Προς το περιεχόμενο

Δημιουργια ηλ. κιθαρας με fender parts


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εψαξα απο εδω...εψαξα απο εκει...βρηκα καποιες ενδιαφερουσες κιθαρες fender αλλα εχω ακριβο γουστο για την τσεπη μου τελικα...και εχω στο μυαλο μου να αγορασω ξεχωριστα ολα τα κοματια μιας κιθαρας,fender strat (αυθεντικα),ειτε μεταχειρισμενα ειτε καινουρια.

Ξεκινοντας απο το σωμα,απο τη ταστιερα,απο τα κλειδια...ολα τα μεταλικα της μερη,και τελος pickguard με τους μαγνητες...δεν ξερω ποσο θα μου κοστισει αλλα μ'αρεσει η ιδεα που θα ειναι custom by me.

Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω στην ελλαδα που θα βρω σωμα,η ταστιερα...και αν βρω ποια χαρακτηριστικα να προσεξω πριν αγορασω ωστε να την κανω να εχει καλα γεωμετικα χαρακτηριστικα...action κτλ...

 

Θα ηθελα για βοηθεια τις γνωσεις σας...και την εμπειρια σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωραιος! πολυ χρησιμο!!!

αλλα ποια η διαφορα σε ενα σωμα που εχει 500€ και σε ενα αλλο που εχει 100€

την ιδια απορια εχω και για το neck.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος! πολυ χρησιμο!!!

αλλα ποια η διαφορα σε ενα σωμα που εχει 500€ και σε ενα αλλο που εχει 100€

την ιδια απορια εχω και για το neck.

 

τα ακριβα ειναι αμερικανικα και τα φθηνοτερα σε φθινουσα σειρα  ;D Ιαπωνικα,Μεξικανικα,Κορεατικα,Κινεζικα ,Ινδονησιακα & βΙετναμεζικα (ναι η Φεντερ "φτιαχνει" σε ολες αυτες τις χωρες κιθαρες)

 

αν ειναι να κανεις οικονομια κανε στο σωμα (που δεν παιζει και κανα σπυδαιο ρολο) και ΟΧΙ στο μπρατσο (που παιζει μια και εκει η "ποιοτητα" φαινεται εκει που πραγματικα μετραει δηλ.στο ΠΑΙΞΙΜΟ)

 

παντως αν ειναι να παρεις ακριβα Φεντερ παρτς για να... φτιασεις Φεντερ καλυτερα παρε Φεντερ ολοκληρη μια και θα σου ερθει ακριβοτερα με τον πρωτο τροπο (και δεν θα εχεις φτιαξει και τιποτα το καταπληκτικο....)

 

αν θες απλα μια partscaster καλυτερη απο Φεντερ ΑΛΛΟΥ να κοιταξεις (Warmoth,USCG,Glendale,lolar,lindy frallin,Callaham κτλ)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω εισαι,

απο εδω πηρα εγω σωμα στρατ και ειναι μια χαρα

 

http://stores.ebay.com/MetalShopMusic-Guitars-Parts-Amps

 

Ειχα παρει 2-piece μπρατσακι birdseye maple με jumbo frets, βουτηρο!!! Μονο το nut που ηταν πλαστικο... μεχρι και τα ταστα καλοκομμενα και τριμμενο το μπρατσο στις ακρες για να μην κοβει  ;D  Γυρω στα 120euro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα χαρακτηριστικα των λαιμων τι πρεπει να κοιταξω πιο πολυ?? radius,scale length,width at nut,vintage frets or jumbo frets...δεν εχω ιδεα!!!!!  ???

 

τι ειναι ολα αυτα? τι μετρο συγκρισης να εχω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Στα χαρακτηριστικα των λαιμων τι πρεπει να κοιταξω πιο πολυ?? radius,scale length,width at nut,vintage frets or jumbo frets...δεν εχω ιδεα!!!!!   ???

 

τι ειναι ολα αυτα? τι μετρο συγκρισης να εχω?

 

radius: 7.5"=vintage (μην πάρεις χωρίς δοκιμή),  9-9.5"=standard, 10-12" και πάνω= "μοντέρνο"

 

scale length=25.5" για strat/tele.

 

width at nut: μικρές διαφορές, θεωρώ ότι οι χορδές κάθονται πιο καλά στα standard που είναι γύρω στα 42.2 mm. (Εννοώ ότι μετά την εγκοπή, συνεχίζουν "ευθεία" για τα κλειδιά (ακόμα και η τυλιχτή ΜΙ)).

 

vintage frets or jumbo frets: Τα medium jumbo θεωρούνται "standard". Προσωπικά θεωρώ ότι τα vintage είναι μια χαρά (αλλά η άποψη αυτή είναι αντίθετη με την επικρατούσα).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε??

 

τα εχεις μπερδεψει λιγακι νομιζω...

 

για ΣΕΤ ΑΠ ενιδαφερεσαι η για κιθαρα?

 

ΚΑΜΜΙΑ κιθαρα δεν θα παιζει γρηγορα και ανετα χωρις καλο σετ απ,ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ κιθαρα ΘΑ παιζει γρηγορα και ανετα ΜΕ καλο σετ απ. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου