Προς το περιεχόμενο

Περί αυθεντικότητας καλλιτεχνών ο λόγος...


tsirobill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το κακό είναι πως και πάλι δεν βγαίνει πολύ νόημα, γιατί οι όροι pop culture, authenticity κτλ τους χρησιμοποιούν εκεί με βάση κάποιες θεωρίες και κάνουν αναλύσεις επί αναλύσεων. Κοινώς αν δεν άκουγα επ ακριβώς τι ειπώθηκε δε βγάζω και κανένα ιδιαίτερο συμπέρασμα.

 

Καταλαβαίνω τι εννοείς εσυ εδώ, και δε θα μπω στη διαδικασία να λέω για δεσίματα κορδονιών από κανένα,. Αντιλαμβάνομαι πως δόθηκε ιδιαίτερη σημασία στη συγκεκριμένη δήλωση λόγω βαρύγδουπων ονομάτων και κακής δημοσιογραφίας.

 

Σκεφτόμουν λοιπόν για τον συγκεκριμένο καλλιτέχνη, έχει τύχει σε διαφορες φάσεις να κοιτάξω να βγάλω ένα δυο κομμάτια του. Αυτό τουλάχιστον για εμένα δείχνει μια αξία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάντως επειδή η αποψή μου είναι ότι αυθεντικος είναι αυτός ο οποιός αποτυπώνει καλύτερα τον χώρο και τον χρόνο στους οποίους ανήκει και συνεπώς τα βιωματά του, απο αυτή τη σκοπιά, θεωρώ ότι αυτό που είπε δεν είναι καθόλου ανατρεπτικό. Είναι το πασιφανές...

 

edit :Συμφωνώ, καλύτερα θα ήταν να είχαμε όλο το lecture. Aν κάποιος το βρει ας το παραθέσει γιατι όντως η φράση είναι πολύ catchy και απο μόνη της μπορεί να μας οδηγεί σε λάθος συμπεράσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπερβολή, όχι μόνο για το μέγεθος της επιρροής (ουσιαστικά μια μοδάτη επιστροφή στο bare minimum blues ήταν, με λίγη ποπ τρέλα) αλλά και για το χρόνο που είπες.

 

Δεν είδα ποτέ γιατί η όλη φασαρία με τους White Stripes

Θα έλεγα ευθαρσώς ότι με πολύ λίγες εξαιρέσεις, με ενοχλούν κιόλας

Αν ήθελα bare minimum blues θα πήγαινα στην πηγή. Οχι στους Kings at al αλλά εκεί που μέχρι πρόσφατα το blues πηγάζει (Robert Belfour, Junior Kimbrough, R.L Burnside κα  - που κανείς από αυτούς δεν νοιάζεται πόσο αυθεντικός είναι. Κι ας είναι).

Θέλετε λευκά παιδάκια να το κάνουν; Υπάρχουν οι Black Keys, οι Mofro, Soledad Bros κλπ κλπ. Τεσπά. Γνώμη μου και δεν είναι ανάγκη να είναι σωστή. Είναι θέμα γούστου και εκ προοιμίου υποκειμενικό το ζήτημα.

 

Πάντως για να φτάσουν ψηλά, κάτι κάνουν καλά. Οπως και η Britney Spears. Απλώς αμφότεροι δεν με αφορούν. Και οι απόψεις τους δεν φέρουν καμία βαρύτητα για μένα.

Αντίθετα με Dylan & Waits. Και ας μην είναι όσο αυθεντικοί όσο νομίζουν.

Απόψεις και επιλογές.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπερβολή, όχι μόνο για το μέγεθος της επιρροής (ουσιαστικά μια μοδάτη επιστροφή στο bare minimum blues ήταν, με λίγη ποπ τρέλα)

Δεν είδα ποτέ γιατί η όλη φασαρία με τους White Stripes

 

Πάντως για να φτάσουν ψηλά, κάτι κάνουν καλά. Οπως και η Britney Spears. Απλώς αμφότεροι δεν με αφορούν.

Ακριβως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς καλημέρα σας!!!! Από κει και πέρα κάποιος είναι επηρεασμένος από των Dylan κάποιοι (όπως εγώ) από τον White... Γούστα είναι αυτά και προτιμήσεις... Αλλά νομίζω πως η κουβέντα δεν πρέπει να περιστραφεί γύρω από τον συγκεκριμένο καλλιτέχνη μόνο... Γνώμη μου πάντα...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο αυθεντικός πρέπει να συγκρουστεί και λίγο με την εποχή του και το πνεύμα των καιρών, αλλιώς κολοκύθια αυθεντικός είναι  :). άλλος αυθεντικός κι άλλο μέσος όρος.

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο αυθεντικός πρέπει να συγκρουστεί και λίγο με την εποχή του και το πνεύμα των καιρών, αλλιώς κολοκύθια αυθεντικός είναι  :). άλλος αυθεντικός κι άλλο μέσος όρος.

 

Δε ξέρω κατα πόσο συμφωνώ με αυτό. Νομίζω πως ένας καλλιτέχνης τη σήμερον ημέρα πρέπει να κάνει ότι νιώθει ή του βγαίνει φυσικό, και όχι να αγχώνεται αν πρέπει να εκφράσει κάποια άποψη για οποιοδήποτε θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο αυθεντικός πρέπει να συγκρουστεί και λίγο με την εποχή του και το πνεύμα των καιρών, αλλιώς κολοκύθια αυθεντικός είναι  :). άλλος αυθεντικός κι άλλο μέσος όρος.

 

Και εγώ δεν νομίζω ότι συμφωνώ. Δηλαδή οι Rolling Stones που την δεκαετία του '60 τραγουδούσαν Let's spend the night together με όλα τα συναφή σεξουαλικά υπονοούμενα και εννοούμενα ήταν απλά ο μέσος όρος? Και πότε θα ήταν αυθεντικοί? Αν τραγουδούσαν ύμνους? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δεν είπα να το κάνει επιτηδευμένα. Αλλά ένας καλλιτέχνης στην πορεία να κάνει ότι του βγαίνει φυσικό λογικό είναι να στρίψει και λίγο από την πεπατημένη.

 

και το let's spend the night together το 60 ήταν και λίγο επαναστατικό, ρωτήστε τη θεία σας :) Τα σεξουαλικά υπονοούμενα ήταν και λίγο συγκρουσιακά τότε. Και το να εκφράσω μια γενιά σημαίνει ίσως να "πω" αυτό που μετά θα πουν πολλοί "ναι αυτό σκεφτόμουν κι εγώ".

 

Και γιατί να μη θεωρήσουμε π.χ. αυθεντικό σήμερα ένα καλλιτέχνη που βγαίνει μέσα από το myspace με απλά μέσα και σε μικρή καταρχήν κλίμακα; Δεν εκφράζει κι αυτό την εποχή μας, απλά και αβίαστα;

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι θα συμφωνήσω με αυτό που είπε ο skantzos..

 

Που είναι ο τεως eyeprotocol όταν τον χρειαζόμαστε?? ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου