Προς το περιεχόμενο

Αγορά synth γύρω στα 800Ε για prog-rock, ψυχεδέλια κ.α


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλήμερα κυρίες και κύριοι,σητώ για άλλη μια φορα βοήθεια.

 

Θα ήθελα (και εγώ) λοιπόν να ζητήσω την βοήθεια σας για αγορά synth. Μετά απο αρκετό ψάξιμο στο fotum, και γενικά στο net, ελπίζω να περιγράψω αρκετά καλα πάνω κάτω το τι ψάχνω,για να βοηθήσετε κ εσείς.

 

Αρχικά, θέλω να διαθέσω γύρω στα 800Ε give or take, και το όργανο το θέλω κυρίως για progressive, ψυχεδέλια, (μέχρι κ space rock),port-rock, αλλά και για blues,funk, hard-rock, λίγο metal κ trip-hop... Για να το θέσω με ακούσματα, λίγο απο Pink Floyd, Porcupine Tree, Mogwai,Eloy, Deep Purple, Ozric, Portishead, Pain of Salvation μέχρι και Paradise Lost, Anathema κτλ...

 

Κοινώς θέλω πολλά "γεμάτα" pads, και ατμοσφερικά κ πιο περίεργα, strings, ωραία πιανο και electric piano- rhodes, όσο το δυνατόν καλύτερο hammond με δυνατότητα πειράγματος, αρκετά effects και μερικά leads.  

 

Ελπίζω πάνω κάτω να καταφερα νε περιγράψω τι με ενδιαφέρει. Πέρα απο θέμα ήχων, σίγουρα θέλω να μπορώ να αποθηκεύσω αυτούς που έχω επεξεργαστεί, να μπορςω να φορτώσω κ άλλους (κυρίως απο pc, VST κλπ) και να τους αποθηκέυσω, και επιδή με ενδιαφέρει κυρίως για live παίξιμο, να μπορώ να έχω γρήγορη πρόσβαση στους ήχους σε διαφορετικές κατηγορίες για αλλαγές. Και ακόμα να μπορω να "πειράξω" αρκετα τους ήχους του (κυριως σε pads κ hammond αυτο).

 

Επειδή δεν έχω ξαναδουλέψει synth-workstasion, μονο arranger, δεν είναι πρώτο μελημα μου ακόμα το να φτιάχνω δικα μου κομμάτια στο όργανο, αν και θέλω να υπάρχει η δυνατότητα ,για το μέλλον :)

 

Πάνω κάτω αυτά που έχω δει και παίζουν σε αυτή την κατηγορία χρημάτων ειναι τα Korg tr61, Roland Juno-g και Yamaha mo6, σωστά;

 

Για την ώρα δεν εχω δοκιμάσει κανένα όργανο, απλά γιατι θέλω να ξέρω προς τα που να δώ γενικα, και αν υπάρχουν κ άλλες προτάσεις...

Επίσης θέλω να το πάρω του κουτιού, οχι μεταχειρισμένο...

 

Ότι βοήθεια/προτάσεις/αντιρήσσεις κλπ έχετε, ρίχτε τες όλες παιδια! Και αν μπορείτε πείτε και τα συν κ πλην του καθενός, που θα βολέψει κ που όχι... Έλπίζω μόνο να μην σας μπέρδεψα πολύ

anta niw8w asxetos edw mesa...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, το juno-g εχει πολύ καλό πιάνο (λιγο παραπάνω bright για τα γουστα μου) και πολύ καλα, σε σύγκριση με τα υπόλοιπα της κατηγορίας, lead και pad. Κατα τη γνώμη μου όμως χάλια hammonds. Για Deep Purple πχ....δεν. Επίσης δεν εχει multisampling, οπότε δεν μπορείς να φρτώσεις ήχους στο κλαβιε, παρά μόνο να ηχογραφήσεις audio στο sequencer του, πράγμα καθόλου ασχημο. Επίσης η Roland εχει καλή λειτουργία για live sets.

 

Το Τr εχει αξιοπρεπη hammond για την κατηγορία του, πολύ δυνατά pads, αλλα μέτρια και μουντα leads (μη φανταστεις τρελές διαφορές) κ πιανα αντικειμενο αντιπαράθεσης υποκειμενικών απόψεων (ναι, είναι μεικοί που τους αρέσει). Για να φορτωσεις ήχους με sampling θα χρειαστείς την καρτα EXB-SMPL που είναι σοβαρό έξτρα έξοδο. Πολύ βολικότερο απο το τζουνο στο να φτιάξεις γρήγορα τα δικά σου combination.

 

Γιατι δεν κοιτάς και το Fantom Xr (rack), αν εχεις ήδη πληκτα? Μπορεις να το βρεις κοντα στο μπατζετ σου κ είναι πολύ αξιόλογο όργανο, πάλι ομως με αμφιβολης αξίας hammonds

 

Το Για μαχα δεν το ξερω καθόλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα θες προς oZric tentacles παντως σε ενα live τους (live at the pongmasters ball) ειχαν  novation supernova + roland jp8000 (προφανως για να μην καταπονουν τους real analog "δεινοσαυρους" τους.  :) ;D

 

Μπορεις να βρεις ενα απο τα δυο σε καλη τιμη (αν δεν χρειαζεσαι master πληκτρα υπαρχουν και σε rack (JP8080)  & desktop (nova).

Ετσι εισαι καλυμενος απο συνθετικους ηχους και μετα σου μενουν οι πιο ρεαλιστικοι οπου δεν μπορω να βοηθησω πολυ........

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gandalf αυτά που ζητάς με 800 ευρώ ούτε... ο Gandalf ο ίδιος δεν μπορεί να στα προσφέρει. Οπότε βολέψου με κάποιο από τα romplers που ανάφερες. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου