Προς το περιεχόμενο

Gretsch New Classic


georgebpkk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει δοκιμασει κανενας τα gretsch new classic ?  Να τα προτιμισω απο τα renown maple? Ειμαι αναμεσα στα δυο σετ της gretsch και δε ξερω πιο να προτιμησω ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δεν έχουν μεγάλες διαφορές. Maple είναι και τα δύο με το silver sealer(βαφή που βελτιώνει τον ήχο) στο εσωτερικό τους και 30μοίρες φαλτσοκόψιμο για πιο ζεστό ήχο. Διαφέρουν στο σύστημα στήριξης των tom όπου τα new classic υπερτερούν για μένα και στο ότι τα renown είναι 100% maple ενώ τα new classic έχουν και gumwood όπως τα usa custom τα κορυφαία  της gretsch.

Δες εδώ που έχουν ποστάρει ήχο αλλά και βίντεο

http://www.pearldrummersforum.com/showthread.php?t=213860&highlight=classic

http://www.pearldrummersforum.com/showthread.php?t=212578&highlight=classic

http://www.pearldrummersforum.com/showthread.php?t=190132&highlight=classic

http://www.pearldrummersforum.com/showthread.php?t=173232&highlight=classic

Aυτά! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία άλλη διαφορά - που όμως δεν έχει καμία πρακτική σημασία - είναι ότι New Classic κατασκευάζονται στην Κίνα, ενώ τα Renown στην Ταϊβάν.

 

Έχω παίξει με Renown και είναι εξαιρετικά τύμπανα, και επίσης έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τα New Classic.

Προσωπικά θα αγόραζα τα Renown γιατί τα ξέρω και γιατί δεν νιώθω και τόσο ευχάριστα με τις εργασιακές συνθήκες στην Κίνα (ναι, το ξέρω ότι κι εγώ έχω κινέζικα αντικείμενα σπίτι μου, και δεν εννοώ βάζα της δυναστείας των Μινγκ...).

 

Είμαι σχεδόν σίγουρος πάντως ότι η όποια διαφορά τιμής δεν αντιστοιχεί και σε διαφορά ποιότητας.

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τισ απαντησεις ;D Ενταξει μεγαλη διαφορα στην τιμη δεν εχουν γ αυτο σκεφτηκα αμεσως οτι κατι θα επεζε με τον ηχο τα renown τα εχω ακουσει και μου αρεσαν παρα πολυ. Εχω μαζεψει αρκετα λεφτα και ειμαι 1 βημα πριν την αγορα  ;D ;D ;D ;D ;D . Ξερει κανενας καποιο μαγαζι στην αθηνα που να εχει gretsch και να σ αφηνουν και να τα δοκιμασεις???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πωωω! έχω αρρωστήσει! δεν εγνώριζα τα new classic :-[

όμως τα Renown αποτελούν μεγάλο όνειρο μου..

 

Gretsch έχω δοκιμάσει στο musicproductiv {όμως πριν από δυο-τρία χρόνια} φαντάζομαι θα τα φέρνει ακόμα.

{σε τι τιμή τα βρίσκεις Ελλάδα τα new classic? παρατηρώ στου "Θωμά το μαγαζί" ότι τα new classic σετ δεν περιλαμβάνουν ταμπούρο}

 

 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τα Gretsch Catalina -που είναι απο ότι κατάλαβα η πιό φτηνή σειρά- εχεί κανείς καμιά ιδέα για την ποιότητα τους?

 

Γιατί τα Club Mod μου αρέσουν πολύ σαν style... Αλλά δεν ξέρω αν αξίζουν (ειδικά το snare).

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπουδαζω Λαρισα και λεω να πεταχτω μια βολτα ως την Αθηνα για να παω στον mr Gabriel που ειναι επισημος αντιπροσωπος της Gretsch στην Ελλαδα , ελπιζω να εχει και τις 2 σειρες (renown, new classic) για να τις δοκιμασω .  :) :) Ειναι σπαστικο να εχεις τα λεφτα και να μη ξερεις πιο απο τα 2 να παρεις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα renown τα εχω παιξει αρκετα και εχω παιξει και τα usa και ι διαφορα ειναι πολυ μικρη ....και νομιζω αυτο λεει πολλα.

Οσο για τα catalina εγω ειχα τα maple και για την τιμη τους ειναι τρομερα τυμπανα .....νταξει εκτος του ταμπουρου ;D ;D μιλαμε για φτηνες σειρες ετσι και αλλιως..

τα renown θα σε βγαλουν ασπροπροσωπο σιγουρα.........

μια βολτα στον γαβρηλο και θα τα ακουσεις εκει ....

 

p.s. Gretsch και ξερο ψωμι ρεεεεεεεεεεεεεεεε.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου