Προς το περιεχόμενο

Περιεργη φάση με ενισχυτη Marshall.


johnt_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρεται,

 

Εχω εναν ενισχυτη Marshall 50 watt (combo με chip) και γίνεται το εξής περιεργο: οταν παίζω, ξαφνικά μερικες φορες ο ηχος χανεται και επανερχεται, χανεται, επανερχεται κτλ. και στο καθαρο και στο βρωμικο καναλι. Μια μερα μαλιστα ακουγα κανονικα ραδιοφωνο μεσα απο τον ενισχυτη! Τι λετε να συμβαίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάνεται και επανέρχεται και πάλι από τη αρχή...Μπορεί να φταίνε τα καλώδια που χρησημοπιείς ή τα βύσματα της κιθάρας η/και του ενισχυτή. Κάνε δοκιμές μέχρι να εντοπίσεις τη βλάβη.

 

Τώρα για το ραδιόφωνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποια πρίζα τον βάζεις; Παίζει να είναι και κακή γείωση του σπιτιού και κάθε φορά που κάποιος ανοιγοκλείνει κάτι, να περνά και στον ενισχυτή σου. Αν τον έχεις σε πολύπριζο άλλαξέ τον και βάλτον σε δική του πρίζα.

Αν δεν ισχύουν όλα αυτά, απλά με προσπερνάς

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποια πρίζα τον βάζεις; Παίζει να είναι και κακή γείωση του σπιτιού και κάθε φορά που κάποιος ανοιγοκλείνει κάτι, να περνά και στον ενισχυτή σου. Αν τον έχεις σε πολύπριζο άλλαξέ τον και βάλτον σε δική του πρίζα.

Αν δεν ισχύουν όλα αυτά, απλά με προσπερνάς

 

Τον εχω σε πολυμπριζο, μαζι με τις πριζες απο Η/Υ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον αυτό φταίει...

 

Και γενικά, με τις καταπληκτικές αυτές γειώσεις που κυκλοφορούν σε ελληνικά σπίτια, μία αλλαγή από την μία πρίζα στην άλλη μπορεί να κάνει θαύματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην φρικαρεις. Το ειχα παθει και εγω με εναν Marshall Valvestate 100 combo. Τον ειχα συνδεσει σε πολυμπριζο μαζι με μια μικρη τηλεοραση. Ο ενισχυτης εκανε στην αρχη ενα εντονο φυσημα η δεν επαιζε κανονικα και μετα απο λιγο εκανε fade out και στα καπακια fade in. Υπολογιζοντασ οτι το τροφοδοτικο του η/υ σου ειναι τουλαχιστον 400W μου κανει εντυπωση πως παιζει στο πολυμπριζο με ανοιχτο υπολογιστη!!! Το ραδιοφωνο ειναι οντως περιεργη φαση αλλα πρεπει να ειχε πλακα. Δοκιμασε καποιον εξορκισμο!!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λέτε ρε παιδιά, το ραδιόφωνο είναι στάνταρ σε τρανζιστοράτους με μακρύ καλώδιο ότανς τους έχεις στο βρώμικο... επίσης πιο συχνό ακόμα είναι το σιμπί και τα ραδιοταξί. Άκουγα συχνά μικρός με έναν τρανζιστοράτο μαρσαλ, και με έναν σαμικ 10άρη, και με τον μπάντιτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λέτε ρε παιδιά, το ραδιόφωνο είναι στάνταρ σε τρανζιστοράτους με μακρύ καλώδιο ότανς τους έχεις στο βρώμικο... επίσης πιο συχνό ακόμα είναι το σιμπί και τα ραδιοταξί. Άκουγα συχνά μικρός με έναν τρανζιστοράτο μαρσαλ, και με έναν σαμικ 10άρη, και με τον μπάντιτ.

 

+1

 

μια φορα πριν πολλαααα πολλαααα χρονια επαιζα σε Sοlid State ενισχυτακι με ακουστικα (νυχτα/σκοταδι) και μεσα στην ηρεμια (επαιζα θυμαμαι κατι "απαλα" με flanger Κλπ) ακουγεται ο μπαρμπας ο ταξιτζης με την ξερη φωνη και εχω πεταχτει απο το καθισμα και ψαχνομαι...  ;D

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου