Προς το περιεχόμενο

Wooden, steel & bronze snares !!


Alibi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άνοιξα αυτό το θέμα για να μιλήσει όποιος ενδιαφέρεται-γνωρίζει κτλ σχετικά με

τις ηχητικές (και όχι μόνο) διαφορές-ομοιότητες, ανάμεσα στα είδη ταμπούρου που μπορεί να αγοράσει κάποιος.

Θα το εκτιμούσα πολύ αν κάποιος μου έλυνε κάποιες από τις απορίες μου!! :)

 

 

Τι διαφορά έχει το wooden από το steel ταμπούρο?

Ποιό από τα δύο έχει ποιό μουντό ήχο ώστε να αποφεύγεται η χρήση των rings κτλ.?

Και τι ρόλο παίζουν οι ίντσες σε αυτό το θέμα?

(Όσον αφορά το ταμπούρο και την κάσα..)

Μιλάω για την αγορά ενός καινούργιου ταμπούρου και όχι για "κόλπα" ώστε να βελτιωθεί ο ήχος.. ;)

γιατί από ότι φαίνεται αν δεν έχεις κάτι καλό, δεν γίνεται τπτ!! :(

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!! ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε εδώ 3 σελίδα για bronze(χάλκινο) και rolled metal shell( μεταλλικό ταμπούρο από φύλλο μετάλλου) και cast shell(από χυτό κομμάτι μεταλλου δηλάδή φτιαγμένο με καλούπι). Όλο αυτο το θέμα  αναφλερεται σε ταμπούρα οπότε θα βρείς πληροφορίες και για ξύλινα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ξύλινα ταμπούρα έχουν θεωρητικά πιο "ζεστό" ήχο και με λιγότερους αρμονικούς από τα ατσάλινα, που έχουν τη φήμη ότι κουδουνίζουν υπερβολικά, και αυτό όντως συμβαίνει στα πιο φτηνά απ' αυτά που συνοδεύουν συνήθως τα επίσης πολύ φτηνά "πλήρη" σετ. Για τα μπρούντζινα (bronze) δεν έχω άποψη, αλλά έχω παίξει αρκετά ορειχάλκινα (brass), και είναι τα αρκετά dry (βλ. στακάτα) για μεταλλικά ταμπούρα, με ήχο που γενικά είναι ευχάριστος και εύληπτος για τους περισσότερους - ντράμερς και ηχολήπτες.

 

Όλα αυτά βέβαια είναι γενικές περιγραφές, και στην πράξη μπορείς να βρεις ακουστικές ιδιότητες που δεν τις περιμένεις σε οποιοδήποτε υλικό, κάτι που έχει να κάνει με την κατασκευή, τις διαστάσεις, τα δέρματα κ.λπ.

Προσωπικά έχω καταλήξει εδώ και καιρό ότι για τον ήχο ενός τυμπάνου, το υλικό κατασκευής είναι ο 5ος με αξιολογική σειρά παράγοντας, μετά τη συνολική ποιότητα κατασκευής, τα δέρματα, το κούρδισμα και τις διαστάσεις.

 

Όσο για τις διαστάσεις (πάλι θεωρητικά), όσο μεγαλύτερη η διάμετρος του τυμπάνου τόσο πιο χαμηλά μπορεί να κουρδιστεί, ενώ το μεγαλύτερο βάθος δίνει πιο πολύ όγκο.

Με άλλα λόγια αν θέλεις ένα στακάτο ταμπούρο, ένα καλό ξύλινο ή brass 5x14 μάλλον θα σε καλύψει.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Πολύ καλός ο Gatzen. Θα το βρείτε κι εδώ σε μια συζήτηση για ταμπούρο. http://www.noiz.gr/index.php?topic=154312.msg181845#msg181845

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου