Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για 2 κιθαρες..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θα μιλησω για playability και ηχο, διοτι δεν γνωριζω τις κιθαρες, αλλωστε ειναι και υποκειμενικα κριτηρια. Οπως ειπωθηκε ομως και παραπανω οι δυο κιθαρες ειναι ασχετες μεταξυ τους. Σκεψου ομως οτι με το συγκεκριμενο budget μπορει να αγορασει μια κανονικη Gibson, εστω και την πιο απλη, ενω απο την αλλη την προσιτη εκδοση μιας 'περιεργης' signature κιθαρας. Θεωρω την les paul πιο ωριμη επιλογη, μια κιθαρα που θα κρατησει περισσοτερο καιρο και θα χασει πολυ λιγοτερα χρηματα αν αποφασισει να την πουλησει. Η ltd μου φαινεται πιο πολυ σαν ενα 'κολλημα' που θα του περασει γρηγορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εμενα ειναι κορεατικη.και να πω οτι φανταζομαι πως οι signture ltd's δεν ειναι σιγουρα της <σηρας> οπως οι  china,indonesia και πολυ πιο προσεγμενες.

 

αλλα ρε παιδια ας μου πει καποιος η ltd εχει και floyd και emg και Gotoh tunerς και signature δλδ πιο προσεγμενη και να εχει τα ιδια ευρω με την gibson?

 

αν λαβω και υποψη ταλεγομενα του λιακου μαλον κατι τρεχει?

ειρωνικα μιλαω...

η δικη μου αποψη ειναι οτι η gibson ειναι σαφως πολυ καλύτερη κιθαρα απο την LTD για παρα πολλους λογους...

μην διαβάζεται τα specs σε μια κιθαρα παιξτε και ακουστε !

Practice cures most tone issues - John Suhr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Με προσωπική εμπειρία θεωρώ τις studio μετριότατες. Σε "κόντρα" EC1000 και studio, πολύ απλά η studio δεν υπήρχε. Χειρότερη ποιότητα και στην κατασκευή και σε διάφορες άλλες λεπτομέρειες και πιο μαπέ ήχος γι' αυτόν που θέλει λογικά ο paranoid (νομίζω κάτι για rammstein είπε)

2) Αυτό με την ωριμότητα το θεωρώ τραγικά άκαιρο. Θα πάει να πάρει ότι γουστάρει και τον βολεύει και η "ωριμότητα" ας περιμένει στη γωνιά.

 

Αν είναι να το "κουράσω" λίγο και να πω να πάτε να δοκίμασετε με τον φίλο σου και καμιά schecter hellraiser και καμιά από τις καινούριες michael kelly patriot premium/hex vex deluxe.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγαζια στην αθηνα που μπορεις να βρεις αυτες τις κιθαρες και να τις δοκιμασεις??για προτεινετε

Στον κοσμο δεν υπαρχουν εξαιρεσεις(LP,strat... :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειώσω εγώ ότι για το είχω που θες ίσως να μην σου κάνουν τη δουλειά οι μαγνήτες της Gibson.Αυτοί  που φοράνε οι LTD στον βγάζουν στο χαλαρό ;)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαξτε το λιγο ρε παιδια,γιατι να δωσετε το σημερον 1000 ευρω για Κορεατικη? Καλες,χρυσες αλλα για + -500 ευρω.

Με 1000 ευρω (1350$ σχεδον) με λιγο ψαξιμο βρισκεις καταπληκτικα οργανα.

 

http://cgi.ebay.com/NEW-Edwards-by-ESP-E-CY-165CTM-quilt-vine-WOW-637_W0QQitemZ170296406676QQcmdZViewItemQQptZGuitar?hash=item170296406676&_trksid=p3911.c0.m14&_trkparms=72%3A1205%7C66%3A2%7C65%3A12%7C39%3A1%7C240%3A1318

Ας μου βρει ενας ποιοτικοτερη κιθαρα με 1000ευρω

 

http://cgi.ebay.com/New-Edwards-Les-Paul-E-LP-98LTS-MINT-606_W0QQitemZ180322245442QQcmdZViewItemQQptZGuitar?hash=item180322245442&_trksid=p3911.c0.m14&_trkparms=72%3A1205%7C66%3A2%7C65%3A12%7C39%3A1%7C240%3A1318

2 φορες καλυτερη ποιοτικα απο στουντιο LP

 

http://cgi.ebay.com/NEW-Edwards-E-AL-128-Alexi-Laiho-Sawtooth-ESP-616_W0QQitemZ170295816163QQcmdZViewItemQQptZGuitar?hash=item170295816163&_trksid=p3911.c0.m14&_trkparms=72%3A1205%7C66%3A2%7C65%3A12%7C39%3A1%7C240%3A1318

Για πορωμενους.. :)

 

Φυσικα κ οι 3 ειναι Made in Japan

 

Στα μεταχειρισμενα δεν το συζητω..http://www.ishibashi.co.jp/webshop/global/ K του πουλιου το γαλα :D

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω φιλε μου για τις κιθαρες που υποδειξες,αλλα εχω μερικες αποριες.

Εγω προσωπικα τις κιθαρες Edward δεν τις γνωριζω,οποτε θελω μερικες επιβεβαιωσεις πρωτα.αν σου ειναι δυνατο βαλε μερικα βιντεακια με την συγκεκριμενη κιθαρα(την 2η,les paul) για να διαπιστωσουμε την ποιοητητα ηχου τους.

Στον κοσμο δεν υπαρχουν εξαιρεσεις(LP,strat... :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΛΟΙΠΟΝ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΑ ΕΞΕΙΣ....

ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΕΣ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ....

 

EC1000 LTD ESP  ΑΠΛΑ ΤΕΛΕΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΚΙΘΑΡΕΣ ΜΕ ΥΠΕΡΟΧΟΥΣ ΜΑΓΝΗΤΕΣ EMG81-60

 

GIBSON LES PAUL STUDIO.... KALH ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΟΣΟ ΥΠΕΡΟΧΗ Η ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ESP LTD EC1000 (OLA TA ΛΕΦΤΑ)

 

ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΤΗΝΗ ΠΡΟΤΑΣΗ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΗ.....

 

ΙΒΑΝΕΖ ART 320 ΜΟΝΟ 400 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΗΣ ΙΒΑΝΕΖ.....ΤΟ ΜΟΝΟ ΙΣΩΣ ΕΛΑΤΩΜΑ ΛΕΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΙΣΩΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ MADE IN CHINA....ALLA ΥΠΕΡΟΧΗ ΣΑΝ ΗΧΟΣ ΕΠΙΣΗΣ, ,,,

 

ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ 3 ΤΙΣ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΤΙΣ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΑ ΠΟΥ ΠΟΥΛΗΣΑ ΤΗΝ ESP LTD EC 1000....ΑΛΛΑ ΥΠΟΤΙΘΕΤΕ ΤΙς ΕΔΩΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ECLIPSE...ΑΛΛΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΩΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ...

ΑΥΤΑ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ,,,.......

J.C.P.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και όλα αυτά που λέμε είναι υποκειμενικά και θέμα γούστου θα πω και εγώ την γνώμη μου ως κάτοχος μίας Gibson Les Paul Studio και μιας Gibson Explorer 76 Reissue. H Studio για τα λεφτά της είναι μια χαρά! Σίγουρα δεν είναι φτιαγμένη με τα ξύλα που έχουν πιο ακριβές Gibson και έχει και χειρότερους μαγνήτες από Les Paul Standard, Special και Explorer(αυτό αλλάζει βέβαια). Παρόλα αυτά είναι Gibson και στα 1000 € δεν θα σε απογοητεύσει καθόλου. Πολύ καλή κιθάρα στα 900-1000€ (αν και στην αρχή δεν μου γέμιζε το μάτι) είναι οι Schecter Hellraiser.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω φιλε μου για τις κιθαρες που υποδειξες,αλλα εχω μερικες αποριες.

Εγω προσωπικα τις κιθαρες Edward δεν τις γνωριζω,οποτε θελω μερικες επιβεβαιωσεις πρωτα.αν σου ειναι δυνατο βαλε μερικα βιντεακια με την συγκεκριμενη κιθαρα(την 2η,les paul) για να διαπιστωσουμε την ποιοητητα ηχου τους.

Bardon me αλλα οταν μιλαω για ποιοτητα,μιλαω για υλικα,χωρα,εργοστασιο κατασκευης κ περιφεριακα.Οι Edwards με βαση τα προηγουμενα θεωρουνται τοπ class.

Το να αγορασεις κιθαρα made in Japan κ μαλιστα non export model οπως ειναι οι Edwards για'μενα δεν ειναι ρισκο.

 

Περι ηχου - Η κιθαρα παιζει ισως τον μικροτερο ρολο στο θεμα αυτο.Ισως ομως μπορω να σε βοηθησω λεγοντας σου οτι φορανε SH4 S.Duncan.

 

Το θεμα ειναι οτι δινεις στα λεφτα σου αξια.  :)

 

Its your call.

 

Προσπαθησα να βρω κατι "φυσικο"!

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου