Προς το περιεχόμενο

Με τι set χορδών παίζουμε και γιατί...


Peruvian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ελα μωρε...5 λεπτα μου παιρνει να τις αλλαξω...σιγα τα ωα...... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 113
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ελα μωρε...5 λεπτα μου παιρνει να τις αλλαξω...σιγα τα ωα...... ;D

..και επαυξανω! ;D

Εγω,αντε να παιζω μια δυο φορες τη βδομαδα,αντε κανενα μισαωρο...

και συχνα απεχω για βδομαδες... :-[

Ομως αλλαζω καθε μηνα περιπου οταν δεν παιζω συχνα..(στην κιθαρα)

και 2 μηνες στο μπασσο...

Και αυτο γιατι θελω να χαιρομαι καθε φορα που πιανω ενα οργανο,

και δεν αφηνω τιποτα να με "χαλαει"!

8)

 

 

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οι χορδές δεν χαλάνε μόνο όταν παίζουμε. Και μόνο που θα μείνουν κουρδισμένες πάνω στο όργανο για μερικές ώρες, έχουν αρχίσει και παίρνουν... την άγουσα για τα αποδητήρια.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι χορδές δεν χαλάνε μόνο όταν παίζουμε. Και μόνο που θα μείνουν κουρδισμένες πάνω στο όργανο για μερικές ώρες, έχουν αρχίσει και παίρνουν... την άγουσα για τα αποδητήρια.  ;)

..Και στην Εθνικη!!! :D

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα και ειναι απαραδεκτες οι D'Addario ;D για αυτο τις χρησιμοποιει .....το 50% των κιθαριστων στον πλανητη... ::) ;D  (και φτιαχνουν και τις περισσοτερες αλλες μαρκες  φασον...)

 

προσωπικα χειροτερες ποιοτικα χορδες απο DR δεν εχω ξαναματαδει (1 σετ στα 10 ειναι απλα για πεταμα με κακοτυλιγμενες χορδες και προβληματα intonation...)

 

Tι να πω, γουστα ειναι αυτα! Ουτε εμενα μου αρεσουν στο χερι, μου φαινονται σκληρες, και ο ηχος τους καπως, ενω οι DR μου αρεσουν... βεβαια εγω συνηθως ΔΕΝ αλλαζω χορδες.  ;D

Οσο πιο σαπιες τοσο πιο καλες  :P

Ναι εχω διασβασει οτι το 95% των χορδων βγαινει απο 3-4 εργοστασια...

Παντως ο τυπος εχει οντως τρελο αυτι, μου λεει "αυτο ειναι το ταδε", το τσεκαρω και οντως ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο δεν το εχω κανει ποτε μου μια και πιστευω οτι οι χορδες τις ηλεκτρικης κιθαρας αντεχουν το πολυ 4-6 ωρες παιξιματος,  μετα ειναι απλά για πεταμα (της ακουστικης ακομα λιγοτερο) τοσο απο ηχο οσο και απο intonation οποτε τις αλλαζω συνεχεια.. ;D

 

Ελπιζω να ανακυκλωνεις  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω και καιρο με τρωνε τα χερια μου να δοκιμασω σε E κουρδισμα σετακι: 52-10 (010-013-017-030w-044w-052w)

 

daddario exl 140 σε D# είναι οι αγαπημένες μου, να τις δοκιμάσεις  :)

 

κατά τα άλλα, έχοντας δοκιμάσει πάρα πολλές (σχεδόν 2 χρόνια δοκιμάζω και ακόμα δεν τελείωσα) συμφωνώ με ΟΛΑ όσα είπε ο Superfunk πχ οτι στο feel υπαρχουν διαφορες με τις Ernie Ball να ειναι σαφως οι πιο μαλακές και "λαστιχενιες" και τις GHS να ειναι οι πιο σκληρες (μιλαμε για hex core χορδες) ενω οι D'Addario ειναι καπου στη μεση.......οι πιο bright ειναι οι GHS (και ιδικα οι sub zero να προσθέσω)& οι D'Addario και μετα οι ΕΒ (αν μιλαμε για τους 3 "μεγαλους")........προσωπικα χειροτερες ποιοτικα χορδες απο DR δεν εχω ξαναματαδει (1 σετ στα 10 ειναι απλα για πεταμα με κακοτυλιγμενες χορδες και προβληματα intonation...)

 

προσωπικά έπεσα σε set DR HI-Beam όπου παρότι ήταν σφραγισμένο το πακέτο η μια χορδή από

τις ατύλιχτες ήταν διαφορετική απο τις άλλες 2 (ποιο θολό μέταλλο, σαν αλουμίνιο  :-\) και βρισκόταν σε διαφορετικό χάρτινο σακουλάκι  :(

 

 

υγ. αν θέλετε οι χορδές σας να αντέχουν παραπάνω να χρησιμοποιείται Fast-Fret, ΚΑΙ πριν ΚΑΙ μετά το παίξιμο και φυσικά σε καινούργιες χορδές προληπτικά, γιατί αν μαυρίσουν και μετά, όσο

και να τρίβετε δεν γίνετε τίποτα  ;) (και δεν κάνω πλάκα ούτε και διαφήμιση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελε: Β 52

τζάγκουαρ: λίγο δ'αδδαριο, λίγο τζι έιτς ες..

12χορδη ρικενμπ. πυραμίδες

μπάσα: δεν αγοράζω χορδές, βράζω τις πρώτες που είχαν :p

 

 

:D..::Christabel Etheriel::..:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GHS 3020 short scale flats για το σοβαρό όργανο  ;)

Pyramid Pure Nickel 10 για το παιχνίδι  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου