Προς το περιεχόμενο

Τρόποι αύξησης του grip στις πένες.


Miltos23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από πολύ διάβασμα στο internet και μετά από πολλές ώρες πειραμάτων τα τελευταία δύο χρόνια θέλω να μοιραστώ την εμπειρία μου γύρω από το θέμα του grip των πενών. Έχω καταλήξει ότι ανήκω σε εξαιρέσεις του κανόνα οπότε αν κάποιος ανήκει στην ίδια κατηγορία με εμένα ίσως να βοηθηθεί από όσα γράφω, οι υπόλοιποι μάλλον θα έχετε υλικό για δούλεμα! 😊  

 

Τι συμβαίνει λοιπόν; Όταν είναι κρύα τα χέρια μου χάνω εντελώς το κράτημα στα χέρια για να καταλάβετε μέχρι και το τιμόνι του αυτοκινήτου μου γλιστράει, οπότε φανταστείτε τι γίνεται όταν έχεις να παίξεις σε πρόβα ή σε live. Ακόμα κι αν τα χέρια είναι ζεστά το κρύο περιβάλλον και η κρύα πένα πάλι χειροτέρευαν το κράτημα, κοινώς δεν αρκεί να είναι ζεστά τα δάχτυλα, πρέπει να είναι και η πένα.

 

Αφού δοκίμασα διάφορες πένες (αναφέρω κάποιες ενδεικτικά):

- Dunlop nylon (απλές και max grip), tortex, ultex, tortex grip, gels, celluloid, flex, Delrin 500, stubby

- Fender celluloid, nylon grip

- Ibanez elastomer, sand grip, rubber grip, JTC

Και πολλές άλλες

 

Κατέληξα ότι όταν τα χέρια ήταν ζεστά πάντα το κράτημα ήταν καλό, στο κρύο πάντα μειωνόταν ραγδαία.

 

Δοκίμασα διάφορες τεχνικές για να αυξήσω το κράτημα:

- Τρύπες στις πένες

- Χαράκωμα των πενών με κοπίδι (για να γίνουν αυλακιές και αυξηθεί το κράτημα)

- Ibanez pick grip sticker

- Να κολλήσω αντιολισθητικό για σκαλοπάτια στη μια πλευρά της πένας

- Να βάλω κερί για σανίδες του surf (Greenfix)

- Να αλλάξω τον τρόπο που κρατάω τη πένα (το έκανα!)

- Οτιδήποτε άλλο μπόρεσα να σκεφτώ (φελλό, καπελάκια κλειδιών, ταινία διπλής όψης, κερί παραφίνης, κερί από την εκκλησιά την ανάσταση, grip tape για μπαγκέτες ή για ρακέτες τένις κ.α.) - δυστυχώς δεν βρήκα Monster grips

 

 

Κατέληξα ότι οι δύο λύσεις που δούλεψαν για μένα (το τονίζω) είναι το αντιολισθητικό σκαλοπατιών (8€ περίπου) και το surf wax (greenfix 3-4€). To πρώτο θέλει ένα μικρό κομμάτι (ή και σε λωρίδες/ σχέδια αν είστε μερακλήδες) και κάνει δουλειά ενώ το δεύτερο δουλεύει καλύτερα και είναι πιο φιλικό προς τα χέρια. Θέλει όμως να βρεις τον τρόπο που σε βολεύει για να το απλώνεις γιατί διαφορετικά θα βλαστημάς την ώρα και τη στιγμή που το χρησιμοποίησες.

 

Αν σας φαίνεται περίεργη η χρήση του κεριού έχω να σας πω ότι αρκετοί drummers χρησιμοποιούν surf wax για να αυξήσουν το κράτημα των μπαγκετών και μάλιστα ότι έχει και το Thomann τέτοιο.

 

Τέλος, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλοι λένε ότι οι tortex έχουν καταπληκτικό κράτημα, πάντα μα πάντα μου γλιστράνε. Εντάξει υπάρχει το κόλπο με το σάλιο που αυξάνει το κράτημα αλλά για λίγο.

 

Έχετε βρει κάποιο άλλο τρόπο;

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κρατάς την πένα είναι το χέρι σου σε χαλαρή γροθιά και την πιέζεις με τον αντίχειρα στη δεύτερη κλείδωση του δείκτη?

Επεξεργασμένο από Άγιος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το grip στις πένες δεν με προβληματίζε ποτέ ιδιαίτερα. Αυτό ίσως έχει να κάνει και με το ο,τι υπάρχει μεγάλη ποικιλία υλικών κ άλλων μεταβλητών (πάχος πένας, σχήμα μύτης πένας κλπ) ακόμα κ για το ίδιο μοντέλο, οπότε διάλεγα οποία με βόλευε περισσότερο.

 

Εδώ να πω πως το picking είναι από τα πιο αδύνατα σημεία της τεχνικής μου. Πράγμα που σημαίνει πως κάνα δυο φορές το χρόνο, πρέπει νά γυρίσω πίσω κ να μελετήσω πένα για καμμία δεκαριά μέρες (παροτι δε μ'αρεσει κ δεν έχω χρόνο να μελετήσω τεχνική).

 

Έτσι κ τώρα είμαι σε τέτοια φάση. Είπα να το κάνω "σωστά" κ να προσαρμόσω την τεχνική μου σε πιο παραδοσιακο στυλ. Δηλαδή κίνηση μόνο από καρπό α λα γυαλοκαθαριστηρας (κ όχι σα να ανοίγεις πόμολο πόρτας). Γιατί τα λέω όλα αυτά;

 

Γιατί μέχρι να προσαρμοστεί το χέρι στη νέα τεχνική κ ειδικά όταν παίζω στα όρια της τεχνικής μου ή όταν είμαι εντελώς κρυος, εμφανίζεται αμυδρά το θέμα με το grip που περιγράφεις .

 

Στη φωτό που ανεβάζω είναι οι 4 πένες που χρησιμοποιώ περισσότερο αυτήν την περίοδο. Το 90% τις δύο πάνω κ μάλλον καταλληγω προς την διάφανη jazz iii. Σίγουρα το grip παίζει πολύ μικρότερο ρόλο στην επιλογή μου απ'ότι αλλά χαρακτηριστικά της πένας κ όχι τόσο όσο το περιγράφεις εσύ . Από την άλλη οι κόκκινες κ μαύρες jazz iii είναι εκτός παιχνιδιού κ λόγω του Γκρίπ κ της αίσθησης που έχουνε.

 

Η μωβ τορτεξ 1,14  που είναι δεύτερη στην εξίσωση μου ( κ τη φωτό), ενώ έχει αλλά χαρακτηριστικά που προτιμώ απο την τζαζ , δεν έχει τόσο καλό Γκρίπ, οπότε μάλλον χάνει το παιχνίδι. Όταν λέω Γκρίπ εννοώ κ αίσθηση σταθερότητας στο χέρι.

Δε μου φεύγει στο παραμικρό δηλαδή, αλλά θέλω να νιώθω κ να σκέφτομαι πως δεν πρόκειται κιόλας να συμβεί αυτό κ τα ανάγλυφα γράμματα της τζαζ 3 βοηθάνε πολύ σε αυτήν την αίσθηση

 

 

IMG_20231213_140128.jpg

Επεξεργασμένο από vrasidas27

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλτο, γιατί δεν βάζεις αντιολοσθητικό και στις 2 μεριές?

 

Εμένα με έσωσε πάντως...

 

Το είχα ποστάρει εδώ:

 

2 θεματάκια:

 

1) Θα πρέπει να συνηθίσεις την αίσθηση γιατι θα αυξηθεί το συνολικό πάχος της πένας στο σημείο που θα την πιάνουν τα δάκτυλα σου  (για μένα δεν ηταν θέμα, με 3mm πένες επαιζα πριν ούτως ή άλλως)

 

2) Τα αντιολισθητικά, ακριβώς επειδή είναι "σαγρέ" και όχι λεία, θα πιάσουν βρωμίτσα εύκολα και αφαιρείται δύσκολα.

 

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Like 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Άγιος είπε

Όταν κρατάς την πένα είναι το χέρι σου σε χαλαρή γροθιά και την πιέζεις με τον αντίχειρα στη δεύτερη κλείδωση του δείκτη?

Είναι σε χαλαρή γροθιά, ούτε πολύ σφιχτή ούτε χαλαρή για να πέφτει η πένα και την πιέζω στη 2η κλείδωση όπως έγραψες.

 

Όμως δεν έχω γενικά θέμα με το grip, από άνοιξη μέχρι φθινόπωρο όλα είναι κομπλέ, όταν πιάσουν τα κρύα δημιουργείται το πρόβλημα..

 

46 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

 

 

Στη φωτό που ανεβάζω είναι οι 4 πένες που χρησιμοποιώ περισσότερο αυτήν την περίοδο. Το 90% τις δύο πάνω κ μάλλον καταλληγω προς την διάφανη jazz iii. Σίγουρα το grip παίζει πολύ μικρότερο ρόλο στην επιλογή μου απ'ότι αλλά χαρακτηριστικά της πένας κ όχι τόσο όσο το περιγράφεις εσύ . Από την άλλη οι κόκκινες κ μαύρες jazz iii είναι εκτός παιχνιδιού κ λόγω του Γκρίπ κ της αίσθησης που έχουνε.

 

 

 Έχω χρησιμοποιήσει και τις 4, η μώβ είναι μακράν η χειρότερη μου. 

Ξέρω όμως σίγουρα οτι μου αρέσει η μύτη που έχει που είναι η ίδια και στη διάφανη που λες (Ultex jazz III XL)

 

37 λεπτά πριν, Freedom είπε

Μίλτο, γιατί δεν βάζεις αντιολοσθητικό και στις 2 μεριές?

 

2 θεματάκια:

 

1) Θα πρέπει να συνηθίσεις την αίσθηση γιατι θα αυξηθεί το συνολικό πάχος της πένας στο σημείο που θα την πιάνουν τα δάκτυλα σου  (για μένα δεν ηταν θέμα, με 3mm πένες επαιζα πριν ούτως ή άλλως)

 

2) Τα αντιολισθητικά, ακριβώς επειδή είναι "σαγρέ" και όχι λεία, θα πιάσουν βρωμίτσα εύκολα και αφαιρείται δύσκολα.

 

 

Κάποτε είχα βάλει γυαλόχαρτο 400αρι κολλημενο με ταινία διπλής όψης και στις 2 πλευρές και με ενοχλούσε, έτσι λοιπόν το απέκλεισα σαν λύση. Βέβαια θα το δοκιμάσω με την αντιολισθητική, ποτέ δεν ξέρεις!

  • Like 2

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Miltos23 είπε

Κάποτε είχα βάλει γυαλόχαρτο 400αρι κολλημενο με ταινία διπλής όψης και στις 2 πλευρές και με ενοχλούσε, έτσι λοιπόν το απέκλεισα σαν λύση. Βέβαια θα το δοκιμάσω με την αντιολισθητική, ποτέ δεν ξέρεις!

 

Ελα βρε, αφου έχεις τα υλικά, ριξε μια δοκιμή μπας και...διαφορετικοι ανθρωποι, δαχτυλα κοκ αλλα ειλικρινα εμένα με έσωσε...και τα δικα μου χέρια ιδρώνουν σαν να μην υπαρχει αύριο...

  • Like 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Miltos23 είπε

Τέλος, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλοι λένε ότι οι tortex έχουν καταπληκτικό κράτημα, πάντα μα πάντα μου γλιστράνε. Εντάξει υπάρχει το κόλπο με το σάλιο που αυξάνει το κράτημα αλλά για λίγο

 

Εμένα πάλι η μωβ tortex (1.14) είναι η πένα που χρησιμοποιώ 90% και δεν μου γλυστράει ποτέ και όντως έχει καταπληκτικό κράτημα (για μένα). Δεν με νοιάζει αν είναι Dunlop απαραίτητα, ας είναι και άλλη μάρκα, πχ Boss αρκεί να είναι από το ίδιο υλικό. 

 

Μάλλον διαφέρει η αίσθηση από παίκτη σε παίκτη και έχει να κάνει με τον άνθρωπο (δέρμα, ιδρώτας, ph κτλ κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου