Προς το περιεχόμενο

Ηχος stratocaster vs telecaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν υποθέσουμε πως έχουμε 2 κιθάρες του τίτλου.

Ας υποθέσουμε πως είναι ίδιου περίπου επιπέδου(κατηγορία, μπράτσα, κτλ.), να φοράνε ίδιους μαγνήτες(texas sp. πχ).

Το ερώτημα είναι εάν θα έχουμε ίδιο ήχο. Κάτοχος 2 strat, με τρώει ο κ…. μου για νέα κιθάρα και έχω το δίλημμα. Πριν κάνω κάποια δοκιμή θα ήθελα να ακούσω την εμπειρία σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να φοράνε ίδιους μαγνήτες(texas sp. πχ).

 

Αυτός ο όρος που θέτεις, δεν υφίσταται. Με άλλα λόγια, μπορεί οι μαγνήτες να έχουν την ίδια ονομασία αλλά ουδεμία σχέση έχουν ηχητικά μια και απευθύνονται σε διαφορετικούς τύπους οργάνων. Το μόνο κοινό των texas special που αναφέρεις για παράδειγμα είναι ότι και το τέλε και το στρατ σετ είναι hot. Εκεί όμως τελειώνουν και οι ομοιότητές τους.

 

Το ερώτημα είναι εάν θα έχουμε ίδιο ήχο

 

Φυσικά και όχι.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημα είναι εάν θα έχουμε ίδιο ήχο

 

Αν ειχαν τον ιδιο ηχο ΠΟΙΟΣ θα ηταν ο λογος να υπαρχουν και οι 2?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειχαν τον ιδιο ηχο ΠΟΙΟΣ θα ηταν ο λογος να υπαρχουν και οι 2?

 

Χαχα! Ειπα να γραψω κατι τετοιο, αλλα αργησα!!

 

Ευχομαι μονο ο φιλος να μην ηθελε να αγγιξει τις ευαισθητες χορδες του φορουμ που ειναι τα κΣυλα!

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο όρος που θέτεις, δεν υφίσταται. Με άλλα λόγια, μπορεί οι μαγνήτες να έχουν την ίδια ονομασία αλλά ουδεμία σχέση έχουν ηχητικά μια και απευθύνονται σε διαφορετικούς τύπους οργάνων.

 

Ισχυει οτι το ιδιο μοντελο μαγνητη εχει διαφορετικη κατασκευη και ηχο για στρατ και για τελε, αλλα φανταζομαι οτι ο φιλος o.p. εννοει το υποθετικο να βαζαμε τον ιδιο ακριβως μαγνητη (και πρακτικα εχω δει σε φορουμς να βαζουν μαγνητη απο στρατ στη neck θεση της τελε).

 

Δεν ειμαι ειδικος στις τελε, αλλα -αν δεν κανω λαθος- περα απο τους μαγνητες οι διαφορές ειναι στη γεφυρα, που ακουμπαει σε μεγαλυτερη επιφανεια στο σωμα, στο παχυτερο σωμα και στο παχυτερο μπρατσο (για το τελευταιο δεν ειμαι σιγουρος, ισως εχει τυχει απλα στις τελε που εχω παιξει ως τωρα). Ολα αυτα προσδιδουν στην τελε πιο πολλα μπασσα αλλα και πιο πολλα πριμα απο τη στρατ, και επισης πιο "παρ'τα" ηχο. Οποτε και με τους ιδιους ακριβως μαγνητες -υποθετικα- θα ειχαν διαφορετικο ηχο. Ειδικα ο bridge μαγνητης αναγκαστικα καθεται πανω σε μεταλλικη πλακα (που καθεται κ η γεφυρα) κι αυτο του προσδιδει διαφορετικα ηχητικα χαρακτηριστικα (πιο "ενισχυμενο" ηχο) απ' ο,τι στη στρατ που καθεται απλα στο πλαστικο. Ο neck της συνηθως εχει κι ενα μεταλλικο καλυμμα που αν δεν κανω λαθος τον γλυκαινει σε σχεση με της στρατ. Γενικα εχουν αρκετες διαφορες και καταληκτικα ακομα και με τους ιδιους μαγνητες θα ειχαν αλλον ηχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου