Προς το περιεχόμενο

Dunlop Expression-Volume Pedal HELP


Pakos69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλή χρονια παιδια κατ'αρχας!

Εχω μια απορια που μπορει να ακουστει αστεια, αλλα τις τελευταιες μερες μου εχει σπασει το κεφαλι. Αγόρασα προσφατα το Digitech GSP1101 και το χρησιμοποιω με ένα midi controller και πλεον είμαι στην αναζητηση αγορας expression pedal.

Αυτο που το κάνει δυσκολο ειναι οτι θελω οποτε μου κανει κεφι να το κλεινω(bypass, όπως γίνεται με τα wah πχ dunlop). Είδα λοιπον δυο μοντελα (volume pedals) και ελπιζω καποιος να ξερει να μου πει αμα μπορω να τα χρησιμοποιησω ως expression pedals:

 

http://www.thomann.de/gr/dunlop_uv1fc_univibe_footcontroller.htm

 

http://www.thomann.de/gr/dunlop_volumepedal_gcb80.htm

 

ευχαριστώ!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δε νομίζω ότι έχω καταλάβει το ερώτημά σου αλλά θα προσπαθήσω να σε καλύψω.

 

Εαν θες να έχεις δυνατότητα bypass της πεταλιέρας, τότε χρειάζεσαι κάτι σαν και το παρακάτω:

 

DigiTech FS-300 Footswitch

367814.jpg

Υποθέτω ότι, είναι ενα απλό ABY box.

 

 

Εαν για κάποιο λόγο θες να κάνεις bypass μονάχα στο expression pedal, πρέπει να βρεις κάποιο με διακόπτη on/ off.

 

 

Και τα δύο πετάλια που αναφέρεις, μπορούν να χρησιμοποιηθούν σαν expression αλλά καλό είναι να διαλέξεις κάτι εξειδικευμένο για αυτή τη χρήση, ώστε να ξεφύγεις απο τυχών μετατροπές που μπορεί να χρειαστούν.

 

Κάνε ενα search για expression pedal και είμαι σίγουρος ότι θα βρεις αρκετά στη μισή τιμή απο τα volume pedals που κοιτάζεις.

 

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν εννοεις μπορουν να χρησιμοποιηθουν ως expression pedals το εννοεις? Γιατι κατι εγραφες για μετατροπες κτλπ...

και έκανα search αλλά δεν βρηκα κανένα που να εχει on/off

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου