Προς το περιεχόμενο

Gretsch New Classic


georgebpkk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μία άλλη διαφορά - που όμως δεν έχει καμία πρακτική σημασία - είναι ότι New Classic κατασκευάζονται στην Κίνα, ενώ τα Renown στην Ταϊβάν.

 

Έχω παίξει με Renown και είναι εξαιρετικά τύμπανα, και επίσης έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τα New Classic.

Προσωπικά θα αγόραζα τα Renown γιατί τα ξέρω και γιατί δεν νιώθω και τόσο ευχάριστα με τις εργασιακές συνθήκες στην Κίνα (ναι, το ξέρω ότι κι εγώ έχω κινέζικα αντικείμενα σπίτι μου, και δεν εννοώ βάζα της δυναστείας των Μινγκ...).

 

Είμαι σχεδόν σίγουρος πάντως ότι η όποια διαφορά τιμής δεν αντιστοιχεί και σε διαφορά ποιότητας.

 

 

τα renown ειναι τρομερα τυμπανα οντως.. τι εννοεις ομως οταν λες: "δεν νιώθω και τόσο ευχάριστα με τις εργασιακές συνθήκες στην Κίνα"  μιλας για διαφορετικη τεχνογνωσια Κινας και Ταιβαν? απ'οσο ξέρω και τα 2 σετ φτιαχνονται απο Αμερικανικα ξυλα..

Ελλαδιστανός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εννοεί τις απαράδεκτες συνθήκες εργασίας και μισθοδοσίας, την παιδική εργασία κ.λ.π.

 

Αυτο καταλαβα κι εγω δυστυχως αλλα ηθελα να το επιβεβαιωσω.. υπαρχει αληθεια διαφορα μεταξυ αυτων των 2 στο ζητημα της τεχνογνωσιας και της κατασκευης?

Ελλαδιστανός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία άλλη διαφορά - που όμως δεν έχει καμία πρακτική σημασία - είναι ότι New Classic κατασκευάζονται στην Κίνα, ενώ τα Renown στην Ταϊβάν.

 

Έχω παίξει με Renown και είναι εξαιρετικά τύμπανα, και επίσης έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τα New Classic.

Προσωπικά θα αγόραζα τα Renown γιατί τα ξέρω και γιατί δεν νιώθω και τόσο ευχάριστα με τις εργασιακές συνθήκες στην Κίνα (ναι, το ξέρω ότι κι εγώ έχω κινέζικα αντικείμενα σπίτι μου, και δεν εννοώ βάζα της δυναστείας των Μινγκ...).

 

Είμαι σχεδόν σίγουρος πάντως ότι η όποια διαφορά τιμής δεν αντιστοιχεί και σε διαφορά ποιότητας.

 

ΩΣ κατοχος Gretsch new classic αγαπητε Harris σε ενημερωνω οτι φτιαχνοντε στην Taiwan και στην Κινα φτιαχνοντε τα Catalina .

Ισως καποιος μπερδευετε στα ταμπελακια που γραφει made in Taiwan (ROC) Republic of China

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παρει 3 Gretsch Catalina τα τελευταια 2 χρονια

Μια maple, μια ash κια μια club rock ( που εχω και τωρα)

 

Η maple ειναι πραγματι VFM και απο τα πολυ καλα.Ζεστος κλασσικος maple ηχος , ευκολοκουρδιστα και αρκετα καλη ποιοτητα.Εννοειται παντα με αναλογα δερματα (ειχα evans EC2).Το ταμουρο ηταν μετριο

 

Η ash ηταν πιο φτηνη αλλα ηταν και λιγοτερο ποιοτικη απο τη maple.Το ταμουρο της πλακας.Βασικα αυτο το σετ το πηρα για μετατροπη σε ηλεκτρονικο

 

Η club rock που ειναι mahogany λογ διαστασεων ( 24-13-16-18) ουτως η αλλως ειναι αλλη κατηγορια και το ταμπουρο επισης πολυ καλυτερο.

 

Renown ταμπουρο εχω δοκιμασει μονο και ηταν πολυ καλο,New classic ειχα δοκιμασει στην Αγγλια και προσωπικα δεν ενθουσιαστηκα....Ισως επειδη αμεσως μετα επαιξα Gretsch USA... ;D

 

Στη θεση σου θα επαιρνα renown που ειναι κλασσικα, δοκιμασμενα και με πολυ καλη φημη τυμπανα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοεί τις απαράδεκτες συνθήκες εργασίας και μισθοδοσίας, την παιδική εργασία κ.λ.π.

Ναι, αυτό εννοούσα, αλλά...

 

ΩΣ κατοχος Gretsch new classic αγαπητε Harris σε ενημερωνω οτι φτιαχνοντε στην Taiwan και στην Κινα φτιαχνοντε τα Catalina .

Ισως καποιος μπερδευετε στα ταμπελακια που γραφει made in Taiwan (ROC) Republic of China

...I stand corrected. ;) Ευχαριστώ για την ενημέρωση!

 

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αυτό εννοούσα, αλλά...

...I stand corrected. ;) Ευχαριστώ για την ενημέρωση!

 

You are welcome  ετσι η αλλιως εμεις οι παλιοι πρεπει να ενημερωνουμε τους νεους :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

You are welcome  ετσι η αλλιως εμεις οι παλιοι πρεπει να ενημερωνουμε τους νεους

Δεν ξέρεις πόσο χαίρομαι που με θεωρείς νέο! ;D

 

υπαρχει αληθεια διαφορα μεταξυ αυτων των 2 στο ζητημα της τεχνογνωσιας και της κατασκευης?

Υποθέτω ότι μετά από τόσα χρόνια η Κίνα θα έχει αποκτήσει τεράστια τεχνογνωσία σε αμέτρητους τομείς, και ούτως ή άλλως οι ξένες εταιρείες έχουν τον πλήρη έλεγχο της παραγωγής και του ποιοτικού ελέγχου.

Οι συνθήκες εργασίας βέβαια είναι άλλο θέμα...   

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο καταλαβα κι εγω δυστυχως αλλα ηθελα να το επιβεβαιωσω.. υπαρχει αληθεια διαφορα μεταξυ αυτων των 2 στο ζητημα της τεχνογνωσιας και της κατασκευης?

 

Σαφως και υπαρχουν διαφορες μεταξυ των δυο σειρων και μπορεις να το καταλαβεις αμεσως μπαινοντας στο επισημο site της Gretch και διαβαζοντας θα δεις οτι τα μεν Renown ειναι εξαφυλλα maple με ιδιο παχος κοθρου για ολα τα τυμπανα εκτος τις κασας ενω τα New Classic ειναι ασυμμετρα μεταξυ τους δηλαδη 6 φυλλα και 8φυλλα  με διαφορετικο παχος κοθρου.

Επεισης στην κατηγορια hardware η New classic ειναι σαφως ανωτερη με καλυτερα lugs αλλα και ποιο στιβαρο συστημα συγκρατησης των τομ(ριμς) ενω της Renown τα lugs και το συστημα συγκρατησης παραπεμπουν στις φθηνοτερες σειρες οπως η Catalina χωρις αυτο να μειωνει το ολο πακετο αλλα οπως και να το κανουμε και η διαφορα στην τιμη δεν ειναι αμελητεα και συγκρηνωντας ιδια σετ δηλαδη Gretsch Renown maple  shellpack 4 κομματια 22-10-12-14 η 16 τιμη 1275 ευρο ενω New Classic 22-10-12-14  1755 συμφωνα με τιμες θωμα ε!! δε μπορει καποιες διαφορες θα εχουν !!!!!!!!!

Κατα την προσωπικη μου παντα βεβαια γνωμη στα αυτια μου η New classic ηχει πιο open sound και μου βγαζει και αυτο τον ξυλινο ηχο οπως τα USA CUSTOM σε σχεση με τα Renown που μου ακουγοντε λιγο κομπρεσαρισμενα χωρις αυτο να ειναι κατι κακο απλα δεν εχουμε ολοι τα ιδια γουστα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

PS  Η συγκριση τιμων που γραφω παραπανω δεν εχει να κανει με τα Renown 57 που ειναι σε αλλη κατηγορια και οχι shellpack

Οσων αφορα την τεχνογνωσια συμφωνω με Harris!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου