στα στα HD25.

 

Αλλά και πάλι αυτά που λέω είναι σχετικά. Μπορεί να φταίει το σχήμα του κεφαλιού μου και των αυτιών μου αλλά γενικά τα rpdh είναι πολύ σφιχτά.

 

Συμπέρασμα... δοκιμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ φιλαρακο!

Και εγω ειμαι αναμεσα στα hd25 και rpdh...

το θεμα ειναι οτι ειμαι απο θεσ/νικη και δν ξερω καποιο μαγαζι που να τα εχει και τα 2 για να παω να τα δοκιμασω...

αν κανενας ξερει τπτ αν μου στειλει!

περιμενω και αλλες αποψεις!!!! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σου φίλε, εγω προσωπικά προτείνω τα HD25 (προσοχή όχι τα HD25 sp) μιας και έχω δοκιμάσει όλα τα παραπάνω + κάποια άλλα. Δοκίμασέ τα και πιστεύω οτι θα μείνεις απολύτως ευχαριστημένος.

Music is the answer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη εγώ θα σου έλεγα να πάρεις τα Beyerdynamic DT-770 Pro.

 

Προσφέρουν Τρομερό Bass & Treble, και απίστευτες εντάσεις. Επιπλέον δεν έχω φορέσει άλλο ακουστικό (DJ ή studio) που να προσφέρει τέτοια απομόνωση από το περιβάλλον.

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε πριν αγοράσεις! Απαραίτητο!!

 

Εγω πήρα SENNHEISER αλλα αν εξαιρέσουμε την πάρα πολύ καλή ποιότητα σε ηχό , ειναι κουρατικά μετα απο κανένα μισάωρο πονάνε τα αυτιά μου και χρειάζονται μασάζ για να στρώσουν πάλι. .  ;D

 

Φρόντισε ότι δοκιμάσεις να είναι αρκετά άνετο στο κεφάλι σου κ να μην σε σφύγγουν ούτε λίγο.. Αν γίνεται φόρα τα για κάνα 10λεπτο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Oσον αφορα το θεμα των ακουστικων.. εδω θα σου λυθουν ολες οι αποριες. Ειμαι χρονια dj! Εχω αλλαξει πολλα ακουστικα. Εγω θα σου προτεινα με κλειστα ματια φυσικα τα sennheiser αυτα και ΜΟΝΟ αυτα

 

06%2007%202006sennheiser_hd-25.jpg

 

Και φυσικα τα pioneer hdj1000 τα οποια θεωρω κορυφαια και πολυ συμπαγη και με εχουν βοηθησει παααρα πολυ!

 

pioneer_hdj_1000_s8395.jpg

 

Kαι επισης θα παρεις και τα Sony 700

 

SONY+CASQUE+DJ+5HZ+30KHZ+MDRV700DJ.JPG

 

Aυτα τα 3 ειναι τα κορυφαια ακουστικα.

 

Ομως ξεχνας το σημαντικοτερο. Τι μουσικη παιζεις? τα ακουστικα τα διαλεγουμε αναλογα το ειδος μουσικης που θα παιξουμε. Τα αλλα που ειπες για μενα διεγραψε τα. Οπως επισης δε πρεπει να εχεις στο νου σου την αγορα 1 ακουστικου αλλα 2. Καλο ειναι να παρεις τα Sennheiser και οποιο αλλο ακουστικο απο τα δυο που σου ειπα παραπανω. Παντα εχουμε 2 ακουστικα και ποτε μονο 1. Μεγα λαθος!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι εαν το ακουστικο μας για καποιο λογο σπασει (συχνο φαινομενο λογω της εντασης στη δουλεια) το ψυχολογικο "σοκ" ειναι τετοιο που σε κανει να χαλιεσαι. Λειτουργικα, οταν ενα ακουστικο σπασει, ειναι κυριολεκτικα αχρηστο γιατι δε μπορει να σταθει σωστα πανω στο κεφαλι.Σημαντικο λογο επισης αποτελει το γεγονος οτι οταν αγοραζεις ενα ακουστικο τοσο ακριβο (της ταξης των 160-250 ευρω) δυσκολα ενας dj θα τα βγαλει περα με ενα φτηνο. H διαφορα ειναι μεγαλη.

 

Ρολο βεβαια παιζει και το που παιζουμε. Αν παιζεις σε club το ακριβο ακουστικο ειναι απαραιτητο. Καθε τι φτηνο και μικρο αποριπτεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου