Προς το περιεχόμενο

Δημιουργια ηλ. κιθαρας με fender parts


Προτεινόμενες αναρτήσεις

radius: 7.5"=vintage (μην πάρεις χωρίς δοκιμή),  9-9.5"=standard, 10-12" και πάνω= "μοντέρνο"

 

scale length=25.5" για strat/tele.

 

:width at nut μικρές διαφορές, θεωρώ ότι οι χορδές κάθονται πιο καλά στα standard που είναι γύρω στα 42.2 mm. (Εννοώ ότι μετά την εγκοπή, συνεχίζουν "ευθεία" για τα κλειδιά (ακόμα και η τυλιχτή ΜΙ)).

 

vintage frets or jumbo frets: Τα medium jumbo θεωρούνται "standard". Προσωπικά θεωρώ ότι τα vintage είναι μια χαρά (αλλά η άποψη αυτή είναι αντίθετη με την επικρατούσα).

 

 

 

ετσι ακριβος

 

το δικο μου one piece maple MIM πολυ καλητερο απ'οτι φανταζομουνα και με βολεψε καλητερα απ'το 10-12 της ltd μου με τα jumbo frets της

 

9.5"=standard radius

 

scale length=25.5" για strat/tele.

 

:width at nut 42.2

 

medium jumbo frets

 

ριξε το χρημα στο μανικι εκει ειναι το θεμα.σου εστηλα και πμ για εξτρα βοηθεια

 

 

 

 

 

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το ebay εχει γεμισει απο Japanese sellers που δινουν πολυ φθηνα εξαιρετικες Japanese Fender Strat κ οχι μονο.

Τιμες απο 500 εως 700$.

Επισης στελνουν με ΕMS courier,μια χαρα δηλαδη.(90$)

 

Mια χαρα ειναι βεβαια να φτιαξεις κ μια με parts,εγω βεβαια εαν ημασταν φιλαρακια κ με ρωτουσες θα σου ελεγα -

-Δεν βαριεσαι..ασε που εαν ειναι απο Μighty mite parts δεν υπαρχει καμια μεταπωλητικη αξια.

 

Check - http://cgi.ebay.com/FENDER-JAPAN-STRATOCASTER-ST62-VINTAGE-REISSUE-MIJ-3TS_W0QQitemZ250330679168QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item250330679168&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1205%7C66%3A2%7C65%3A12%7C39%3A1%7C240%3A1318

 

http://cgi.ebay.com/FENDER-STRATOCASTER-STRAT-JAPAN-MIJ-1980S-EXCELLENT_W0QQitemZ160301666869QQcmdZViewItemQQptZGuitar?hash=item160301666869&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1205%7C66%3A2%7C65%3A12%7C39%3A1%7C240%3A1318

 

http://cgi.ebay.com/FENDER-JAPAN-62-RI-Stratocaster-FREEPOST-BuyNow-Bonus_W0QQitemZ120342283926QQcmdZViewItemQQptZGuitar?hash=item120342283926&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1205%7C66%3A2%7C65%3A12%7C39%3A1%7C240%3A1318

 

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλο πραγμα το custom...ομως...

Οσο για αυτο με το setup,εχω μια φθηνιαρικη ibanez και οτι setup και να της κανω δεν φτιαχνει παραπανω και δεν με καλυπτει.Ενω εχω παιξει με αλλες κιθαρες και δεν εχει καμια σχεση,οποτε γι'αυτο το ειπα... ακομα οι lece sensor pickups τι ιδιαιτερο εχουν???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&rd=1&item=280289000291&ssPageName=STRK:MEWA:IT&ih=018

 

Δεν θα με χαλούσε μιά τέτοια..... (αν δεν είχα άλλες 3 φυσικά)

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 χρόνια αργότερα...
  • Guru

εγω θα προτιμουσα μια μεταχειρισμενη ολοκληρη κιθαρα. Αν ειναι Fender ειναι σαν leasing, υπο την εννοια οτι αν καποια στιγμη θες να την δωσεις θα παρεις τα λεφτα σου πισω ευκολα. Αν ειναι partcaster η τιμη της μεταχειρισμενη θα ειναι περιπου στο 1/3 της καινουργιας, οποτε ερχεται οικονομικα, απλα ειναι πιο δυσκολο να την δωσεις μετα.

 

επισης, ειδικα με fender πρεπει να προσεχεις απο που αγοραζεις, γιατι παιζουν πολλες μαιμουδες και πατεντες σε ολα τα μηκη των τιμων, λογω ευκολιας στο κοπιαρισμα (σε αντιθεση με κιθαρες τυπου gibson που ειναι πιο ευκολο να ξεχωρισεις τις κοπιες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ουσία ο ΟΡ δεν ζητούσε κάτι εξωπραγματικό (έστω και εν έτει 2008), τα specs που ήθελε υπήρχαν και στις Fender του εμπορίου δηλαδή το

 

Θελω ενα μπρατσο στο οποιο οι χορδες να απεχουν ελαχιστα απο αυτο,και να μπορω να παιξω γρηγορα και ανετα...οποτε??

  ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να έγινε άραγε;

  Μάλλον σήμερα θά'χει κάνα δυό standard ή (και) deluxe Am Fender........ή στην χειρότερη-καλύτερη (όπως το δει κανείς...) το γύρισε σε Gibson...... ::)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου