Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για τον legacy της carvin


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασα πρόσφατα μεταχειρισμένο τον legacy της carvin VL212..Σε απίστευτα χαμηλή τιμή την οποία δεν αναφέρω γιατί αν κάποιος θελήσει να τον πουλήσει εδώ καταστράφηκε αν πω πόσο τον αγόρασα  ;D ;D..Τον θεωρώ μακράν από τους κορυφαίους ενισχυτές που έχω παίξει..Αλλά θα ήθελα την γνώμη όσων Noizaδων έχουν παίξει με τον συγκεκριμένο ενισχυτή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Στις προσιτές κατηγορίες ενισχυτών [αφήνω έξω όλες τις boutique] λύσεις, τον θεωρώ ως την δεύτερη καλύτερη λύση για το στυλ που γουστάρω. Δεν έχει το τρελό high gain και για κάποια πράγματα χρειάζεται ένα boost od, αλλά γενικά ο ήχος του τόσο στο καθαρό όσο και στο βρώμικο κανάλι σκοτώνει. Είχα ακούσει τον combo και την κεφαλή [με 4x12 καμπίνα] και μου άρεσαν εξίσου. Αν τον πήρες σε χαμηλή τιμή κιόλας, μην το συζητάς καθόλου. Μεγιές και καλόπαιχτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tον ειχα ακουσει καποτε, δεν ηταν ακριβως του γουστου μου αλλα ηταν πολυ καλο μηχανημα με ωραιο ήχο.

Μεγειες και καλοπαικτος.Και αφου σου αρεσει εσενα, τι σε νοισε για τους αλλους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά πιστεύω ότι είναι καλό να παίρνεις και γνώμες άλλων..Έστω για να δείς ποιοι συμβαδίζουν με το γούστο σου..  ;)

Ναι βάζω εννοείται κι ένα ts9 πάνω και γίνεται λουκούμι..Καινούριος λιανική κάνει 1700..Δεν θέλω να πω λεφτά αλλά τον πήρα πιο κάτω απο τα μισά λεφτά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε πριν κάποια χρόνια έτυχε και έπαιξα σε ένα sudio στο Los Angeles έναν Legacy που ανήκε στον ίδιο τον Vai πριν βρεθεί σε εκείνο το studio.

 

Μάλιστα ήταν καρφί στον ενισχυτή-χωρίς booster.

 

Δεν ξέρω αν είχε καμμιά μόντα πάνω αλλά ήταν ένας από τους καλύτερους ενισχυτές που έχω παίξει. Καθαρά-πεντακάθαρα και drive με σφιχτά μπάσσα, στρογγυλεμένα και έντονα μεσαία και γλυκά πρίμα-δηλ ο "ορισμός" του ενισχυτή-για εμένα τουλάχιστον.

 

Αν είναι έτσι και του εμπορίου (που όμως δεν έχω δοκιμάσει κάποιον) τότε λένε και πολύ μάλιστα και σε αυτήν την τιμή που τους δίνουν.

 

Αν δεν είχα "κόλλημα" με τους Boogie...

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ο ίδιος ο vai έχει πει οτι στον δικό του legacy δεν έχει κάνει κανένα modufication..Ζήτησε έναν ενισχυτή απο την carvin που να μπορεί να τον έχει στις περιοδείες του και να υπάρχει ίδιος στο εμπόριο..

Κ εγώ γι αυτό ακριβώς έχω τρελαθεί..Έχει σφιχτά μπάσα πολυ καλά τονισμένα χαμηλομεσαία γλυκίτατα πρίμα και μεσαία που δεν ξύνουν απλά γκαζώνουν..Και από ένταση αν θες δεν ακούγεται ούτε ο drummer  ;D ;D στο stage

 

3 άλλα προνόμια που έχει εν τω μεταξύ είναι ότι πισω μπορεί να είναι κλειστός όπως οι καμπίνες αλλα και ανοιχτός όπως οι combo..Έχει ένα μέρος του που ξεβιδώνει και ανοίγει

Το άλλο το καλό είναι ότι δέχεται και el34 (αυτές χρησιμοποιώ και είναι και οι μαμίσιες του) και cl6 έχει κουμπάκι με επιλογή απο πίσω και τελευαταίο πέφτει και στα 50W..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γινω λιγο κακος ???

Ειχα την κεφαλη και καμπινα 4/12  legacy.

Μια φορα την ακουσα και δεν χρειαστηκε δευτερη πηρε τον δρομο της για την βορεια Ελλαδα  ;)

Εαν ομως την πηρες φτηνα οπως λες ,καλοπαιχτη σου ευχομαι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γινω λιγο κακος ???

 

Μπα, δεν είναι θέμα κακίας αλλά γούστου. Απλά δεν σου κάνει αυτό το ηχόχρωμα. Και εμένα μου λένε ότι οι Boogie είναι "μουντοί", "muddy" και άλλα πολλά...μόνοι τους μπορεί...πως ακούγονται όμως μέσα στο σχήμα και επί σκηνής με ένταση...εκεί είναι η ουσία...αλλά είναι να σου κάνει και ο συγκεκριμένος ήχος.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου