Προς το περιεχόμενο

Cornford Roadhouse amp


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aυτό σημαίνει όμως (α) ότι έχει καλή καμπίνα που μπορεί να αποδώσει σωστά, (β) ότι έχει μεγάλους και στιβαρούς μετασχηματιστές, (γ) ότι έχει και σοβαρό μεγάφωνο με βαρύ μαγνήτη. Κάποιο από αυτά θα συμβαίνει, ή αν είσαι τυχερός και τα τρία. Είναι τελικά μείον μόνο για την μέση...

 

Ακριβώς!

 

+1000, δεν θα μπορούσα να το γράψω καλύτερα!  ;) ;D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...
  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Ακόμα μια διθυραμβική κριτική για τον Roadhouse 30 από το PremierGuitar.

 

http://www.premierguitar.com/Magazine/Issue/2009/Jun/Cornford_Roadhouse_30_Combo_Amp_Review.aspx

 

Δεδομένου ότι μπορεί άνετα (πιστεύω) να έρθει σε μια τιμή λίγο πάνω από το 800άρι (τόσο τον πουλάνε στην Αγγλία), θα έπρεπε να είναι στην Ελλάδα χτες! Είναι από τις λίγες φορές που δεν έχω διαβάσει/ακούσει ΕΝΑ αρνητικό σχόλιο για ενισχυτή αυτής της κλάσσης. Δεν μπορεί να τα παίρνουν όλοι από την Cornford!  ;D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

για να μην ξεκινήσω νέο θρέντ,μιας κ είχα ξαναρωτήσει στο παρελθόν...σκέφτομαι τις επόμενες μέρες να παραγγείλω αυτόν από το andertons...

http://www.andertons.co.uk/guitar-amp-heads/pid9096/cid689/cornford-roadhouse-50w-all-tube-uk-made-guitar-amp-head.asp

 

και θα ήθελα κάποιες γνώμες από κάποιον που έχει παίξει με αυτήν την κεφαλή ή γενικώς με κάποιον roadhouse...εκτός από το review του guitarist ΠΟυ του έδινε gold award,η συγκεκριμένη εταιρία μου τράβηξε την προσοχή από προσομειώσεις σε plugins και σε σε Line 6 Pod x3 του οποίου είμαι και κάτοχος...απλώς δεν είμαι σίγουρος για το κατά πόσο είναι σοφό να πάρω κάτι το οποίο δεν το χω δοκιμάσει και δεν πρόκειται κιολας..καθώς dealers στην ελλάδα δεν υπάρχουν...

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως, δεν εχω παιξει με καποιον roadhouse. Εχω παιξει με αλλα μοντελα της εταιρειας ομως και μου εχουν αφησει πολυ καλες εντυπωσεις.

Θεωρητικα παντως, οι roadhouse ειναι ιδιοι με τους υπολοιπους (φτιαχνονται στο ιδιο εργοστασιο, ιδια υλικα κλπ) με μονη διαφορα οτι χρησιμοποιουν PCB.

 

Βασισμενος λοιπον στις παρακατω 2 ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ μου πεποιθησεις σχετικα με το οτι α) η Cornford βγαζει ωραιους ενισχυτες που ειναι του γουστου μου και β) ενα καλο PCB δεν εχει τιποτα να ζηλεψει απο αλλους τροπους κατασκευης, και με τη δεδομενη τιμη, εγω θα τον αγοραζα. Μια τυφλη αγορα παντα ειναι ρισκο αλλα η συγκεκριμενη ειναι ενα ρισκο που θα σκεφτομουν να παρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιναι τοπ το εργαλειο. Τα κανει ολα και συμφερει. Εγω θα σου πω οσον αφορα το gain του, γιατι πριν τον δοκιμασω και τον παρω διαβαζα παντου οτι δεν τραβαει καθολου για hark rock κιετσι. Ακουσε τον ομως στο βιντεακι που ειχα ανεβασει παλιοτερα. Χωρις αλλο πεταλι.

 

Stinky - Carrie Solo (Europe Cover)

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Νομίζω ότι θα κάνω την πρώτη αρνητική κριτική... Πριν περίπου ένα χρόνο είχα την ευκαιρία να περάσω κάνα μισάωρο μαζί του σε γνωστό αθηναϊκό μαγαζί στο οποίο τον είχε αφήσει κάποιος (συνφορουμίτης;) για πωληθεί, ως μεταχειρισμένος, σε ελκυστικότατη τιμή.

 

Έπαιζα με LP. Ο συγκεκριμένος ενισχυτής δεν είναι πυρηνική φυσική και εύκολα μπορεί κανείς να δει τις δυνατότητές του στο χρονικό διάστημα που ανέφερα. Από τα πρώτα δυο λεπτά κατάλαβα ότι ο συγκεκριμένος ενισχυτής δεν είναι του γούστου μου αλλά προσπάθησα λόγω και της πολύ καλής τιμής να τον συμπαθήσω. Ίσως με κάποια άλλη καμπίνα/μεγάφωνο να σωζόταν η δουλειά αλλά με το παρόν σύνολο τα ιδιαίτερα πρίμα του καθώς και τα ασθενικά μπάσα του δεν με ενθουσίασαν καθόλου.

 

Εν κατακλείδι IMHO ο συγκεκριμένος ενισχυτής δεν προσφέρεται ως μια ασφαλής "τυφλή" αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ενα καλο PCB δεν εχει τιποτα να ζηλεψει απο αλλους τροπους κατασκευης

 

Κατά τον Mike Soldano όταν ένα pcb έχει σχεδιαστεί σωστά, είναι απολύτως ισοδύναμο ηχητικά με το p2p, και πιο αξιόπιστο.

 

http://www.soldano.com/amp-help/point-to-point-vs-printed-circuit-boards/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, μάλλον θα πάρω τα ρίσκα μου...απο καμπίνα έχετε να προτείνετε κάτι για την συγκεκριμένη κεφαλή?μ ενδιαφέρει μια μικρή 1χ12 ή 2χ12 μαξιμουμ...λέω μήπως πάρω της εταιρείας..

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ιδιατερα πριμα που αναφερει ο kreyos ειναι χαρακτηριστικο των Cornford γενικα - εχουν πραγματικα ιδιαιτερο ηχο. Νομιζω οτι αυτο σε ενα βαθμο περναει και στο video review του εν λογω ενισχυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξέρω...είναι ένας ήχος ιδιαίτερος και μοναδικός imho...το μόνο που με προβληματίζει είναι το πως θα παίζει το Pod x3 στο return του....(παρακαλώ ας μην ξεκινήσει συζήτηση του στυλ : μα καλα??θα δώσεις λεφτά και θα βάζεις το Pod πάνω??ναι λοιπόν...ως single channel ενισχυτής παρ'ολη την ευελιξία του,δεν θα μ εξυπηρετούσε φοβερά σ ένα live...ο εν λόγω ενισχυτής αγοράζεται για προσωπική ευχαρίστηση,για recording καταστάσεις αλλά σε Live σίγουρα θα του κουμπόνω πάνω το Pod...)

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου