Προς το περιεχόμενο

10 Songs Led Zeppelin Stole From Other Artists


ReCoC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

.

ρε παιδιά...απαντήστε μου σε μόνο μια ερώτηση τι ακριβώς ανάγκη είχαν οι led να κλέψουν ενα κομμάτι από μια άλλη μπάντα?

δηλαδή...τι? και μην ξεχνάμε οτι δεν υπάρχει κατοχήρωση για συνχορδίες ...όλες οι ελληνικές ροκ μπάντες θα ήταν φυλακή  :P

 

Δεν ξέρω τι ανάγκη είχαν, το θέμα είναι ότι το έκαναν, και μάλιστα απροκάλυπτα. Και δεν έχει να κάνει μόνο με τις συγχορδίες. Τα περισσότερα από τα κομμάτια τους που περιλαμβάνονται στο πιο πάνω τοπ 10, απλά δεν θα υπήρχαν χωρίς τους αρχικούς συνθετοστιχουργούς

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

.

Δεν ξέρω τι ανάγκη είχαν, το θέμα είναι ότι το έκαναν, και μάλιστα απροκάλυπτα. Και δεν έχει να κάνει μόνο με τις συγχορδίες. Τα περισσότερα από τα κομμάτια τους που περιλαμβάνονται στο πιο πάνω τοπ 10, απλά δεν θα υπήρχαν χωρίς τους αρχικούς συνθετοστιχουργούς

 

Αυτό φίλε Haris που λες δεν ισχύει ΟΥΤΕ μία στο εκατομμύριο!!

Ξαναδές τα βίντεο και πες μου αν πραγματικά πιστεύεις ότι σε ΟΛΑ αυτά, έχουν κλέψει οι ZEPPELIN ::)...

Μα θα τρελαθούμε τελείως; Αφού, τουλάχιστον τα μισά δεν έχουν καμία σχέση με τα αυθεντικά ::)...

 

Τέλος πάντων..Γνώμη σου και τη σέβομαι. :)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν πιστεύω ότι τα έχουν κλέψει όλα (π.χ. το Stairway to Heaven δεν νομίζω ότι είναι κλεμμένο απ' το Taurus), αλλά τα περισσότερα.

Και επειδή μ' αρέσουν οι Zeppelin και τους θεωρώ ένα από τα σημαντικότερα ροκ συγκροτήματα στην ιστορία των σημαντικότερων ροκ συγκροτημάτων, ε μου τη δίνει όταν διαπιστώνω ότι μικρά αριστουργήματα όπως το Since I've Been Loving You δεν θα υπήρχαν χωρίς τους "προκατόχους" τους.

Ας έκαναν διασκευές βρε αδερφέ (που έκαναν δηλαδή, απλά λόγω κεκτημένης ταχύτητας - βλ. υπερβολικής ματαιοδοξίας - έβαλαν τα δικά τους ονόματά από κάτω...). Πάλι αριστουργήματα θα ήταν...

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά βρίσκω παντελώς άκυρο τον ισχυρισμό ότι "αντέγραψαν" (όσο το έκαναν, προσωπικά για να πεις ότι το έκαναν και αφορά 5sec από άλλο κομμάτι πρέπει να γνωρίζεις δισκογραφία και εκνευριστικές λεπτομέρειες και μάλιστα εκείνης της εποχής) για να "βγουν παραέξω". Αν είναι δυνατόν! Το Stairway to heaven είναι από το άλμπουμ Led Zeppelin IV.

 

Μέχρι τότε, στο Ι, είχαν τα "Babe I'm gonna leave you" και "Dazed 'n confused", στο ΙΙ το "Whole lotta love" και στο ΙΙΙ το "Immigrant song". Πιστεύω ότι ήταν ήδη πολύ "παραέξω".

 

Αυτό δεν αναιρεί ωστόσο την πιθανότητα να το έκαναν. Χαμός γίνεται με τέτοια θέματα. Αλλά...

 

"...ο σωστός μουσικός δεν δανείζεται μελωδίες, τις κλέβει..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποτε δεν πιστευα στην παρθενογεννεση αλλα και ποτε δεν συμπαθησα καλλιτεχνες που ''δανειζονται''.. επισης δεν μπορω να καταλαβω τι θα γινεται με μουσικους σε χιλια χρονια απο τωρα.. θα εχουν καταργηθει τα μουσικα οργανα γιατι δεν θα υπαρχουν μελωδιες να παιξουν μιας και ολα θα εχουν παιχτει!?? :o :o

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα δει ένα καταπληκτικό βιντεάκι στο Youtube με έναν κωμικό που μίλαγε για τον Κανόνα σε Ρε του Πάχελμπελ.

Χωρίς να σταματήσει να παίζει κυκλικά το γνωστό μοτίβο, τραγούδαγε επάνω σε αυτό καμιά 10αρια πασίγνωστα κομμάτια (U2, Imbruglia, Green Day και πάει λέγοντας).

 

Δεν έχω πρόσβαση στο Utube και δεν μπορώ να δώσω το λίνκ.

 

Αξίζει τον κόπο..... ψάξτε το

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

για το whole lotta love ειχα διαβασει οτι ειναι κλεμμενο απο το a whole of love η καπως ετσι του john lee hooker. θα επιστρεψω με περισσοτερες πληροφοριες. Εγω παλι δηλωνω ενθερμα αντι-ζεπελινιακος και ευχαριστω το παιδι που φτιαχνοντας το θεμα μου εφτιαξε και την μερα. Ε οχι και MobyGrape ρε Καραμητρο, ε οχι και MobyGrape...

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα δει ένα καταπληκτικό βιντεάκι στο Youtube με έναν κωμικό που μίλαγε για τον Κανόνα σε Ρε του Πάχελμπελ.

Χωρίς να σταματήσει να παίζει κυκλικά το γνωστό μοτίβο, τραγούδαγε επάνω σε αυτό καμιά 10αρια πασίγνωστα κομμάτια (U2, Imbruglia, Green Day και πάει λέγοντας).

 

Δεν έχω πρόσβαση στο Utube και δεν μπορώ να δώσω το λίνκ.

 

Αξίζει τον κόπο..... ψάξτε το

 

Το ψάξαμε και μας άρεσε! ;D Thanks!!! ;)

 

 

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχαχα

 

καποιος αλλος ειχε ποσταρει ενα πολυ πιο μεγαλο βιντεακι παλι με τις ιδιες συγχορδιες νομιζω.

 

Προφανως και δεν λεει τιποτα αυτο βεβαια

Gibson Explorer.Telos

www.myspace.com/nervisequin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου