Προς το περιεχόμενο

Με τι set χορδών παίζουμε και γιατί...


Peruvian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 113
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

snake oil brand Vintage Nickels.

 

το κακο ειναι οτι ο dean (κατασκευαστης) παρα-αυνανιζεται τελευταια και αργει πολυ στις παραδοσεις των παραγγελιων.

Ηδη με κρεμασε 40+ μερες   >:(

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κακο ειναι οτι ο dean (κατασκευαστης) παρα-αυνανιζεται τελευταια

 

χαχα ειχα μιλησει και εγω καποτε μαζι του, μου λεγε κατι περιεργα, την εχει δει σταρ πλεων, χαχα  :D

 

Προσγατα ειχα παει μια κιθαρα που μολις ειχα αγορασει σε ενα φιλο να μου πει τη γνωμη του... εκει που την επαιζε (την κιθαρα  :P ) μου λεει "πωωω τι απαραδεκτο ηχο εχουν οι χορδες, D'addario πρεπει να ειναι"... βγαζω το καρτελακι απο το κουτι της κιθαρας, και οντως ηταν  ;D

 

Ο ιδιο φιλος ειχα μαντεψει και τα μεγαφωνα σε διαφορες καμπινες σε σχετικο τεστ, και μετα μου λετε οτι οι διαφορες δεν υπαρχουν ή δεν τις ακουμε  :P

 

Εγω χρησιμοποιω τα παντα απο χορδες, DR κυριως για χαμηλοκουρδισματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το ενα μου group που παιζουμε metal φοραω GHS 10-13-17-36-52-60 (Κουρδισμα B)

με το ελληνικο rock group μου τωρα φοραω      GHS 09-11-16-26-36-46 (κουρδισμα E)

 

εδω και καιρο με τρωνε τα χερια μου να δοκιμασω σε E κουρδισμα σετακι: 52-10 (010-013-017-030w-044w-052w)

με την πρωτη ευκαιρια θα το κανω.

 

Προσωπικα οι χορδες που μου εχουν κατσει καλυτερα ειναι οι DR (οι GHS ειναι πιο φθηνες γιαυτο ειμαι εκει τωρα)

οπως και οι DR black που τις εχω βαλει 3 φορες και ο ηχος για metal με πολλα muted riffs ηταν απιστευτος αλλα και τις 3 φορες η Ε (42) χορδη παρουσιασε προβληματακι και ξετυλιγοταν σε καποια φαση...

 

www.myspace.com/alexiguitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προσγατα ειχα παει μια κιθαρα που μολις ειχα αγορασει σε ενα φιλο να μου πει τη γνωμη του... εκει που την επαιζε (την κιθαρα  :P ) μου λεει "πωωω τι απαραδεκτο ηχο εχουν οι χορδες, D'addario πρεπει να ειναι"... βγαζω το καρτελακι απο το κουτι της κιθαρας, και οντως ηταν  ;D

 

 

Εγω χρησιμοποιω τα παντα απο χορδες, DR κυριως για χαμηλοκουρδισματα.

 

φυσικα και ειναι απαραδεκτες οι D'Addario ;D για αυτο τις χρησιμοποιει .....το 50% των κιθαριστων στον πλανητη... ::) ;D  (και φτιαχνουν και τις περισσοτερες αλλες μαρκες  φασον...)

 

προσωπικα χειροτερες ποιοτικα χορδες απο DR δεν εχω ξαναματαδει (1 σετ στα 10 ειναι απλα για πεταμα με κακοτυλιγμενες χορδες και προβληματα intonation...)

 

 

Ο ιδιο φιλος ειχα μαντεψει και τα μεγαφωνα σε διαφορες καμπινες σε σχετικο τεστ, και μετα μου λετε οτι οι διαφορες δεν υπαρχουν ή δεν τις ακουμε  :P

 

αλλο η βουρτσα (μεγαφωνα) και αλλο η..λουστρα ;D (χορδες) μη τρελλαθουμε κι ολας....

 

αν δεν μπορεις να ακουσεις τις διαφορες μεταξυ ενος  Celestion Blue & ενος EVM12L εισαι...κουφος.. ;D αν ΝΟΜΙΖΕΙΣ οτι ακους τις διαφορες μεταξυ ..χορδων (μιλαμε για ακριβως ιδιο τυπο & gauge οχι για συγκριση π.χ flat με ss rw) εισαι...για το Δρομοκαϊτειο.. ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον Jezus μια που κι εγώ τις D'Addario τις καταλαβαίνω απο μακρiά! είναι οι μόνεw χορδές που ακούγονται σαν να είναι πλαστικές (και δεν εννοώ κλασικής...)..

 

εμένα με έχουν κερδίσει οι:

 

ernie-ball super slinky 9 (ηλεκτρική)

thomastik BeBob 12 (σκαφάκι)

Savarez alliance corum normal tension (κλασική)

 

Τις διάλεξα γιατί μου δίνουν δυναμικές και χώρο για έκφραση! στην κλασική ένα κριτήριο είναι και η ένταση τους.

 

Γενικά μια χορδή ξέρω ότι είναι αυτή που θέλω όταν βάλω τα δάχτυλά μου πάνω και νιώσω σαν στο σπίτι μου.. σαν να είναι οι χορδές που περιμένω να ακουμπήσω... ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι οι μόνεw χορδές που ακούγονται σαν να είναι πλαστικές

 

Eμενα παλι μου ακουγονται σαν απο ρικοφον με λιγο τυρι φετα μεσα.. ::) ;D

 

Α,οι Ernie Ball που σου αρεσουν για παρα πολλα χρονια (μπορει και σημερα να συμβαινει αυτο) φτιαχνονταν στο..εργοστασιο της....D'addario.. ;D ;D

 

Eπισης για αλλη μια φορα να πουμε οτι οταν αναφερομαστε σε "διαφορετικες χορδες μιλαμε για τις τυλιγμενες χορδες μια και οι ατυλιχτες ειναι φυσικα ΙΔΙΕΣ σε ολες τις μαρκες (δηλ.απο απλο σουηδικο ατσαλι)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α,οι Ernie Ball που σου αρεσουν για παρα πολλα χρονια (μπορει και σημερα να συμβαινει αυτο) φτιαχνονταν στο..εργοστασιο της....D'addario.. ;D ;D

 

αυτό σίγουρα δεν σημαίνει ότι είναι ίδιες! Έτσι κι αλλιώς τώρα δεν ισχύει απ ότι ξέρω.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου