Προς το περιεχόμενο

Drums Triggers... Αξίζουν τελικά?


klimis92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1) Οταν ελεγχουμε τα κριτηρια για καθε τι που παιρνουμε κοιταζουμε και αλλους παραγοντες απο το οικονομικο. Δεν αρκει ενα ζευγαρι μονιτορ (η οτιδηποτε αλλο) να ειναι μονο ΦΤΗΝΑ αλλα και ΑΡΚΕΤΑ γι αυτο που το θες

2) Εχει να κανει και με το (1) οτι δηλ. φτηνοτερα μηχανηματα εχουν και μικροτερες "αποδοσεις". Εδω μαλλον εχει να κανει με την ποιοτητα του trigger (ΠΟΛΥ σημαντικο μιας και αυτο ειναι ο "reader" των τυμπανων) και οχι του module. Εδω θα πρεπει να ασχοληθεις και λιγο περισσοτερο με τις ρυθμισεις, μηπως κα καταφερεις κατι καλυτερο

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1) Οταν ελεγχουμε τα κριτηρια για καθε τι που παιρνουμε κοιταζουμε και αλλους παραγοντες απο το οικονομικο. Δεν αρκει ενα ζευγαρι μονιτορ (η οτιδηποτε αλλο) να ειναι μονο ΦΤΗΝΑ αλλα και ΑΡΚΕΤΑ γι αυτο που το θες

2) Εχει να κανει και με το (1) οτι δηλ. φτηνοτερα μηχανηματα εχουν και μικροτερες "αποδοσεις". Εδω μαλλον εχει να κανει με την ποιοτητα του trigger (ΠΟΛΥ σημαντικο μιας και αυτο ειναι ο "reader" των τυμπανων) και οχι του module. Εδω θα πρεπει να ασχοληθεις και λιγο περισσοτερο με τις ρυθμισεις, μηπως κα καταφερεις κατι καλυτερο

 

+10! Eιδικά στο 2ο ο playloud τα λέει όλα...

Ασχολήσου, πειραματίσου και δε θα χάσεις... :)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το συγκεκριμενο τριγκερ το χα κ γω παλια κ δν ημουν πολυ ευχαριστημενος

δν ειχα κανενα προβλημα να μην μου πιανει τα χτυπηματα κτλ επαιζα ανετα κ πανω απο 230 κ χωρις ιδιαιτερο muffling

αλλα το προβλημα που εχει ειναι οτι διπλοτριγκαρει ευκολα απο μονο του η αν χτυπησεις δυνατα το βαθυ , το ταμπουρο κτλ

γι αυτο θα σου συνιστουσα ειτε να παρεις τα ddrum τα οποια δν εχουν τετοια προβληματα κ ειναι πολυ καλυτερα ειτε να φτιαξεις τα δικα σου που ειναι η καλυτερη λυση κ σου στοιχιζει μονο 10 ευρω κ δν εχεις ποτε προβλημα

καπου εχω ενα αρθρο πως να φτιαξεις ψαξε λιγο κ θα βρεις

 

τωρα για το προβλημα σου

τσεκαρε πολλους συνδιασμους με ευαισθησιες , noiz , και ενα αλλο πολυ σημαντικο το retrigger (ισως το χεις ψηλα γι αυτο δν στα πιανει ολα)

μεχρι να βρεις τον καταλληλο συνδιασμο

παιζει επισης πολυ μεγαλο ρολο πως παιζεις διπεταλο κ η τεχνικη σου

πχ αν παιζεις στα 200 κ κανεις tapping tοτε λογικο να μην σου πιανει ολα τα χτυπηματα

πρεπει να κανει μεγαλη διαδρομη ο κοπανος κ να εχεις ενταση

επισης φροντισε να εχεις διπλο δερμα στην κασα βελτιωνει παρα πολυ την κατασταση

εγω το μονο muffling που χω ειναι ενα μικρο μαξιλαρακι το οποιο δν το χω καν για τα τριγκερ αλλα γενικα για να εχω ωραια ακουστικη μποτα

 

αυτα προς το παρων απο μενα οτι αλλο θες εδω ειμαστε

 

George

 

I am Calm like a bomb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα παιδια..σκεφτομαι και εγω την προοπτικη των triggers αλλα σε συνδιασμο με laptop,καρτα ηχου και drumagog...το εχει δοκιμασει κανεις σε live?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.  :)

 

Η ιδέα του να φτιάξω DIY triggers είναι πολύ καλή διότι με τόση μπουγάδα που έριξα

μέσα στην κάσσα πνίγηκε κυριολεκτικά ο ήχος, κρίμα τα χρήματα δηλαδή (pearl masterworks)

και έιχα στεναχωρηθεί γι' αυτό. Έχω βρεί ένα θέμα στο noiz που γράφει αναλυτικά πώς να φτιάξεις

DIY triggers και θα το κάνω. Όσο για το monitor, τί να κάνω θα κλάψω τα λεφτά μου...

Και γενικά επειδή τα pearl μου είναι πάρα πολύ δυνατά σε ένταση αν αγοράσω κάποιο monitor

που να ξεπερνάει τον ήχο της νομίζω πως θα είναι υπερβολή μιάς και θα γκρεμίσει το κτήριο

απο την ένταση!  ;D

Οπότε απλά θα φτιάξω τα triggers να υπάρχουν και στο Live θα τα χρησιμοποιώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.  :)

 

Η ιδέα του να φτιάξω DIY triggers είναι πολύ καλή διότι με τόση μπουγάδα που έριξα

μέσα στην κάσσα πνίγηκε κυριολεκτικά ο ήχος, κρίμα τα χρήματα δηλαδή (pearl masterworks)

και έιχα στεναχωρηθεί γι' αυτό. Έχω βρεί ένα θέμα στο noiz που γράφει αναλυτικά πώς να φτιάξεις

DIY triggers και θα το κάνω. Όσο για το monitor, τί να κάνω θα κλάψω τα λεφτά μου...

Και γενικά επειδή τα pearl μου είναι πάρα πολύ δυνατά σε ένταση αν αγοράσω κάποιο monitor

που να ξεπερνάει τον ήχο της νομίζω πως θα είναι υπερβολή μιάς και θα γκρεμίσει το κτήριο

απο την ένταση!  ;D

Οπότε απλά θα φτιάξω τα triggers να υπάρχουν και στο Live θα τα χρησιμοποιώ!

 

Το θέμα που βρήκα στο noiz είναι του morello.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρομαι φιλε που σε βοηθησε το αρθρο...δοκιμασε το κ θα με θυμηθεις...

κ για κοπανους σου προτεινω τους ιρον κομπρα με το μαξιλαρακι ι καουτσουκ (καλυτερα μαξιλαρακι) που ξεκολανε ευκολα κ τα φτιαχνεις ευκολα αλλα κανουν κ οι πεαρλ ελιμινατορ...

οσο για τα μονιτορ που πηρες ποσο εκαναν?

εχω να σου προτεινω μερικα αν θες που εχω κ γω κ ειναι πολυ καλα κ φθηνα...

 

οσο για τον αλλο φιλο που θελει τριγκερς με λαπτοπ αυτο δν γινεται με triggers k drumagog αλλα με triggers k alesis trigger io κ το προγραμμα της επιλογης σου στο pc πχ BFD κτλ...

αν ενδιαφερεσαι πουλαω ενα Alesis trigger io κοιτα στις αγγελιες...

 

 

I am Calm like a bomb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! Μόλις γράφτηκα κι ελπίζω να με βοηθήσετε γενικά σε ότι αφορά τα drums. Είμαι τελείως αρχάριος και θέλω να αρχίσω μαθήματα. Το πρόβλημα είναι ότι είμαι φοιτητής στην Πάτρα και μένω στον 5ο σε ένα 2αρι 57 τετραγωνικά... Τι μου προτείνετε για αγορά? (προφανώς ηλεκτρονική drums)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! Μόλις γράφτηκα κι ελπίζω να με βοηθήσετε γενικά σε ότι αφορά τα drums. Είμαι τελείως αρχάριος και θέλω να αρχίσω μαθήματα. Το πρόβλημα είναι ότι είμαι φοιτητής στην Πάτρα και μένω στον 5ο σε ένα 2αρι 57 τετραγωνικά... Τι μου προτείνετε για αγορά? (προφανώς ηλεκτρονική drums)!

Προτείνω να κοιτάξεις σε κάποιο άλλο θέμα ή να ανοίξεις καινούργιο.  ;D

Εδώ είναι θέμα τα triggers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρομαι φιλε που σε βοηθησε το αρθρο...δοκιμασε το κ θα με θυμηθεις...

κ για κοπανους σου προτεινω τους ιρον κομπρα με το μαξιλαρακι ι καουτσουκ (καλυτερα μαξιλαρακι) που ξεκολανε ευκολα κ τα φτιαχνεις ευκολα αλλα κανουν κ οι πεαρλ ελιμινατορ...

οσο για τα μονιτορ που πηρες ποσο εκαναν?

εχω να σου προτεινω μερικα αν θες που εχω κ γω κ ειναι πολυ καλα κ φθηνα...

 

οσο για τον αλλο φιλο που θελει τριγκερς με λαπτοπ αυτο δν γινεται με triggers k drumagog αλλα με triggers k alesis trigger io κ το προγραμμα της επιλογης σου στο pc πχ BFD κτλ...

αν ενδιαφερεσαι πουλαω ενα Alesis trigger io κοιτα στις αγγελιες...

 

 

Έχω Pearl Eliminators.

Όσο για monitor δεν χρειάζομαι προσωρινά, αρκετά έξοδα έχω κάνει για φέτος!

Ευχαριστώ!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου