Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση demo


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.

 

Είμαι σε ένα metal συγκρότημα και σκεφτόμαστε να ηχογραφήσουμε κάποιο

demo. Δεν θέλουμε όμως ούτε PC, ούτε Monitors, ούτε τίποτα. Αναλογική κονσόλα, ακουστικά,

line out απο τις πεταλιέρες και κατευθείαν κονσόλα. Όσο για τα drums στην μπότα έχω triggers,

έστι 8α μπορώ να κάνω Line out και μετά βάζω και άλλα 4-5 μικρόφωνα να με καλύψουν.

 

Δεν ξέρω αν γίνεται αυτό που ζητάω... Αυτές είναι οι κονσόλες που έχουμε ως επιλογή.. Τι λέτε?

 

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Korg-D-888-Digital-Recorder/Mixer-/art-REC0004285-000#

 

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Korg-D-3200-HD-Workstation-32-Spur-CDRW-HD/art-REC0004263-000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα χαρακτηριστικά τους και μόνο πιστεύω θα σε καλύψουν και με τα δύο θα κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου.

Κοίτα όμως μήπως το πάρεις από DV247 καθώς μιλάμε για μεγάλη διαφορά στην τιμή. ;)

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.

 

Είμαι σε ένα metal συγκρότημα και σκεφτόμαστε να ηχογραφήσουμε κάποιο

demo. Δεν θέλουμε όμως ούτε PC, ούτε Monitors, ούτε τίποτα. Αναλογική κονσόλα, ακουστικά,

line out απο τις πεταλιέρες και κατευθείαν κονσόλα. Όσο για τα drums στην μπότα έχω triggers,

έστι 8α μπορώ να κάνω Line out και μετά βάζω και άλλα 4-5 μικρόφωνα να με καλύψουν.

 

Δεν ξέρω αν γίνεται αυτό που ζητάω... Αυτές είναι οι κονσόλες που έχουμε ως επιλογή.. Τι λέτε?

 

 

Αναρωτιέμαι αν και εσείς οι ίδιοι καταλάβατε τι ακριβώς θέλετε και τί ακριβώς γίνεται...

Πάντως εγώ δέν κατάλαβα...sorry

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γραμένο με έχετε  >:(

 

Lol

 

γραψε σε ΚΑΤΑΝΟΗΤΗ γλωσσα και θα σε ξεγραψουμε.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Δεν ξέρω αν γίνεται αυτό που ζητάω... Αυτές είναι οι κονσόλες που έχουμε ως επιλογή.. Τι λέτε?

 

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Korg-D-888-Digital-Recorder/Mixer-/art-REC0004285-000#

 

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Korg-D-3200-HD-Workstation-32-Spur-CDRW-HD/art-REC0004263-000

 

Καμια απο τις 2 παραπανω κονσολες δν ειναι αναλογικη...

 

Προτεινω για το demo να πατε σε ενα studio εφοσον με μια κονσολα,ακουστικα,1 trigger και 4-5 μικροφωνα δν προκειται να κανεις δουλεια(εφοσον δεν εχεις και τη σχετικη εμπειρια απ οτι καταλαβαινω...)

 

Εκτος εαν θες να ''εμβαθυνεις'' στο home recording,oποτε μικρα και σταθερα βηματα...Με τα παραπανω που θες δεν λυνεις το προβλημα σου.. ;)

Leo I 'm Suhr Tom Anderson has a Gibson

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι αν και εσείς οι ίδιοι καταλάβατε τι ακριβώς θέλετε και τί ακριβώς γίνεται...

Πάντως εγώ δέν κατάλαβα...sorry

 

Τώρα που το ξαναβλέπω ούτε εγώ καταλαβαίνω τι γράφω. Δεν ξέρω όμως πώς

να το διορθώσω ή να το σβήσω...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H επιλογή της τροποποίησης υπάρχει μόνο για 1 ώρα απ'την πρώτη υποβολή του ποστ. Γράψε αυτά που θες σε νεο ποστ σ'αυτό το thread.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία τώρα θα διατυπώσω καλύτερα αυτό που θέλω.

 

Είμαι σε ένα metal συγρότημα και θέλουμε με τα παιδιά να ηχογραφήσουμε κάποιο demo

με δικά μας κομμάτια. Το ταμείο δεν αφήνει να υπερβούμε τα 1000 ευρώ. Αυτό που θέλουμε

είναι να μην μπλέξουμε με χίλιες-δυό κονσόλες, γιατί είμαστε τελείως άσχετοι απο ηχοληψία.

 

Θα ήθελα να μου πείτε τα ελάχιστα μηχανήματα που χρειάζεται κάποιος για να μπορεί να ηχογραφήσει

2 κιθάρες, μπάσο, drums, keyboards και φωνή.

 

Εδώ που μένουμε δεν υπάρχει κάποιο studio για να πάμε να ηχογραφήσουμε, γι'αυτό και πρέπει

να το φτιάξουμε εμείς.

 

Σας παρακαλώ μην χρησιμοποιήτε όρους ηχοληψίας διότι δεν γνωρίζω απο ηχοληψία,

όσο ποιό απλά μπορείτε. Οδηγίες & Προτάσεις,

 

Ευχαριστώ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, ο εξοπλισμός δεν πρόκειται να βγάλει demo από μόνος του. Καταλαβαίνω την κατάσταση στην οποία βρίσκεστε και ότι προφανώς θέλετε να γράψετε τη μουσική σας αλλά για να γίνει αυτό, χρειάζεστε και κάποιες βασικές γνώσεις πέραν του εξοπλισμού.

 

Ο βασικός εξοπλισμός είναι:

1) Ένα ζευγάρι ηχείων, κατά προτίμηση monitors.

2) Ένα μέσο εγγραφής (υπολογιστή ή hard disk recorder).

 

Τα υπόλοιπα καθορίζονται από τη λύση του μέσου εγγραφής που θα επιλέξεις, αν επιλέξεις ένα hard disk recorder δεν χρειάζεσαι τίποτε άλλο (τίποτα που να είναι απολύτως απαραίτητο βασικά), αν επιλέξεις υπολογιστή θα χρειαστείς μια καλή κάρτα ήχου και ίσως μια κονσόλα.

Πιθανότατα να χρειαστείς και ένα ζευγάρι ακουστικά για αυτόν που θα παίζει.

 

Αλλά σου ξαναλέω, είναι απαραίτητο να διαβάσεις και να αποκτήσεις κάποιες βασικές γνώσεις σχετικά με το τί κάνει ένας ηχολήπτης. Δεν χρειάζονται υπερβολές, απλά να ξέρεις τα 5-6 στοιχειώδη βήματα για να φτιάξεις τη μουσική σου. Πίστεψέ με, δεν θα βγει το demo διαφορετικά. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου