Προς το περιεχόμενο

Περί αυθεντικότητας καλλιτεχνών ο λόγος...


tsirobill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Jack White (Τhe White Stripes) τιμήθηκε πρόσφατα από τη Φιλοσοφική Σχολή του φημισμένου Trinity College του Δουβλίνου και στη σχετική ομιλία αναφέρθηκε και στην αυθεντικότητα (sic).

 

Ο White, που δούλεψε πρόσφατα με τον  Bob Dylan και τον Jimmy Page, δήλωσε: «Δεν είμαι σίγουρος ότι ο Bob Dylan και ο Tom Waits είναι τόσο αυθεντικοί όσο νομίζουμε. Ίσως και να μην είναι.»

 

Πρόσθεσε δε: «Μερικές φορές πιστεύω ότι κάποιος σαν τη  Britney Spears ή γενικά όποιος κάνει αυτό που θέλει με τον τρόπο που αυτός γνωρίζει καλύτερα είναι πιο αυθεντικός από αυτούς που ανέφερα».

 

Εγώ προσωπικά εκτιμώ κάθε μουσική που είναι αυθεντική(original που λενε) και με ψυχή.

Ποιούς μουσικούς δεν θεωρείτε αυθεντικούς και για ποιον λόγο?

Εγώ δεν θεωρώ αυθεντικούς πλέον τύπους σαν τον Bono (έλεος ρε παιδιά ο παγκόσμιος Νταλάρας έχει γίνει) , τον Lemmy (καρικατούρα του ροκ όπως και ο ozzy πια) , και διαφοροι άλλοι.

Για πείτε κουβέντα να γίνεται...

" Όταν θα'στε ευτυχισμένοι... "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ο Jack White (Τhe White Stripes) τιμήθηκε πρόσφατα από τη Φιλοσοφική Σχολή του φημισμένου Trinity College του Δουβλίνου και στη σχετική ομιλία αναφέρθηκε και στην αυθεντικότητα (sic).

 

Ο White, που δούλεψε πρόσφατα με τον  Bob Dylan και τον Jimmy Page, δήλωσε: «Δεν είμαι σίγουρος ότι ο Bob Dylan και ο Tom Waits είναι τόσο αυθεντικοί όσο νομίζουμε. Ίσως και να μην είναι.»

Οταν ο Jack White εξελιχθεί μουσικά και φτάσει στο σημείο να μπορεί να δέσει τα κορδόνια των παπουτσιών του μανάβη από τον οποίο ψώνιζε ντομάτες η πρώην γκόμενα του μπατζανάκη του τύπου που επισκευάζει το αυτοκίνητο του Dylan, τότε θα έχει το δικαίωμα να κάνει δηλώσεις. :)

 

Πολύ evris διαβάζω, ε; ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσθεσε δε: «Μερικές φορές πιστεύω ότι κάποιος σαν τη  Britney Spears ή γενικά όποιος κάνει αυτό που θέλει με τον τρόπο που αυτός γνωρίζει καλύτερα είναι πιο αυθεντικός από αυτούς που ανέφερα».

 

διαβάζοντας για εκείνη την ταινία "it might get loud"  αναρωτήθηκα τι παρίστανε αυτός ο τυπάκος δίπλα όχι μόνο στον Page αλλά και στον Edge

 

τα μέλη της επιτροπής που τον βράβευσαν πρέπει να δαγκώθηκαν γερά όταν άκουσαν τις σοφίες του μεγάλου....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως μπορει να ειναι λιγο αμπαλος κιθαριστας(που και αυτο υποκειμενικο ειναι...) αλλά είναι ξύπνιος ο συγκεκριμενος τυπος...τεσπα ...στο θεμα μας ποιους θεωρειτε αυθεντικους και ποιους οχι με επιχειρηματα...

" Όταν θα'στε ευτυχισμένοι... "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μπορω να μετρησω την αυθεντικοτητα?? ???

 

με αυθεντικομετρο...ξερω γω με βαση την αισθηση σου

" Όταν θα'στε ευτυχισμένοι... "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληροφοριακά το άρθρο από το οποίο μπορείς να δεις αυτή τη δήλωση είναι αυτό

http://www.nme.com/news/the-white-stripes/47903

(Οδηγήθηκα εκεί από το επίσημο site των Stripes) συγκεκριμένα είπε

"I don’t know if Bob Dylan and Tom Waits are as authentic as I think they are. Perhaps they’re not."

 

Το οποίο μεταφράζεται, "Δεν ξέρω αν ο BD και TW είναι τόσο αυθεντικοί όσο νομίζω ότι είναι. Πιθανόν δεν είναι."

 

και όχι

«Δεν είμαι σίγουρος ότι ο Bob Dylan και ο Tom Waits είναι τόσο αυθεντικοί όσο νομίζουμε. Ίσως και να μην είναι.»

 

Κοινώς, άποψή του ή αλλιως... whatever.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ο Jack White εξελιχθεί μουσικά και φτάσει στο σημείο να μπορεί να δέσει τα κορδόνια των παπουτσιών του μανάβη από τον οποίο ψώνιζε ντομάτες η πρώην γκόμενα του μπατζανάκη του τύπου που επισκευάζει το αυτοκίνητο του Dylan, τότε θα έχει το δικαίωμα να κάνει δηλώσεις. :)

 

Και βάλε.

 

Ο Jack White. Ποιός; Ο Jack White. Ασε ρε.

Μάγκεψε κι η Coca Cola και ρεύεται μόνη της.

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αυθεντικοτητα δε σημαίνει να είναι κάποιος "αληθινός", να μην "αντιγράφει", να είναι "ο εαυτός του" και άλλα τέτοια όμορφα;

 

If so, τότε όποιοι έχουν "αποκτήσει" τη "δική τους φωνή" και την έχουν αιδραιώσει, είναι αυθεντικοί. Οι άλλοι τσου...

 

Ο Bono μαλάκς μεν, αυθεντικός δε (στο κάτω κάτω και ο αυνανισμός μπορεί να υπάρξει σαν ιδιότητα! ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nikolas εχεις δικιο απλα οταν αναφερομαστε στην αυθεντικοτητα ενος καλλιτεχνη ,το δικο μου μυαλο παει πρωτα στη συνεπεια λογου-πραξεων του εκαστοτε καλλιτεχνη και οχι στο ποσο αυθεντικη φωνη εχει(ας μας πει ο tsirobill τι εννοει),γι αυτο απαντησα οπως απαντησα επειδη δεν τους γνωριζουμε προσωπικα και επειδη δεν εχουμε αυθεντικομετρο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου