Προς το περιεχόμενο

Δικτυο αναμεσα σε vista & xp....πως να το κανω ??


LightStringer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

..ειπα να ρωτησω και στο noiz...μηπως και βγαλω ακρη :P

 

Το θεμα μου εχει ως εξης:

 

εχω ενα συστημα ( με VISTA ) συνδεδεμενο με καλωδιο ethernet με το router και αλλο ενα συστημα συνδεδεμενο ασυρματα το οποιο ομως φοραει xp..

 

Πως θα καταφερω να δημιουργησω ενα δικτυο αναμεσα σε αυτα τα 2? Ουσιαστικα δεν θελω πολλα πραγματα μονο να υπαρχει ενας κοινοχρηστος φακελος για να ριχνω αρχεια..

 

Ειναι αναγκαια  η βοηθεια σας.. καθως βρισκομαι ( και αυτη τη στιγμη ) σε εργασιακο περιβαλλον και ειναι αναγκη να μπορεσω να επθτυχω κατι τετοιο..

 

Σας ευχαριστω και ευελπιστω στην αμεση βοηθεια σας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όπως ακριβώς θα το έκανες αν είχαν και τα δύο xp ή και τα δύο vista.

(ίσως τα vista να ζητήσουν κωδικό στο shared folder , όταν πας να τον δεις από τον xp- που δεν νομίζω).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ακριβώς θα το έκανες αν είχαν και τα δύο xp ή και τα δύο vista.

(ίσως τα vista να ζητήσουν κωδικό στο shared folder , όταν πας να τον δεις από τον xp- που δεν νομίζω).

 

 

εχω ακολουθησει καποια βηματα απο οδηγους...αλλα δεν εχω βγαλει ακρη :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Άσε τα αυτά είναι του ΣΑΤΑΝΑ! ;D ;D

 

Η αλήθεια είναι ότι εγώ σου απάντησα (μόνο) στο σκέλος αν μπορούν να κάνουν δίκτυο τα xp με τα vista , που μια χαρά μπορούν (γιατί έτσι κατάλαβα το ερώτημα).

 

Αν γενικότερα έχεις άλλα προβλήματα, από που να αρχίσω και που να τελειώσω,έτσι χωρίς να ξέρω "τι και πως"  αλλά πάλεψέ το , δεν είναι και τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομιζω πως μπορω να βοηθησω και πολυ ουσιαστικα μιας και

 

Αν γενικότερα έχεις άλλα προβλήματα, από που να αρχίσω και που να τελειώσω,έτσι χωρίς να ξέρω "τι και πως" 

 

 

αλλα, λεω 'γω τωρα...αν αυτο που ψαχνεις ειναι απλα και μονο ενας κοινοχρηστος φακελος μεταξυ 2 υπολογιστων θα μπορουσες να ακολουθησεις και την τεμπελικη λυση, δηλαδη το Dropbox.  Τουλαχιστον μεχρι να βγαλεις καποια ακρη με τα networking problems σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε τα αυτά είναι του ΣΑΤΑΝΑ! ;D ;D

 

Η αλήθεια είναι ότι εγώ σου απάντησα (μόνο) στο σκέλος αν μπορούν να κάνουν δίκτυο τα xp με τα vista , που μια χαρά μπορούν (γιατί έτσι κατάλαβα το ερώτημα).

 

Αν γενικότερα έχεις άλλα προβλήματα, από που να αρχίσω και που να τελειώσω,έτσι χωρίς να ξέρω "τι και πως"  αλλά πάλεψέ το , δεν είναι και τίποτα.

 

μπορω να εχω ακριβως τα βηματα ?? :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δες αυτό:

 

 

Ψάξε και στο youtube, έχει πάρα πολλά tutorials.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα μου ειναι πως τα εχω κανει ολα αυτα.. εχω δωσει κοινο ονομα - εχω δημιουργησει share φακελο...και εχω δωσει χειροκινητα και Ip...αλλα το ενα συστημα δεν βλεπει το αλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

το θεμα μου ειναι πως τα εχω κανει ολα αυτα.. εχω δωσει κοινο ονομα - εχω δημιουργησει share φακελο...και εχω δωσει χειροκινητα και Ip...αλλα το ενα συστημα δεν βλεπει το αλλο...

 

Μήπως έχεις κάνα firewall?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου