Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτης EMG 81 vs 85


Kapony

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα χρονια πολλά σε όλους!

Θέλω να αλλάξω το μαγνήτη μου στη bridge είναι EMG 81 και σκέφτομαι να βάλω 85.

Υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορα η έινια και αυτός muddy στα ρυθμικά όπως ο 81(έτσι μου "ακουγετια" εμενα τουλάχιστον) Έχετε κάποιον άλλ Έχετε κάποιον άλλο υπόψιν σας για rock/metal αλλα να έχει αυτό το "chunk"  δηλαδή πιο definition στον ήχο.??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα και χρονια πολλα! δοκιμασε να βαλεις το μαγνητη λιγο πιο μακρυα απο τις χορδες. Οι EMG ειναι γενικα πολυ καθαροι μαγνητες. Ισως λασπωνει επειδη ειναι πολυ κοντα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη για τη γλωσσα απο συνηθεια ξεχαστικα.

 

Ναι , την εχω ψαξει με την αποσταση και ειμαι οκ απλα λεο να βαλω κανενα

μαγνητη πιο πολυ για ρυθμικα. Και με τους 81 παιζεις απλα ρωτησα για τον 85 αν εχει καμια διαφορα

για να μην πεταξω τα λεφτα μου. Εχεισ ακουσει ποτε κανενα με 85? Αυτο ειναι το κακο με τουσ μαγνητες που να  τους δοκιμασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως αυτο ειναι το κακο με τους μαγνητες... Εγω δεν ειμαι κιθαριστας  :) ειμαι μπασιστας και εχω εργαστηριο μουσικων οργανων... να σου πω την αληθεια 85 στην πισω θεση δεν εχω βαλει ποτε! εχει τυχει να βαλω 81 και στις 2 θεσεις.. ισως πισω να σου εκανε ο 89 που μπορει να σπλιταριστει με διακοπτακι και να σου δωσει λιγο πιο καθαρο και με πιο πολυ ατακα ηχο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο 85 είναι πιο μπάσος και αν ο 81 σου φαίνεται muddy ο 85 δεν θα σου κάνει δουλειά

μπορείς να δοκιμάσεις και τους active της seymour duncan

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατ' αρχην αν ο 81 σου φαινεται muddy (χωρις καθολου μπασα και με τοσα πριμα που εχει) δεν μπορω να φανταστω πως θα σου φαινονται ολοι οι υπολοιποι μαγνητες. ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) Μηπως δεν εχεις κανει κατι σωστα με την εγκατασταση του?

 

Εν πασει περιπτωσει (αν και εξακολουθω να αμφισβητω το πως γινεται να ακουγεται muddy o 81) ο emg 85 σε σχεση με τον 81 ειναι πολυ πιο ζεστος, με σαφως πιο τονισμενα μπασα και χαμηλομεσαια, ακουγεται πολυ πιο natural sounding σε σχεση με τον εντελως "τεχνητο" ubermetal 81, και σαφως πιο "γεματος" τοσο σε ρυθμικα οσο και σε lead παιξιμο.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο 81 σου φαίνεται muddy, προτείνω να τσεκάρεις και τον 60 μιας και αρκετοί τον προτιμούν για bridge πλέον:

 

http://www.emgpickups.com/displayproducts.asp?section=Guitar&categoryid=6&catalogid=173

 

Γράψε λάθος, για Neck τον έχουν στο Bridge Θα πρέπει να ξυρίζει τρελά :P

 

 

 

+1 στον fenderiarh, όσες κιθάρες έχω παίξει/ακούσει με τον 81 στο bridge κάθε άλλο παρά "muddy" μου φάνηκαν.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ειχα 81 στην γεφυρα και τον αλλαξα με 85, μικρη διαφορα (πιο μπασος και πιο ζεστος), αλλα υπαρχει.

Τωρα θα βαλω τον 81 neck, γιατι μου φαινεται αρκετα muddy για τα γουστα μου.

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι σιγουρος οτι εχεις καινουρια μπαταρια? αν η μπαταρια τα εχει φτυσει τοτε ο ηχος γινεται μουντος.

παντος πριν τον αλλαξεις δοκιμασε τον στα 18ν ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου