Προς το περιεχόμενο

Βοηθάτε χριστιανοί (κ.α.): φαγωμένες βίδες.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια Squier Strat και απόψε είπα να την ξεκοιλιάσω για να δω πώς είναι από μέσα τα pickguard (με προοπτική αλλαγής των μαγνητών).

 

Δυστυχώς, κάποιες από τις βίδες του pickguard ήταν σκουριασμένες με αποτέλεσμα όταν προσπάθησα να τις βγάλω με το σταυροκατσάβιδο να φαγωθεί ο "σταυρός" και να μην πιάνει το κατσαβίδι.

Το έχει πάθει κανέις  ;) αυτο; Τι κανουμε τώρα; Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως φιλε, τετοιες πατεντες δυσκολο να περιγραφουν με γραπτο λογο. δοκιμασε καποιο μεγαλο ισιο κατσαβιδι ή οτιδηποτε αλλο μπορει να βρει 'προσφυση' πανω στο κεφαλι της βιδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως φιλε, τετοιες πατεντες δυσκολο να περιγραφουν με γραπτο λογο. δοκιμασε καποιο μεγαλο ισιο κατσαβιδι ή οτιδηποτε αλλο μπορει να βρει 'προσφυση' πανω στο κεφαλι της βιδας.

 

Εχω σκεφτεί με ένα λαμάκι μήπως καταφέρω να ανοίξω ένα αυλάκι στην κεφαλή της βίδας για να πίασει ίσιο κατσαβίδι αλλα φοβάμαι μήπως δε γινεται γιατι η κεφαλή της βίδας είναι σχετικά επίπεδη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο εννοουσα. κι εγω μια squier tele εχω, ιδιες βιδες εχουν και απ οτι βλεπω γινεται. αν γρατζουνισεις και λιγο το pickguard δεν εγινε και τιποτα. μπορεις επισης να δοκιμασεις με μια πενσα καθετη προς το κεφαλι της βιδας ασκωντας αρκετη δυναμη προς τα κατω να δωσεις εστω και μιση στροφη. μετα θα ειναι ευκολο, αν καταλαβες βεβαια τι λεω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο εννοουσα. κι εγω μια squier tele εχω, ιδιες βιδες εχουν και απ οτι βλεπω γινεται. αν γρατζουνισεις και λιγο το pickguard δεν εγινε και τιποτα. μπορεις επισης να δοκιμασεις με μια πενσα καθετη προς το κεφαλι της βιδας ασκωντας αρκετη δυναμη προς τα κατω να δωσεις εστω και μιση στροφη. μετα θα ειναι ευκολο, αν καταλαβες βεβαια τι λεω...

 

Καταλαβαίνω :)  Ε ρε σφυρί και καλέμι που θα δουλέψει. Κατακαυμένες Squier τι τραβατε...  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WD40+σετ κατσαβιδιών+υπομονή=εξω βιδες και καημοι

 

Aυτό το WD40 τι ακριβώς κάνει γιατι το εχω δεί να αναφερεται συχνά. Σε σιδηροπωλεία το βρίσκω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό το WD40 τι ακριβώς κάνει γιατι το εχω δεί να αναφερεται συχνά. Σε σιδηροπωλεία το βρίσκω;

Είναι σαν λάδι (για βίδες κτλπ) και το βρίσκεις σε σιδηροπωλεία και χρωματοπωλεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εισαι εξοπλισμένος με αρκετα εργαλεια η εστω αν εχεις στην διαθεση σου κατσαβιδια τυπου Torx (αστερακι) δοκιμασε να βρεις το καταλληλο σε μεγεθος ωστε να μπαινει μεσα στις εγκοπες της κεφαλης της βιδας και προσπαθησε οταν το γυρνας να ασκεις πανω του αρκετη καθετη δυναμη. Εγγυημένο αποτελεσμα χωρις γρατζουνιες κ.α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου