Προς το περιεχόμενο

Roland SH-2000


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!ΕΠΕΣΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟΦΩΝΙΚΟ ΤΗΣ ROLAND SH-2000!

MHΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΤΡΟΠΟ ΠΑΙΞΙΜΑΤΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ POTRAMENTO KAI ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΡΙΑ!ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟ ΞΕΡΕΙ!

ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΞΕΡΟ ΤΕΛΕΙΟΣ!ΤΙ FX MOY ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΙΛΕ KONSTANTIS ΓΕΙΑ ΣΟΥ.ΤΟ ΕΙΧΑ ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΑΝ ΤΟ ΜΑΘΕΙΣ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΦΑΣΗ.ΕΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΒΙΟΛΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ KORG Σ!!!ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΜΕ ΕΝΑ OCTAVE PEDAL ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΒΑΘΟΣ(ΕΓΩ ΤΟ ΠΡΟΤΙΜΑΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΞΕΡΟ ΠΑΝΤΩΣ)!ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΡΤΑΜΕΝΤΟ ΚΑΙ ΤΑ ΜΟΡΙΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΤΕΧΝΙΚΗ ΑΛΛΑ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΕΞΙΓΗΣΩ ΓΡΑΠΤΑ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΣΟΥ ΔΕΙΞΕΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ.ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.ΚΑΛΟ ΨΑΞΙΜΟ ΦΙΛΕ! em.icon.cool.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ!ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙΟ ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΟΥ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΒΛΑΒΗΣ ΤΑ ΦΤΙΑΧΝΕΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΛΗΚΤΡΑΣ ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΙΜΙΣΗ(ΑΡΚΕΤΑ ΔΥΣΚΟΛΟ...) ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ. ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ.ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ.ΟΤΑΝ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑ ΑΣΤΟ ΛΙΓΗ ΩΡΑ ΝΑ ΖΕΣΤΑΘΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΑΛΛΙΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΔΙΖΕΤΑΙ..ΑΥΤΑ.ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΠΕΣ ΜΟΥ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑ'ΣΑΙ ΚΑΛΑ!ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΤΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΥΞΟΜΕΙΩΣΗ ΤΗΣ ΤΑΣΗΣ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΣΩΣΤΑ!ΙΣΧΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΕΓΩ..ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΞΕΚΟΥΡΔΙΖΕΤΑΙ.ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΤΟΝΟ ΒΑΘΜΟ.ΟΠΟΤΕ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ UPS ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙΟ ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΟΥ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΒΛΑΒΗΣ ΤΑ ΦΤΙΑΧΝΕΙ?

 

ΧΝΑΡΑΚΗΣ - Φειδίου 2, Αθήνα τηλ. 3303579

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΛΗΚΤΡΑΣ ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΙΜΙΣΗ(ΑΡΚΕΤΑ ΔΥΣΚΟΛΟ...) ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ. ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ.ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ.ΟΤΑΝ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑ ΑΣΤΟ ΛΙΓΗ ΩΡΑ ΝΑ ΖΕΣΤΑΘΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΑΛΛΙΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΔΙΖΕΤΑΙ..ΑΥΤΑ.ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΠΕΣ ΜΟΥ. 

 

Κωστας επισκευάζω ΄πλήκτρα παίζω ΄κ όλας [email protected]

WTB μηχανή για euro +4 PM ME

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωσταντή το συγκεκριμένο όργανο είναι σχολή ολόκληρη...(Βλέπε Σαράντης Σαλέας). Δεν το είχα ποτέ αλλά όσον αφορά τα μόρια έχω ακούσει οτι υπήρχε ένας τύπος κάπου μεταξύ Νάουσας Βέροιας αν θυμάμαι καλά ο οποίος τα άνοιγε και πρόσθετε πλακέτα που σου επέτρεπε το ξεκούρδισμα σε όσες νότες ήθελες μέσω διακοπτών που έβαζε στο όργανο αφού έκανε τις κατάλληλες τρύπες στο σασί. Δεν γνωρίζω αν είχε δυνατότητα να βάζει μόρια από κατασκευής του (εννοείται φυσικά χωρίς pitch bending) χωρίς την επέμβαση που προανέφερα. Αν ισχύει κάτι τέτοιο πάντως φαντάζομαι οτι θα έχει τον τρόπο (ξε)κουρδίσματος της παλιάς γενιάς της Roland (βλέπε D50) o οποίος αν θυμάμαι καλά μείωνε στο μισό τις αποστάσεις ημιτονίου. Με τον τρόπο αυτό για να παίξεις μία οκτάβα έπρεπε να κινείσαι σε εύρος δύο.

Με λίγα λόγια αν ξεκινούσες απο Ντο, το πλήκτρο της Ντο δίεσης ήταν η ντο κουρδισμένη κατα 50/100 του ημιτονίου και το πλήκτρο της Ρε ήταν η Nτο Δίεση. Επίσης υπήρχαν και μερικά μοντέλα Roland (θα σε γελάσω ποια) τα οποία οταν επέλεγες κλίμακες με μόρια έπαιρναν ακριβώς τη δομή της ταστιέρας του σαζ. Αν ρωτάς τη γνώμη μου πάντως και οι δύο είναι τρόποι που θέλουν πολλή δουλειά μέχρι να το συνηθίσεις. Μέχρι και να σε κάνουν να ξεχάσεις τα πλήκτρα που ξέρεις να παίζεις μπορούν... :) :)

Το Sigma της Korg που ήταν το μονοφωνικό κοντά στη γενιά του SH-2000 είχε άλλο τρόπο για να παίξει μόριο. Επειδή ήταν μονοφωνικό εκμεταλλευόταν το πάτημα δύο πλήκτρων ταυτόχρονα για να πάιξει μόριο. Πχ αν έπαιζες από Λα και ήθελες μόριο στη Σι έστω -50/100 του ημιτονίου έπρεπε να πατήσεις ταυτόχρονα δύο νότες εκατέρωθεν αυτής που ήθελες να ακουστεί ως μόριο (Δηλαδή με την ταυτόχρονη βύθιση των πλήκτρων Λα και Ντο έπαιρνες μόριο στη Σι.

 

Aυτο πάντως που νομίζω οτι είναι το βολικότερο είναι να κάνεις pitch modulation με τέτοιο τρόπο ώστε το aftertouch να ενεργοποιεί το ξεκούρδισμα κατά ένα ποσοστό το οποίο ορίζεις εσύ. Φτιαξτο με το αυτί και είσαι έτοιμος. Βέβαια με αυτόν τον τρόπο θα μπορείς να παίζεις το μόριο όσο το κομμάτι έχει μια σχετικά μέση ταχύτητα. Σε tempo γρήγορο και ειδικά σε κομμάτι που απαιτείται τρίλια σε μόριο δεν είναι αποτελεσματικό και ο λόγος είναι οτι μεχρι να πατήσεις δυνατά για να ενεργοποιήσεις το aftertouch έχεις χάσει σε ταχύτητα. Τέλος πάντων επιλέγεις οτι σε βολεύει.

 

Και κάτι τελευταίο. Είμαι σίγουρος οτι έχεις πετύχει κατά καιρούς ήχους για το Triton σου οι οποίοι είναι φτιαγμένοι έτσι ώστε να "μπαίνει" μόριο στο Aftertouch (είτε + είτε -). Ο ήχος έχει φτιαχτεί επίτηδες έτσι για να μιμηθεί αυτόν τον τρόπο παιξίματος γιατί πολλοί που έπαιζαν τα SH 2000 και Sigma είχαν συνηθίσει έτσι 

 

Σίγουρα ο Μανώλης (Χναράκης) όταν δει το post αυτό θα μας διαφωτίσει για να διαλευκάνω κι εγώ επιτέλους το τοπίο σχετικά με τα Roland SH 1000 και 2000.

 

Στο μεταξύ πάρτε λίγο τεχνική που απαιτεί το λαϊκό με Roland SH 2000.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τα εφφέ. Νομίζω με τρία πεταλάκια (Οctaver, Reverb και Delay) είσαι ok.

Tώρα αν θες να πειραματιστείς με τις επιδράσεις που θα έχουν στον ήχο του Roland κάποια modulation effects πχ (chorus, phaser, flange κτλ) και ταυτόχρονα δεν θες να γεμίσει ο κόσμος πετάλια δοκίμασε το Pandora PX4D της Korg. (Σε αφήνει να επιλέξεις ανάμεσα απο 150+ εφφέ και σου δίνει την δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις έως και 7 ταυτόχρονα. Εγώ το χρησιμοποιώ με το Casio CZ-101 το οποίο είναι και αυτό εντελώς ξερό. Άλλη λύση είναι επίσης να βάλεις την έξοδο του Roland στο Input του Extreme σου και να χρησιμοποιήσεις τα εφφέ του Extreme. Bέβαια σε αυτήν την περίπτωση είσαι αναγκασμένος κάθε φορά που αλλάζεις ήχο στο Extreme σου να επηρεάζεται και ο ήχος του Roland.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου