Προς το περιεχόμενο

pearl eliminator or iron cobra?



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα!Θελω να αγορασω ενα καινουριο διπεταλο και με τα λεφτα που εχω παιρνω ή το iron cobra power glide ή το pearl eliminator(εχουν την ιδια τιμη και τα 2 τα πεταλια).Τα επαιξα και τα 2 αλλα δε βρηκα μεγαλες διαφορες.Εσεις ποιο μου προτεινεται ?Θα πρεπει να σημειωσω οτι παιζω με αρκετη δυναμη τις μποτιές μου(δε ξερω αν εχει σημασια).Επισης το στυλ της μουσικης που παιζω ειναι death/thrash metal και jazz.θα ηθελα την αποψη σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου προτείνω αυτό. Είναι πολύ ποιο φθηνό από αυτά που βλέπεις και μακράν καλύτερο για δύο λόγους. 1ον δεν έχει αλυσίδα αλλά σιδεράκι και αυτό σημαίνει ότι έχει καλύτερη επαναφορά, δεν θα σου χαλαρώσει ποτέ και γενικά για drummer που "κοπανάνε" λίγο παραπάνω :wink: είναι καλύτερο το σίδερο. Και 2ον η yamaha έχει πολύ καλύτερους μηχανισμούς (βλέπε spring lock) και από τις άλλες δύο εταιρίες και σε θέμα εργονομίας αλλά και σε θέμα αντοχής. Αυτά :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τρία πετάλια που ανέφερες - Eliminator, Iron Cobra και Axis (παρεμπιπτόντως, σε ποιο Axis αναφέρεσαι;) - είναι κορυφαία και νομίζω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα με κανένα. Το θέμα είναι να τα δοκιμάσεις και να δεις ποιο σου "πάει" καλύτερα. Παίζει επίσης και το DW5000, που θεωρείται πλέον "industry standard". Είναι το μόνο από τα παραπάνω που έχω χρησιμοποιήσει εκτενώς (στη μονή, accelerator έκδοση), και παρότι δεν έχω πλήρες μέτρο σύγκρισης μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι είναι πολύ καλό πετάλι.

Θα σου έλεγα, αφού τα δοκιμάσεις όλα, και αν δεν βρεις σημαντικές διαφορές, να επιλέξεις με βάση το ποιος αντιπρόσωπος παρέχει το καλύτερο service, ανταλλακτικά κ.λπ. γιατί είναι σχεδόν βέβαιο ότι κάποια στιγμή θα τα χρειαστείς.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη λύση είναι να τα δοκιμάσεις, και αν δεν έχεις καταλήξει, ξανά και ξανά μέχρι να καταλήξεις. Είναι καθαρά προσωπικό θέμα και καλό θα ήταν να δείς τί σου ταιριάζει εσένα. Έχω αλλάξει απο πετάλι σε πετάλι (κορυφαία όλα) μέχρι να βρώ αυτό που ταιριάζει στο "πόδι" μου και στον ήχο μου. Επίσης όταν τα δοκιμάζεις βεβαιώσου οτι η κάσσα είναι ίδιο μέγεθος με την δικιά σου (όσο μικρότερη η κάσσα τόσο πιο γρήγορα παίζεις). Τα axis ξέχνα τα για jazz και είναι τσουχτερά (τιμή) και αρκετά ιδιαίτερα πετάλια, τα υπόλοιπα ξαναδές τα.

Μήν βιαστείς πάντως γιατί θα κάνεις και εσύ συλλογή απο πετάλια στο τέλος όπως ίσως αρκετοί απο εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπον μετα απο πολυ ψαξιμο και πολυ παιξιμο κατεληξα συο eliminator το οποιο και αγορασα.Ειναι πραγμτικα εξαισιο πεταλι το καλυτερο που υπαρχει στο εμποριο αυτη τη χρονικη στιγμη σας λεω το εψαξα πολυ...

 

Σας ευχαριστω ολους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου