Προς το περιεχόμενο

RME FF 400 απορίες.


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

hi

 

Είπα να φτιάξω επιτέλους ένα καλό setup για να βελτιώσω λίγο την ποιότητα των ηχογραφήσεών μου και αγόρασα την RME FF 400.

Υπάρχει όμως ένα θέμα, ...είμαι άσχετος.

 

 

Υπάρχει κανείς να μου εξηγήσει μερικά πραγματάκια...

 

 

-Που ορίζεις το bit resolution και το sample rate?

-Γιατί δεν βλέπω πουθενά επιλογή sample rate 192..?

 

 

-Γιατί δεν έχει On/Off διακόπτη….?

Κάθε φορά που θέλω να την κλείσω πρέπει να βγάζω το καλώδιο τροφοδοσίας

ή να κλείνω το pc?

 

Αυτές είναι οι απορίες μου με τη πρώτη ματιά…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

- Έχει on-off διακόπτη (πίσω δεξιά)

- Τα διάφορα sample rate κλπ τα ορίζεις από το εκάστοτε πρόγραμμα που δουλεύεις. Εκεί θα δεις και το 192, αν είναι διαθέσιμο.

- Έχε υπ' όψιν σου ότι ζεσταίνεται σαν τοστιέρα.

 

(Σημ : μη χάνεσαι.. μας λείπεις).

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Έχε υπ' όψιν σου ότι ζεσταίνεται σαν τοστιέρα.

 

 

Άστα να πάνε! Στην 800 μετά απο 4-5 ώρες ψήνεις άνετα λουκάνικα πάνω 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για χαρα φιλε.FF 400 δεν εχει διακοπτει on/off μονο η ff800 εχει.εχω ακριβως την ιδια καρτα.

 

E, ρε τι πάθαμε.....

 

http://www.thomann.de/gb/prod_bdb_AR_193883.html?image=0&sid=61c25327a724e2f6ca641741b229d745

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επί της ουσίας είναι ένας διακόπτης που αλλάζεις την τροφοδοσία από "Firewire" σε "External"

αλλά αν το έχεις στο firewire όταν κλείσει το pc σου θα κλείσει και η κάρτα

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αν αυτό είναι on off εγώ είμαι ο κάπτεν αμέρικα  ;D

 

Εχει απόλυτο δίκιο ο φίλος analog Μόνο η 800 έχει

89121_800.jpg

 

Γιατί όμως να έχει ? Έτσι και αλλιώς για να νίωσεις ασφάλεια πρέπει να τα βγάλεις όλα απο την μπρίζα ή να έχεις ένα καλο UPS.

 

A Και κάτι άλλο. Ολοι έχουμε δικαίωμα να είμαστε άσχετοι.Είναι κατοχυρωμένο στο σύνταγμα.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πούμε ότι εγώ δούλεψα όσο δούλεψα με τα μουσικά προγράμματα και θέλω να χαζέψω στο redtube…. εεεε.. στο youtube, ή να κάνω κάτι άλλο στο πισι ρε αδερφέ…

 

 

Πως θα κλείσω την κάρτα

 

1: χωρίς να κλείσω το πισι (αν το έχω να παίρνει ρεύμα από το firewire καλώδιο).

 

2: χωρίς να βγάλω το καλώδιο τροφοδοσίας (αν το έχω να παίρνει ρεύμα από το ξεχωριστό τροφοδοτικό της κάρτας).

 

Η δεύτερη επιλογή είναι λογική? έτσι απλά θα τραβάμε τα καλώδια για να κλείσουμε την κάρτα? Φοβάμαι μην τα βγάλω τα μάτια της καημένης της καρτούλας και ακόμα δεν έχω γράψει το masterpiece μου…

 

 

Wow! κι εσείς μου έχετε λείψει, τώρα που ξανασχολούμε με τα μουσικά, θα τα λέμε πιο συχνά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν αυτό είναι on off εγώ είμαι ο κάπτεν αμέρικα  ;D

 

Εχει απόλυτο δίκιο ο φίλος analog Μόνο η 800 έχει

 

Παιδιά, δεν παίζεστε.

Σας ευχαριστώ που προσπαθείτε να μου πείτε αν η κάρτα που έχω μπροστά μου (και την οποία βλέπετε φωτογραφημένη )έχει διακόπτη on-off.

 

Ας πάμε λοιπόν σιγά-σιγά διότι βλέπω ότι ζορίζεστε.  ;D ;D ;D ;D

 

On-Off είναι ένας διακόπτης που εμποδίζει η επιτρέπει την παροχή ρεύματος σε μία συσκευή. Η 400 μπορεί να πάρει ρεύμα είτε από το καλώδιό της (οπότε τότε είναι σα να μην έχει διακόπτη on-off ), είτε να πάρει ρεύμα από το τροφοδοτικό της (οπότε τότε ο διακόπτης που δεν σας γεμίζει το μάτι, είναι πράγματι διακόπτης on/off).

 

Το ουσιαστικό ζήτημα είναι ότι επειδή έχει τη δυνατότητα να αποθηκεύσεις τα settings της στην προσωρινή της μνήμη και να την χρησιμοποιήσεις χωρίς να είναι καθόλου συνδεδεμένη με υπολογιστή (εγώ π.χ. τη χρησιμοποιούσα για πολύ καιρό σαν DA Converter του DVD μου, χωρίς καν να έχει καλώδιο σύνδεσης στον υπολογιστή). Μαντέψτε πως την άναβα και την έσβηνα... για να δούμε:

 

α) την άφηνα συνέχεια αναμένη (λάθος απάντηση)

β) δεν ξέρω (όχι εσύ κίλον)

γ) eye είσαι βλάκας (όχι εσύ κίλον, είπαμε)

δ) την αναβόσβηνα από το on-off (μπράβο στον κύριο με το σομπρέρο).

 

Το επόμενο κουίζ μας μετά το επόμενο μάθημα, όπου θα μάθουμε τι είναι ποτενσιόμετρο και απαντήσουμε στο υπαρξιακό ερώτημα, μα γιατί ή 400 έχει μόνο ένα; (απάντηση από κίλον: αν αυτό είναι ρυθμιστικο έντασης, εγώ είμαι ο μπατμαν...)

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου