Προς το περιεχόμενο

Μαγνητες για les paul!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξερω οτι οι περισσοτεροι ειστε καπου αναμεσα σε ξαπλωστρα και μπιτσομπαρο,οποτε απευθυνομαι σε αυτους που λιωνουν μαζι μου σε καποια πολη!Λοιπον θελω να αλλαξω μαγνητες σε μια epiphone les paul custom και οπως καταλαβαινετε θελω να παω σε κατι vfm μιας και η κιθαριτσα ειναι μια χαρα και φοραει και επωνυμα ηλεκτρικα!Λοιπον κινουμαι απο funk blues μεχρι hard rock,οποτε θελω κατι all around...θελω οι μαγνητες να προσφερουν clarity kai να ειναι med output ισως λιιιγο πιο high gain απο τους burstbuckers που εχω σε αλλη les paul!Σκεφτομαι να παω στη λυση των toneriders και συγκεκριμενα στους ac4 που εχω ακουσει καλα λογια,ή σε καποιο σετ μτχ 490/498...οποια προταση ευπροσδεκτη!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  Σε Epi Les Paul standard ενός φίλου μου πρίν από 3,5 χρόνια έβαλα τους Tonerider AC4 και έπαθα πλάκα!  Καμιά σχέση με τους μαμίσιους.  Καθόλου λάσπη με dist, ευκρινέστατοι στα καθαρά και αθόρυβοι, η κιθάρα έγινε άλλη κιθάρα....!     

  Δες εδώ το τότε post....: 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=196207.0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη ειναι κ μενα ακριβως η αποψη μου,παροτι δεν τους εχω ακουσει απο κοντα,μονο απο βιντεακια....και επειδη τους θελω με χρυσα καπακια,οποτε δυσκολα να βρεθει κατι στις αγγελιες,μαλλον θα τους παρω απο το γνωστο ελληνικο καταστημα!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον κινουμαι απο funk blues μεχρι hard rock,οποτε θελω κατι all around...θελω οι μαγνητες να προσφερουν clarity kai να ειναι med output ισως λιιιγο πιο high gain απο τους burstbuckers που εχω σε αλλη les paul!

 

 

Καλημέρα,

 

εδώ σε χάνω. Για hard-rock δεν θέλεις τίποτα περισσότερο από medium output, όπως λες, αλλά το πιο... high gain από απο τους burstbuckers είναι που με μπερδεύει. Καταρχάς, οι μαγνήτες... δεν έχουν gain. Αυτό το παίρνεις από τον ενισχυτή ή τα πετάλια σου (ή και από τα δύο), ότι προτιμάς. Output έχουν βεβαίως, αλλά το low / medium output ενός PAF-style humbucker είναι υπεραρκετό για να σε καλύψει μέχρι hard-rock / classic metal.

 

Γενικότερα μιλώντας, η σχέση ενός μαγνήτη με το gain και σε συνάρτηση με τα διάφορα μουσικα είδη είναι το πώς διαχειρίζεται ο μαγνήτης το gain, πώς αποκρίνεται σε αυτό, και όχι πόσο output δίνει. Η προσέγγιση του μαγνήτη με το πολύ output, έρχεται από μια εποχή που οι ενισχυτές ήταν μονοκάναλοι, χωρίς master volume κιόλας, και ο μαγνήτης αναλάμβανε να "σπρώξει" τον ενισχυτή σε περισσότερο gain. Στην εποχή μας, των πολυκάναλων ενισχυτών με master volume και των εξαιρετικών βρωμο-πέταλων που υπάρχουν, δεν υπάρχει λόγος να γυρεύει κάποιος μαγνήτη με πολύ output. Κοίταξε για μαγνήτη σε συνάρτηση με το πώς συμπεριφέρεται σε συνθήκες high gain.

 

Αλλά για να επιστρέψω, για τα είδη που λες, ένας μαγνήτης PAF-style θα την κάνει την δουλειά του με το παραπάνω.

 

 

Α, και η πιο σημαντική ερώτηση από όλες:

 

BUDGET...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από καθαρά προσωπική μου εμπειρία, πρόσφατα έβαλα  alnico II  S.D.  σε μια LP Greco Custom, και έπαθα την πλάκα μου,  (συνήθως φορούσα πιο φασαριόζικους jb, da suhr,  59. κλπ ,). Έχουν ωραίο  clarity, και δίνουν πολύ ωραίο crunch  που δε λασπώνει, "γκαζια μου δινει ο ενισχυτης όσα θέλω ;)

moody...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλημέρα,

 

εδώ σε χάνω. Για hard-rock δεν θέλεις τίποτα περισσότερο από medium output, όπως λες, αλλά το πιο... high gain από απο τους burstbuckers είναι που με μπερδεύει. Καταρχάς, οι μαγνήτες... δεν έχουν gain. Αυτό το παίρνεις από τον ενισχυτή ή τα πετάλια σου (ή και από τα δύο), ότι προτιμάς. Output έχουν βεβαίως, αλλά το low / medium output ενός PAF-style humbucker είναι υπεραρκετό για να σε καλύψει μέχρι hard-rock / classic metal.

 

Γενικότερα μιλώντας, η σχέση ενός μαγνήτη με το gain και σε συνάρτηση με τα διάφορα μουσικα είδη είναι το πώς διαχειρίζεται ο μαγνήτης το gain, πώς αποκρίνεται σε αυτό, και όχι πόσο output δίνει. Η προσέγγιση του μαγνήτη με το πολύ output, έρχεται από μια εποχή που οι ενισχυτές ήταν μονοκάναλοι, χωρίς master volume κιόλας, και ο μαγνήτης αναλάμβανε να "σπρώξει" τον ενισχυτή σε περισσότερο gain. Στην εποχή μας, των πολυκάναλων ενισχυτών με master volume και των εξαιρετικών βρωμο-πέταλων που υπάρχουν, δεν υπάρχει λόγος να γυρεύει κάποιος μαγνήτη με πολύ output. Κοίταξε για μαγνήτη σε συνάρτηση με το πώς συμπεριφέρεται σε συνθήκες high gain.

 

Αλλά για να επιστρέψω, για τα είδη που λες, ένας μαγνήτης PAF-style θα την κάνει την δουλειά του με το παραπάνω.

 

 

Α, και η πιο σημαντική ερώτηση από όλες:

 

BUDGET...?

εχεις δικιο, μεγαλυτερο output εννοω,αλλα οκ νομιζω πιασατε το ποιντ!Θα ηθελα να 'αρπαζουν' λιιιιγο πιο πολυ απο τους burst για να μπορω να εχω μεγαλυτερο ευρος βρωμιας με το vol της κιθαρας!

Τωρα οσο αναφορα το μπατζετ,η κιθαρουλα ειναι τιμια μεν,αλλα δεν κοστιζει πανω απο 500ε καινουρια,οποτε θελω να κινηθω γυρω στο 100ε,ειτε για μτχ, ειτε για καινουριους tonerider

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου