Προς το περιεχόμενο

πώς απενεργοποιώ το preamp σε πεταλιέρες Zoom?


sepsis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια πεταλιέρα zoom, την gfx8 συγκεκριμένα. Προσπαθώ να την συνδέσω στο effects loop του MesaBoogie Studio Pre αλλά ο ήχος χαλάει αμέσως εξαιτίας του preamp της Zoom το οποίο δεν απενεργοποιείται. Ενώ έχω στο off το drive, δεν υπάρχει εξομείωση καθαρού/βρόμικου δλδ, όλα τα υπόλοιπα controls (presence, bass, treble, mid) λειτουργούν ακόμα και με το drive κλειστό. Αποτέλεσμα: ένας ήχος μαύρο χάλι. Δεν νομίζω να ξεχνάω κάτι και στο manual δεν αναφέρει τίποτα. Και το θέμα είναι ότι όσο και να πειράζω τα παραπάνω controls ο ήχος είναι τελείως ψηφιακός (άσχημα ψηφιακός) και δεν το θέλω με τίποτα.Any ideas?

 

edit: έχει 4 modules: drive, equalizer, modulation, dealy/reverb. Eγώ θέλω μόνο τα δύο τελευταία. Το drive μπορώ να το κλείσω αλλά το equalizer φαίνεται να είναι μόνιμα on.  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεπον

Βαλε το level του eq στο 1(στο πιο μικρο δηλαδη), τις ρυθμισεις του eq στο ουδετερο, δηλαδη 0, και βασικοτερο απο ολα απενεργοποιησε τα amp+cab simulator.

 

Παντως εντελως για εντελως δε κλεινει το eq........

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεπον

Βαλε το level του eq στο 1(στο πιο μικρο δηλαδη), τις ρυθμισεις του eq στο ουδετερο, δηλαδη 0, και βασικοτερο απο ολα απενεργοποιησε τα amp+cab simulator.

 

Παντως εντελως για εντελως δε κλεινει το eq........

 

Το level στο 1 αποκλείεται γιατί με το που συνδέω τη zoom στο effects loop αυτόματα το συνολικό output μειώνεται δραματικά και το level της zoom χρειάζεται για να δυναμώσει λίγο ο ήχος.

 

Βσκ, δοκίμασα το ανάποδο και είμαι ευχαριστημένος. Έβαλα τον Mesa σαν ext. device στη Zoom και παρ'όλο που το eq λειτουργεί (αν και μπαίνει αυτόματα στο 0 όπως είπες) o ήχος δεν παραμορφώνει σχεδόν καθόλου οπότε θα κρατήσω αυτό το setup μιας και η απώλεια στον ήχο είναι μηδαμινή  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σου πρότεινα να βγάλεις τελέιως τη ζουμ από τον εξοπλισμό σου. Βάλε ένα καλό modulation και ένα καλό delay και ο κόσμος θα γίνει καλύτερος.

Αυτή τη στιγμή έχεις porsche και της φοράς ζαντολάστιχα από autobianchi 30ετίας... Τσαμπα βασανίζεσαι. ;)

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σου πρότεινα να βγάλεις τελέιως τη ζουμ από τον εξοπλισμό σου. Βάλε ένα καλό modulation και ένα καλό delay και ο κόσμος θα γίνει καλύτερος.

Αυτή τη στιγμή έχεις porsche και της φοράς ζαντολάστιχα από autobianchi 30ετίας... Τσαμπα βασανίζεσαι. ;)

 

Άσχετο αλλά..λίαν σχετικό. Για τις πεταλιέρες Zoom για ακουστική, τι γνώμη έχεις-έχετε;;;

Stuck to heavenly melodies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ηλεκτρακουστική θα εννοείς, γιατί για σκέτη ακουστική λίγο δύσκολο το κόβω... Βγάζουν και για τετοια πεταλιέρες? :o :o :o Με ακουστικές και ηλεκτρακουστικές δεν έχω ψαχτεί και ιδιαίτερα (καφρος γαρ...) αλλά δεν μπορώ να φανταστω τι εφε θα μπορούσε να μπει σε μια ηλεκτρακουστική... Τεσπα, είμαστε εκτός θέματος...

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ηλεκτρακουστική θα εννοείς, γιατί για σκέτη ακουστική λίγο δύσκολο το κόβω... Βγάζουν και για τετοια πεταλιέρες? :o :o :o Με ακουστικές και ηλεκτρακουστικές δεν έχω ψαχτεί και ιδιαίτερα (καφρος γαρ...) αλλά δεν μπορώ να φανταστω τι εφε θα μπορούσε να μπει σε μια ηλεκτρακουστική... Τεσπα, είμαστε εκτός θέματος...

 

Ε,  σαφώς για ηλεκτρακουστική... ::) Anyway, ευχαριστώ σε κάθε περίπτωση.

Stuck to heavenly melodies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

Στην GFX5 που έχω εγώ απενεργοποιείται εντελώς το eq.

Πατάς το edit και μετά πατάς το κουμπάκι eq μέχρι να σβήσει.

 

Λογικά το ίδιο θα γίνεται και στην GFX-8.

 

Χαμήλωσε και την ένταση από πίσω (γενική ένταση) κάτω από τη μέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην GFX5 που έχω εγώ απενεργοποιείται εντελώς το eq.

Πατάς το edit και μετά πατάς το κουμπάκι eq μέχρι να σβήσει.

 

Λογικά το ίδιο θα γίνεται και στην GFX-8.

 

Οντως δουλευει! Ωραια, και δε το θυμομουν καθολου ;D

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου