Προς το περιεχόμενο

master out volume


ontheflow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα! εχω παρατιριση το εξεις....οτι οταν μειξαρω της παραγωγες με της ηχογραφισης μου το mastering volume ξεπερνα το 0 με αποτελεσμα να εχω στην τελικη κακο master volume... υπαρχη καποιο plug-in που να μπορω να βαλω σε ενα καναλη ωστε γενηκα στην τελεικη το κομματι να μην ξεπερνα το 0 volume???

εχω παρατιρησει επισης οτι οταν δυο καναλια εχουν την ηδια ενταση και μειξαριστουν ξεπερνανε το 0...

αν μπορουσε καποιος να μου εξηγησει 5 πραγματα θα του ειμουν ευγνωμον!!!:)

ευχαριστω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πρέπει να αλλάξεις την τεχνική σου όσον αφορά την μίξη (και φοβάμαι και την ηχογράφηση).

 

Όταν ηχογραφείς κάτι από εξωτερική πηγή (π.χ. μικρόφωνο ή synthesizer) το σήμα χτυπάει κόκκινο ?

 

Αν ναι, ξεκινάς ανορθόδοξα.

 

Αν όχι: Αν μέσα στον μίκτη κανένα κανάλι δεν κοκκινίζει, απλά χαμήλωσε το master fader.

 

Αν έστω ένα κοκκινίζει πρέπει να ρυθμίσεις τις σχετικές εντάσεις πάλι, σε χαμηλότερο επίπεδο.

 

Δεν είμαι γκουρού πάνω στο θέμα, αλλά, τουλάχιστον ότι έκανες αυτές τις παρατηρήσεις είναι ενθαρρυντικό.

 

 

 

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι οταν ηχογραφω δεν χτηπαι κοκκινο στην καρτα (m-audio fast track pro)... και στον μικτη γενικα ολα τα κανναλια ηχογραφησεις μου απλος ξεπερνανε το 6 αλλα οχι το 0... το ιδιο και η παραγωγη μου... ωστοσο βλεπω στο master μικτη στο nuendo ενα κουμπακη που λεει clip να αναβει κοκκινο...

δεν ξερω τη κανω λαθως...:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι οταν ηχογραφω δεν χτηπαι κοκκινο στην καρτα (m-audio fast track pro)... και στον μικτη γενικα ολα τα κανναλια ηχογραφησεις μου απλος ξεπερνανε το 6 αλλα οχι το 0... το ιδιο και η παραγωγη μου... ωστοσο βλεπω στο master μικτη στο nuendo ενα κουμπακη που λεει clip να αναβει κοκκινο...

δεν ξερω τη κανω λαθως...:(

 

Φαντάζομαι ότι νομίζεις πως αν δεν κλιπάρουν τα κανάλια δεν θα έπρεπε να κλιπάρει και το μάστερ, αλλά δεν είναι έτσι!

Αυτό που γίνεται είναι το φυσιολογικό, όταν αρχίζεις και προσθέτεις κανάλια, τότε σιγά-σιγά η στάθμη εξόδου στο master out ανεβαίνει και μπορεί να ξεπεράσει το 0 οπότε και κλιπάρει. Εκεί απλώς χαμηλώνεις το volume του master καναλιού και πατάς το clip για να κάνει ο μετρητής reset ώστε να μην βλέπεις συνεχώς κοκκινο ενώ πια δεν είναι.

 

Στα υπόλοιπα κανάλια δεν πικάρει το σήμα γιατί προστατεύεται από την εσωτερική επεξεργασία του nuendo γιαυτό δεν βλέπεις "κόκκινα", τα προσέχει, κατά κάποιο τρόπο, το πρόγραμμα ή απλώς είναι σωστές οι στάθμες σου.

Δεν κάνεις λοιπόν κανένα λάθος, χαμήλωσε την master ένταση του nuendo να μην κλιπάρει και προχώρα.

 

Υγ προς διαχείριση: ας αλλάξει ο τίτλος σε master out volume

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης διαβασε προσεκτικα και αυτο

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=164943.0

 

δεν ειναι αναγκη να κατεβασεις το master bus volume μπορεις να χαμηλωσεις και τις εντασεις στα ξεχωριστα καναλια (εγω αυτο προτιμω να κανω),δοκιμασε και τα δυο και δες εσυ τι προτιμας.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας!!!:)

δηλαδη οσο προστετοντε καναλια τοσο πιο πολυ ανεβενει το peak ετσι??? αποτι καταλαβα δηλ... βασικα αν κατεβασω το master bus εχει ος αποτελεσμα να εχει πολυ χαμιλη ενταση το κομματι σε χαμιλω volume & δεν το προτιμαω... καλητερα θα ειναι οπος λες να κατεβαζω τα καναλια και οχι το master bus...

οσο αφωρα τορα το link που μου εστηλες το κοιταξα ειναι πολυ ενδιαφερον!!!

αλλα εγω θα χριαζωμουν κονσολα μονο για ηχογραφησεις φονεις???

και αν ναι δεν εχω καταλαβει πως δουλεβει η κονσολα...εχει την δηνατοτιτα να αποθηκεβη ηχογραφησεις σε διαφορα καναλια της και μετα να βγαζη το out στο προγγραμα? αλλα και παλι ετσι δεν θα μπορω να επεξεργαστω μια μια της κηματομορφες μου...:(

αμμα οντως τωρα χρειαζωμαι κονσολα για αυτην τη δουλεια θα ηθελα να μου προτηνεις μια απο thomann.de σε μια λογικη τιμη γηρω στα 100ευρο και ποιοτικη για τους ερασητεχνηκους μου πιραματησμους!:)

ελπειζω να μην σας κουρασα...(αρκετα τουλαχειστων...:))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισορρόπησε μεταξύ του master και των καναλιών. Την ένταση θα την φέρεις στα ίσα μέσω των ηχείων σου. Το θέμα είναι μέσω των καναλιών να κρατήσεις μια ισορροπία στις εντάσεις των επί μέρους οργάνων και με το master να δώσεις την συνολική ένταση.

 

Η κονσόλα δεν αποθηκεύει κομμάτια στα κανάλια της. Απλά μαζεύει ταυτόχρονα τις διάφορες πηγές προς ενιαία έξοδο, αφού πρώτα τις ισορροπήσεις μέσω των fader της.

 

 

Αλήθεια, ποια μηχανήματα έχεις;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμ.... εχω την m-audio fast track pro και ενα t.bone sc450 (http://www.thomann.de/gr/the_tbone_sc450_valueset.htm)...

βασικα μου προτιναν να βαλο limiter στο master κανναλη...πιστευω να κανω δουλεια...

ευχαριστω παντως!!!:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα υπαρχη ενα μικρο προβλημα...:( δεν μπορω να βαλω plug-in στο master καναλλη....δεν υπαρχει τροπος στο nuendo να μπει plug-in στο μαστερ καναλη???:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μαστερ δε θα βάλεις τίποτε. Τα limiter άστα για το τέλος κατά το mastering. Απλά παίξε με τις εντάσεις μέχρι να τις φέρεις όλες στα ίσια.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου