Προς το περιεχόμενο

Το πιο πολύαντιγραμμένο κομμάτι!


Infernalgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

1. ΔΕΝ υφίσταται copyright για chord progression! 100%

2. Επί τι ευκαιρία δεν υπάρχει copyright και για drums.

3. Ούτε για ενορχήστρωση.

 

Όλα τα παραπάνω με μία δόση αλατιού: Άν σου πάω και σου κατασκευάσω μία καινούρια τεχνική για chords (λέμε τώρα), προφανώς και είναι προστατευμένη. Αλλά τώρα το Σολ-Ρε-Μι-Ντο... όχι. Το ίδιο για drums και ενορχήστρωση.

 

Σημείωση για το 2: drum patterns δεν είναι copyrighted αλλά groves/loops/samples ΕΙΝΑΙ! Το να "αντιγράψεις" αυτό που παίζει ο ντράμερ των... Dream Theater είναι οκ, να πάρεις την ηχογράφιση, όχι! ;)

 

Το συγκεκριμένο κομμάτι είναι χρησιμοποιημένο 100δες χρόνια πριν απο το Let it Be: Pachelbel Canon.

 

Άρα; Ακόμη και να ΗΤΑΝ copyrighted τα δικαιώματα έχουν λήξη εδω και... 125 χρόνια (παραπάνω θα έλεγα)...

 

Με λίγα λόγια: Παπαριές, και αυτή η ιστορία με το συγκεκριμένο chord progression είναι και βαρετό πια... Τα πιο πολλά τραγούδια στο original video toy thread είναι πολύ πολύ ωραία: Ακόμη και ο James Blunt!  :-[ :-[ :-[ :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. ΔΕΝ υφίσταται copyright για chord progression! 100%

 

Σωστά, αλλά ο Νικόλας με έκανε να θυμηθώ κι αυτή την περίπτωση:

 

http://www.youtube.com/watch?v=nxpblnsJEWM

 

http://www.youtube.com/watch?v=KMSAnZR2Q8Q

 

Νομίζω πως το όνομα του συνθέτη της επιτυχίας των Hollies ,οι Radiohead έχουν αναγκαστεί να το γράφουν στα credits του κομματιού δίπλα στο δικό τους όνομα ,δίνοντας του έτσι και ένα ποσοστό επι των δικαιωμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Mπορεί, δε ξέρω. :) Πάντως στο δικό μου CD "Pablo Honey" (το CD των Radiohead) δεν αναφέρετε τίποτα. Πιθανόν να μην είχε βγει απόφαση όταν αγόρασα το CD (γιατι, ναι, παρακολουθώ τους Ραδιοκέφαλους απο τότε...).

 

Υπάρχουν ομοιότητες και στη μελωδία, και στο ρυθμό μεταξύ των δύο κομματιών. Νομικός δεν είμαι, αλλά μάλλον δίκιο έχουν οι Hollies...

 

EDIT: Yup, είχε δίκιο ο Longshadow...

 

Radiohead's song Creep borrows heavily from the melody (to the extent that Hammond and Hazelwood were given songwriting credit in the liner notes for the album Pablo Honey on which the hit single appears).
Από Wikipedia, που τέλος πάντων, δεν είναι για ακαδημαισμό αλλά τουλάχιστον κάτι χρήσιμο κάνει.

 

Link: http://en.wikipedia.org/wiki/The_Air_That_I_Breathe

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω ότι πρόκειται σε καμία περίπτωση για αντιγραφή μιας και όλα αυτά τα τραγούδια σε κανονικές εκτελέσεις δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους.

Αλλά ήταν πραγματικά τρομερά ενδιαφέρον, και έκανε και τρομερή δουλειά το άτομο!!!

 

Για το creep τώρα το πρωτοάκουσα.

Πολύ μοιάζουν.... :-\

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ εγώ προσπαθούσα να βρώ την ακολουθία αυτή στην κλασσική μουσική, αλλά δεν τα κατάφερα. Σκέφτηκα κ τον κανόνα, αλλά δεν είναι ακριβώς αυτό. Περνάει και ένα Φα# μινόρε: D - A - Bm - F#m - G και συνεχίζει αλλίως.

 

ΑΥΤΟΥΣΙΟ το συγκεκριμένο progression το έχει βρει κανείς σε κλασσική μουσική?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου