Προς το περιεχόμενο

Cubase sx 2.0 + AMD= problem???


CAPTAIN_ERROR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολους! Πρωτο θεμα για το 2004 στο noiz και ο προβληματισμος μου (και προβλημα μου επισης) ειναι ο εξης.

 

Εχω ενα desktop pc AMD στα 1.7 με 1 giga ram και ποτε μα ποτε δε μου δουλεψε σωστα το cubase!!! Ξεκινησα με το 5.1 και τωρα εχω το sx 2.0 και παλι crashαρει με το παραμικρο. Το εψαξα απο εδω, το εψαξα απο εκει μεχρι που καποιος γνωστος (και επαγγελματιας στον χωρο) μου εβαλε ζιζανια στο μυαλο....

 

Λοιπον τα ζιζανια μου λενε οτι το προβλημα ειναι στον cpu του Η/Υ μου τελικα και ο λογος οτι ειναι AMD κι οχι Intel! Οτι δηλαδη αυτα τα 2 δεν συνεργαζονται σωστα.

 

Τα crashαριματα ειναι πολυ απλα που μου κανει και οχι απο overload σε plug-ins κλπ...

 

Εχει κανεις καποια γνωμη να μου προτεινει ή ηρθε ο καιρος να ασχοληθω σοβαρα με το Logic? Yameth?

 

BTW η καρτα που εχω ειναι η EWS88MT της Terratec.

 

 

Thanx guys!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε,αφου λεγεσαι Captain Error,πως να μην σου βγαζει error? :?

Σοβαρα τωρα...καταρχας απο οσο γνωριζω,το πολυ καλο logic επαψε να υποστηριζει το PC.Οποτε καλο θα ηταν η τελευταια εκδοση του να σε καλυπτει απολυτα...γιατι προοπτικες βελτιωσης δεν υπαρχουν.Αν δε προσθεσουμε και την επικειμενη αλλαγη λειτουργικου της microsoft τα πραγματα στριμωχνουν.

Τωρα...το cubase νοιωθει πολυ πιο ανετα με pentium.Αυτο συμβαινει γιατι στηριζεται σε λειτουργειες κινητης υποδιαστολης που υποστηριζονται καλυτερα απο τους συγκεκριμενους επεξεργαστες.Παντως προτου πεταξεις τον AMD 8O προσπαθησε να τον ρυθμισεις σωστα (latency,buffer,κλεισιμο τυχον firewall,καινουργοι drivers...).Καλη τυχη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε' date='αφου λεγεσαι Captain Error,πως να μην σου βγαζει error? :? [/quote']

 

:lol:

 

Λοιπον μανιακε με τα pc.... Ευχαριστω για την απαντηση. Τις ρυθμισεις τις εχω στο καλυτερο δυνατο, το προβλημα τελικα μαλλον φαινεται να ειναι στις λειτουργειες κινητης υποδιαστολης... Πριν πεταξω λοιπον το pc μου λεω να φορτωσω την τελευταια εκδοση του Logic και οταν το αποφασισω, θα σας παρω τηλεφωνο να σας πω που τον εστειλα!!!! :lol:

 

Thanx!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Exw AMD kai pote den eixa problhma me to Cubase. Sthn arxh tou programmatos, to Cubase fortwnei beltistopoihseis gia ka8e eidos CPU. Den yparxei problhma me AMD, kai isa-isa pou oi leitourgies kinhths ypodiastolhs leitourgoun taxytera me AMD kai VST audio engine, kai h idia h Steinberg to leei!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας να τονισω οτι δεν εχω μετοχες της intel :lol: Επισης ξερω ατομα που τους εχει "κατσει" ο AMD και δουλευει μια χαρα!!!Ομως εχω δει και το αντιθετο :cry:

Επισυναπτω κειμενο περι intel της "μαμας" steinberg:

 

When you run an audio sequencer under Windows, the clock speed of the processor is a

major factor determining how many devices you can use at the same time. However,

there are other factors that should be taken into account, and one important

such factor is “floating point arithmetic performance”.

All audio operations in an audio sequencer are done with floating point calculations (counting

with decimal numbers rather than with non-decimal numbers, integers) to ensure

the highest possible audio quality. You can get high audio quality on an

integer system too, but floating point is effective and accurate when it is available.

Intel Pentium processors are fast at floating point mathematics. Some other

lower priced processor have taken shortcuts which reduce their performance in

this particular aspect. This will have noticeable effect on the performance of the

program. Our advice is:

✪ If you plan to buy a computer specifically for an audio sequencer, you can play it

safe and choose an Intel processor. Alternatively, make sure you

select a processor that is renowned for high floating point arithmetic

performance!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύω Nuendo 2.1.1.25 με AMD Athlon 2600 XP+. Συνεργάζονται τέλεια! Επίσης, απ'όσο ξέρω κι έχω διαβάσει, ο AMD έχει πολύ καλύτερο floating point και σου επιτρέπει να τρέχεις περισσότερα VST FX + instruments. Αν ψάξεις στο site της Steinberg, θα βρεις ένα πολύ πρόσφατο συγκριτικό που, κατά τη γνώμη, μου δείχνει ότι καλύτερη επίλογή είναι μάλλον ο AMD. Ψάξε επίσης στο www.soundonsound.com. Εκεί θα βρεις πολύ χρήσιμες πληροφορίες, καθώς κι ένα άρθρο πάνω στο προαναφερθέν συγκριτικό.

 

Υ.Γ.: Τα καλύτερα και σταθερότερα συστήματα που έχω δουλέψει είναι χτισμένα πάνω σε AMD.

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι ¨Ακη , η AMD έχει βελτιώσει πολύ τους επεξεργαστές της και δείχνει οτι μπορεί να ηγηθεί στον καινούργιο συναρπαστικό κόσμο των 64 bit."Ομως αυτό το post δεν έχει να κάνει με το ποιά εταιρία φτιάχνει τους top επεξεργαστές αλλά με ένα πρόβλημα του καπετάν Error ο οποίος διαθέτει έναν παλιότερο AMD . Μήπως σαν χρήστης AMD μπορείς να του προτείνεις κάποιο tweak?

 

Πάντα φιλικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις απόλυτο δίκιο και ζητώ συγγνώμη που το post μου όντως πήρε χαρακτήρα AMD endorsement... :oops:

 

Λοιπόν, όταν είχα πρωτοαρχίσει να ασχολούμαι, είχα πρόβλημα με το Cubase και μου κρέμαγε πριν καν μπει στην πρώτη οθόνη. Τελικά, το πρόβλημα ήταν η κάρτα γραφικών... Την άλλαξα κι ησύχασα! :D

 

Γενικότερα, τα προβλήματα συνήθως προέρχονται απο :

 

1) Κακούς drivers. Καπετάνιε, έχεις τους τελευταίους drivers για όλα σου τα περιφερειακά; :?:

 

2) Κακή μνήμη. το τελευταίο τετράμηνο, έχω δοκιμάσει 5 (!) διαφορετικής μάρκας μνήμες στον υπολογιστή μου για να καταλήξω σε 2 απ'αυτές που δε μου βγάζουν μπλε οθόνες... 8O

 

3) ¶λλο περιφερειακό. Δοκίμασε ν'αλλάξεις κάρτα γραφικών. Βρες μία από κάποιο φίλο σου και βάλ'τη. Μπορεί να σωθείς όπως εγώ την πρώτη φορά.

 

Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο για την ώρα. Επίσης, δε θα σου πω ότι μπορεί να φταίει το crack σου. Για να έχεις προβλήματα απ'το προηγούμενο Cubase και πάρ'αυτά να πήγες στο επόμενο, προφανώς δεν το'χεις αγοράσει - ποιος θ'αγόραζε την καινούρια έκδοση ενός προγράμματος που δε δουλεύει στο PC του; Απλά, δε νομίζω πως φταίει αυτό, αλλά αν τό'χες αγοράσει, θα μπορούσες να στείλεις κι ένα mail στη Steinberg... :wink: Γιατί αν περίμενες εξυπηρέτηση απ'το Νάκα... :roll:

 

Καλή επιτυχία! Πες μας τι πέτυχες. :)

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, είναι καλό στον υπολογιστή σου να μην έχεις παρά τα απολύτως απαραίτητα software. Δε χρειάζεσαι 180 plug-ins και 90 VSTi... :D Κάποιο απ'αυτά μπορεί να σου προκαλεί κάποιο conflict. Το ίδιο ισχύει και για τα μη μουσικά σου.

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου