Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με RME Hammerfall 9636


geroyannis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.

Αγόρασα μεταχειρισμένη μία RME Hammerfall 9636 (όχι DSP) αλλά έχω προβλήματα. Κατέβασα τους τελευταίους drivers και η εγκατάσταση έγινε κανονικά. Δεν φαίνεται στο Control Panel -> Sounds and Audio Devices (δεν ξέρω αν θα έπρεπε να φαίνεται εκεί) αλλά στον Device Manager φαίνεται ΟΚ. Από τις ADAT εξόδους όμως βγαίνει μόνο θόρυβος (λευκός) ενώ από την SPDIF δεν βγαίνει τίποτα απολύτως.

 

Αυτός απ'τον οποίο την αγόρασα επιμένει ότι είναι πρόβλημα συγχρονισμού αλλά εγώ δεν βλέπω κάτι τέτοιο. Την έχω συνδέσει με την κονσόλα μου Behringer DDX3216. Η κάρτα master και η κονσόλα slave. Και η κονσόλα και το control panel της κάρτας δείχνουν ότι έχει επιτευχθεί συγχρονισμός. Δοκίμασα να βάλω την κονσόλα master και την κάρτα slave αλλά πάλι τα ίδια.

 

Δοκίμασα επίσης να τη συνδέσω με ένα προενισχυτή Focusrite Octopre LE που δέχεται ADAT input. Πάλι τα ίδια, ενώ δείχνουν συγχρονισμένα μόνο θόρυβος βγαίνει από τις ADAT εξόδους.

 

Έστειλα mail στην RME αλλά έχουν τηρήσει σιγή ιχθύος. Έχετε καμμιά ιδέα τί να κάνω; Εννοώ εκτός από να την σπάσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους πήρα απάντηση από την RME και λένε ότι μάλλον θα πρέπει να αλλάξω ένα τσιπάκι που έχει επάνω η κάρτα. Προφανώς αυτό που έχει είναι για Mac και πρέπει να βάλω το αντίστοιχο για Windows. Δεν έχω τσεκάρει ακόμα το τσιπάκι ποιό είναι αυτό που έχει η κάρτα αλλά αν όντως χρειάζεται αλλαγή πού θα βρω; Νόμιζα ότι ο αντιπρόσωπος της RME στην Ελλάδα είναι ο Νάκας αλλά στο site του δεν βλέπω κανέναν προϊόν της εταιρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα φιλε μου,

εχω ακριβως την ιδια καρτα και ειμαι πααααααρα πολυ ευχαριστημενος!!!ο νακας δεν εχει πλεων την RME την εχει ο ΛΟΓΟΘΕΤΗΣ http://www.logothetismusic.gr/ σου προτεινω να βαλεις αν δεν το εχεις κανει ιδη να λοκαρεις master την κονσολα 44100 internal και την καρτα auto sync σε ADAT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους πήρα απάντηση από την RME και λένε ότι μάλλον θα πρέπει να αλλάξω ένα τσιπάκι που έχει επάνω η κάρτα. Προφανώς αυτό που έχει είναι για Mac και πρέπει να βάλω το αντίστοιχο για Windows. Δεν έχω τσεκάρει ακόμα το τσιπάκι ποιό είναι αυτό που έχει η κάρτα αλλά αν όντως χρειάζεται αλλαγή πού θα βρω; Νόμιζα ότι ο αντιπρόσωπος της RME στην Ελλάδα είναι ο Νάκας αλλά στο site του δεν βλέπω κανέναν προϊόν της εταιρίας.

 

Μήπως χρειάζεται απλά να αλλάξεις firmware ?

 

Κάνε ένα copy/paste το mail σου και την απάντηση τους μήπως μπορέσουμε να πούμε κάτι παραπάνω...

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως χρειάζεται απλά να αλλάξεις firmware ?

Πώς γίνεται αυτό και τί μπορεί να μου λύσει; Πάντως τσέκαρα το τσιπάκι και είναι όντως για Mac.

 

 

Κάνε ένα copy/paste το mail σου και την απάντηση τους μήπως μπορέσουμε να πούμε κάτι παραπάνω...

Εδώ είναι η απάντηση τους:

 

Hello,

 

your card probably has the Mac EPROM (M36), it willneed a Windows version

(W36), available from your nearest RME dealer or local distributor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με την Wikipedia ( http://en.wikipedia.org/wiki/EPROM ) είναι λιγάκι δύσκολο να επανα-προγραμματιστεί το ίδιο τσιπάκι.

 

Επικοινωνία με τον αντιπρόσωπο στην Ελλάδα ή τον κοντινότερο μεταπωλητή :(

 

Δεν ξέρω πόσο την αγόρασες την συγκεκριμένη κάρτα, αλλά αν ήταν να μην έχω ήχο και να μπω σε μανούρες αλλαγής τσιπ ( σαν τον τύπο στην ταινία Pi http://www.imdb.com/title/tt0138704/) θα κοιτούσα στις αγγελίες μήπως παίζει καμιά RME HDSP 9632.

 

chip.jpg

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου ήδη μου σπάσανε τα νεύρα μέχρι να φτάσει η κάρτα στα χέρια μου (μεγάλη ιστορία) οπότε δεν το αφήνω έτσι το θέμα. Περιμένω απάντηση από αυτόν που μου την πούλησε στο ebay αν θα αγοράσει και μου στείλει αυτός το τσιπάκι που χρειάζομαι, αλλιώς θα του κάνω καταγγελία να πάρω τα λεφτά μου πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να είναι απίθανο να κυκλοφορούν τέτοια τσιπάκια...

 

Στην καταχώριση στο ebay έλεγε ο τύπος ότι η κάρτα δούλευε σε Mac ή ότι είναι για Mac ?

 

 

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη σελίδα της δημοπρασίας έλεγε ότι την είχε εγκατεστημένη σε PC. Επιμένει ότι η κάρτα είχε δουλέψει και σε PC και σε Mac. Πώς γίνεται αυτό αφού απ'ό,τι φαίνεται υπήρχαν διαφορετικά μοντέλα για κάθε λειτουργικό, δεν καταλαβαίνω.

 

Τσιπάκια πρέπει να υπάρχουν διαθέσιμα. Αναφέρονται στο site της RME, τα έχω δει σε μερικά Ευρωπαϊκά online μαγαζιά και απ'τον Λογοθέτη μου είπαν ότι μπορούν να φέρουν. Αλλά θα περιμένω να μου το στείλει αυτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου