Προς το περιεχόμενο

Ασφάλειες αυτοκινήτων.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

update: για μας τους φτηνιαρηδες... Μου ηρθε η λυπητερη για το επομενο 12μηνο. 266 ευρω.

Τόσα πληρώνω εγώ το εξάμηνο για το δικό μου, που δεν είναι και 1600αρι. Μην παραπονιέστε! :D

 

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο, ακριβοπληρώνω αλλά μου καλύπτουν τα πάντα (εκτός από μικτή), τα πάντα όμως! Και όσες φορές τους έχω χρειαστεί υπήρξαν συνεπέστεροι των προσδοκιών μου, με μία και μόνη εξαίρεση όταν με τράκαρε αυτοκίνητο ασφαλισμένο στην ίδια εταιρία αλλά ακόμα και εκεί δεν με κρέμασαν στο τέλος. 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ακουστε λοιπον κυριοι μια αποψη κι απο ''μεσα''

1)ΝΑΙ αξιζει να εισαι σε μια μεγαλη ασφαλιστικη εταιρια γιατι στα πραγματικα ''δυσκολα'' δεν θα βρεθεις εκτεθειμενος.Θυμιζω οτι με τον φιλικο διακανονισμο (αν η εταιρια σου δεν ειναι κανα ...περιπτερο και  ειναι ενταγμενη στο συστημα) ο παθον αποζημιωνεται απο ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ του εταιρια.Πως λοιπον θα παρει τα λεφτα του αν δεν υπαρχει αντιστοιχη φερεγγυοτητα?

2)ΝΑΙ αξιζει η μικτη ασφαλεια γιατι το μονο που σκεφτονται ολοι ειναι πως θα ''φεσωθουν'' για χρονια για να παρουν μια μικρη περιουσια σε 4 η 2 ροδες και να την κυκλοφορουν στους δρομους,λεγοντας πως ειναι δηθεν υψηλο το τιμημα για να συνεχισει η ιδιοκτησια τους να παραμεινει στην κατασταση που ηταν οταν αγοραστηκε.Κι ομως το μεγαλυτερο μερος του κοστους ειναι η αστικη ευθυνη εναντι τριτων

3)Οσες εταιριες κανουν ''κοινωνικη πολιτικη''με το αυτοκινητο ΘΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ (καποιες εχουν κλεισει ηδη,κι ακολουθουν κι αλλες).Οι υπολοιπες οι ''ακριβες'' εχουν απο ελαχιστη εως μηδενικη κερδοφορια στον κλαδο,και σιγουρα ειναι κι αυτες ζημιογονες στο κομματι που αφορα την αστικη ευθυνη.

4)ΝΑΙ τα ασφαλιστρα θα ακριβηνουν (ειλικρινα δεν ξερω ποσο),οχι ομως απο πλευρας εταιριων  αλλα λογω κοινοτικης οδηγιας που θα ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΕΙ τα ορια της αστικης ευθυνης για σωματικες βλαβες και για υλικες ζημιες.Ο λογος ειναι οτι ο Γερμανος επιχειρηματιας π.χ που θα χασει την ζωη του σε Ελληνικο η Πολωνικο η Πορτογαλικο δρομο δεν μπορει να αποζημιωνεται με λιγοτερα ΕΥΡΩ η οικογενεια του απ οτι στην πατριδα του.Ξερετε ποσο θα φτασουν αυτο τα ορια σε μερικα χρονια?5.000.000€!!! Ξερετε ποσο ειναι τωρα?500.000€...Αλλωστε και στην παροχη υπηρεσιων οτι πληρωνεις παιρνεις...

5)Ευχομαι να μην βρεθουν καποιοι στην δυσαρεστη θεση να τους τρακαρει ανασφαλιστο αυτοκινητο(η ασφαλισμενο σε προβληματικη εταιρια) γιατι τοτε θα δουν τι σημαινει φαληρημενο επικουρικο ταμειο και δικαστικες διεκδικησεις...

6)ΝΑΙ να βγουμε στους δρομους αλλα σκεφτειτε καλα τους λογους ειδικα αυτες τις μερες,κι αυτες τις ωρες...Απλα αν θελουμε να καταναλωνουμε αλογιστα πρεπει πρωτα να κανουμε ΚΑΛΟ κουμαντο στην στεπη μας και να ειμαστε επιφυλακτικοι με το μελλον.Μεσα στα εξοδα αποκτησης ενος περιουσιακου στοιχειου οπως ειναι το αυτοκινητο η η αγαπημενη μου μοτοσυκλετα ειναι και τα εξοδα συντηρησης,κινησης και ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ του(της)Αν καποιος δεν μπορει να τα αντεξει παιρνει κατι φτηνοτερο Η ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ!Δεν ειναι ολα για ολους!

Αλλος εχει κινεζικη απομομηση της απομιμισης,κι αλλος εχει την κιθαρα του ταδε  της χ κοτυφαιας φιρμας.Κι αλλος απλα ονειρευεται...Ο καθενας ομως μπορει να εξασφαλισει την περιουσια του,ο πρωτος με λιγοτερα κι ο δευτερος με περισσοτερα χρηματα.Ειναι θεμα προτεραιοτητων και συνειδησης του καθενος.

7)Δεν αναφερομαι σε ΚΑΜΙΑ μικρη αλλα ΜΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ εταιρια .Εχω αποζημηωθει απο τετοια απλα με 2...μηνες καθυστερηση...

8)ΝΑΙ εργαζομαι σε ''μεγαλη'' ασφαλιστικη εταιρεια και τα γραφω αυτα με καθε καλη διαθεση και με οσα μου χουν τυχει 20χρονια τωρα...ΦΙΛΙΚΑ ;)

Εξήγησε μου κατι. Στενότατος μου συγγενής τράκαρε με το αυτοκίνητο του. Μέχρι εδώ όλα καλά (τελος παντων). Το θέμα ειναι ότι το αυτοκίνητο του παιδιού είναι

α) ενός έτους

β) έχει μικτή ασφάλεια με ΤΕΡΑΣΤΙΑ εταιρεία.

γ) το όχημα το χρωστάει στη τράπεζα.

δ) το όχημα έχει βγει ΠΕ (κοινώς παλιοσίδερα)

ε) ειναι στα δικαστήρια με την ....εταιρεία επειδή δεν τον αποζημιώνει επειδή δεν έχει την κυριότητα. (εδώ ξεκαρδιζομαστε). Την κυριότητα την έχει η τράπεζα..

στ) η ασφάλεια του οχήματος ειναι οικονομικώς τακτοποιημένη.

 

....και μιλάμε για Ford fiesta, οχι για Ferrari.

 

TO BEER OR NOT TO BEER

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 1400 έδινα 190 ευρά, αν με πάνε στα 260+ θα αρχίσω να βράζω τις χορδές και να λούζομαι με το ζεστό νερό μετά (για να μην ανάβω θερμοσίφωνες κλπ).

 

Μιλας για ετος ? Εγω για 1600αρι (τωρα διετιας, μπονους οσο παει κλπ) περσι εδινα για ετος καπου 250.

 

Σε ποια εισαι γιατι οπως το βλεπω εγω, μια διαφορα ακομα και 30 ευρω το ετος μου ειναι απειρως εκτιμητεα.

 

Το οπτικοποιω κιολας: 30 ευρω ειναι το μεροκαματο που ζηταει ο εργατης να τσαπιζει τον κηπο all day long και να ανακατευει κοπριες για φουλ 8ωρο. Και δε λεει να κυλιεμαι μεχρι το γονατο στα σκ@τα για 8ωρες επειδη εδωσα το εξτρα 30αρι στην ασφαλιστικη. Τους αγαπω, τους εκτιμω, αλλα οχι τοσο ωστε να φτυαριζω κοπριες ολημερις για να μην στεναχωρηθουν αν τους αλλαξω.

 

090-ΠΜ-me τωρα.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω για ασφάλεια κ γώ τώρα που θα παραλάβω το αμάξι κ πήρα τιμές απο την ασφάλεια που έχει η ιδια η εταιρια του αυτοκινήτου εδω περα.Πώς το βλέπετε κ τι προτείνετε σαν πρόγραμμα?

 

Ειναι ελαχιστα τσιμπημένη η τιμη γιατι αναλαμβάνουν αυτοι σε μια τρακα να φτιαξουν το αμαξι μου κ να μην τους δώσω τπτ απο χρήματα.Θα περιμενουν να τα παρουν οταν αυτα δοθουν απο μονοι τους χωρις να τρεχω εγω σε ασφαλιστικες κ δικηγοροδικαστιριοφιλικοδιακανονισμοτέτοια.Αυτο μου λεει οτι δεν το κανει κανεις αλλος κ οντως απο ατυχηματα συγγενων μου ξερω οτι εχει τρεξιμο κ πρεπει να το κανει ο κατοχος του αυτοκινήτου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Μου ηρθε και μενα σημερα η ασφαλεια να πληρωσω.

 

Βεβαια, ακουσα τον Evris και μου ηρθε 126 ευρω για το εξαμηνο(1400κυβικα).

 

Αρκετα φτηνα και μονο τα τελειως απαραιτητα (οτι ζηταει ο νομος)

 

God bless you Evris. ;D

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ηρθε και μενα σημερα η ασφαλεια να πληρωσω.

 

Βεβαια, ακουσα τον Evris και μου ηρθε 126 ευρω για το εξαμηνο(1400κυβικα).

 

Αρκετα φτηνα και μονο τα τελειως απαραιτητα (οτι ζηταει ο νομος)

 

God bless you Evris. ;D

 

Αχρειαστοι να ναι οι τυποι ....

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ Evris....στη Τσεχία κάνουν ασφάλειες?

 

Συστηνεις κατι σε επωνυμο? AIG, BoA, Merill, Citi, Lehman ? πληρωνεις κατι παραπανω αλλα ... ξερεις ... αμερικανικο πραμα ... σιγουρο σα τα αυτοκινητα τους: Chrysler, Ford, GM... Θα ειναι εκει για παντα!

 

Α ρε marathon... Πρεπει να εχεις καει πολλαπλως με αυτη την "ροπη" στις "καλες" μαρκες ατλαντικου (MAC, Gibson, ...)

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να εχεις καει πολλαπλως με αυτη την "ροπη" στις "καλες" μαρκες ατλαντικου (MAC, Gibson, ...)

 

Όχι και καεί...είμαι από τους τυχερούς που τα ανακάλυψαν νωρίς...άλλοι τα ανακαλύπτουν τώρα...ποτέ δεν είναι αργά

 

Οι απατεώνες οι Τσέχοι σου, ακόμα να μου απαντήσουν...έβαλα τα μεγάλα μέσα, τη Hanna...

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου