Προς το περιεχόμενο

Fender FΜ 212 σε live κατάσταση!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!Εχθές πήγα και είδα έναν φίλο κιθαρίστα με την μπάντα του και παρατήρησα ότι το μαγαζί έχει σαν πρόχειρο εξοπλισμό αυτόν τον ενισχυτή (2 έχει,έναν αριστερα και έναν δεξιά στην σκηνή). Άν και ξετρελαμένος με τον SRV ο συγκεκριμένος φίλος (ήχο,εξοπλισμό & κιθάρα) παρατήρησα τον ενισχυτή και μου έκανε πραγματική εντύπωση πόσο ζεστός και ισορροπημένος είναι αυτός ο solid state. Όλο κοπλιμέντα και καλά λόγια άκουγα απο τους τριγύρω θεατές για τον ήχο του κιθαρίστα. Ο ίδιος μου είπε ότι του άρεσε πολύ το ηχόχρωμα του ενισχυτή (καθαρά και βρώμικα). Προσωπικά πιστεύω ότι η χθεσινή συναυλία ήταν η πιό ωραία ηχητικά και παικτικά και κρίνοντας τους μορφασμούς που έκανε όταν σόλαρε φαινόταν ξεκάθαρα ότι γούσταρε τρελά τον ήχο του.Ευτυχώς που δεν έφερε τον λαμπάτο του αλλιώς θα έσπαγε ξανά την μέση του. :) Χμμμμμ;;;....το ξαναλέω παιδιά...solid state amp!

Fender_FM_212.jpg.e24f8423ea29d4b2e4340320d38ad24d.jpg

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμμμ;;;....το ξαναλέω παιδιά...solid state amp

 

τι ακριβως μας λες δηλ?

 

(ο ενισχυτης Fender FΜ 212    μου φαινεται γομαρι και σιγουρα 3πλασιος στο βαρος απο τον συνηθισμενο λαμπατο ενισχυτη που χρησιμοποιω στα live)

 

εκτος κι αν μας λες οτι ενας καλος κιθαριστας που ξερει να βγαζει ηχο μπορει να βγαλει ηχο και απο εναν αξιοπρεπη ss ενισχυτη,κατι που ΟΝΤΩΣ ισχυει.....(φυσικα θα βγαλει ακομα καλυτερο απο εναν καλο λαμπατο)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ακριβως μας λες δηλ?

 

(ο ενισχυτης Fender FΜ 212    μου φαινεται γομαρι και σιγουρα 3πλασιος στο βαρος απο τον συνηθισμενο λαμπατο ενισχυτη που χρησιμοποιω στα live)

 

εκτος κι αν μας λες οτι ενας καλος κιθαριστας που ξερει να βγαζει ηχο μπορει να βγαλει ηχο και απο εναν αξιοπρεπη ss ενισχυτη,κατι που ΟΝΤΩΣ ισχυει.....(φυσικα θα βγαλει ακομα καλυτερο απο εναν καλο λαμπατο)

 

Όχι βρέ άνθρωπε! Απλά αυτό που λέω είναι ότι είχε πολύ ωραίο ήχο o FM εχθές.Aλλά όχι και για πιθανή αγορά! That's about it! Και εγώ είμαι υπέρ των λαμπάτων.

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον κατάλαβα σε ποιο μαγαζί αναφέρεσαι φίλε μου .

 

ο drummer χώραγε ή έβρισκε πίσω ?

ο μπασίστας μπάσο άκουγε ή τα κατάπινε όλα ο τοίχος μπασοπαγίδα απο πίσω ?

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον κατάλαβα σε ποιο μαγαζί αναφέρεσαι φίλε μου .

 

ο drummer χώραγε ή έβρισκε πίσω ?

ο μπασίστας μπάσο άκουγε ή τα κατάπινε όλα ο τοίχος μπασοπαγίδα απο πίσω ?

 

Στο γυάλινο μουσικό θέατρο up stage.Όλα καλά με τα παιδιά.Ήταν πολύ άνετα και άκουγαν πολύ καθαρά τα υπόλοιπα όργανα.

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από την άλλη, με τις λίγες γνώσεις μου και ακούγοντας τον συγκεκριμένο amp επί τριμηνίας (προ αμνημονεύτων ετών) στο γκρουπ, δεν τον έχω σε μεγάλη εκτίμηση.

Αλλά περί κολοκυθόπιτας.....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο γυάλινο μουσικό θέατρο up stage.

καλά κατάλαβα  ;D ... εμείς είχαμε παίξει καλά από μνήμης και μόνο .... ο ήχος κάτω καλός .. πάνω όμως υπήρχαν κάποια προβλήματα .

Ο ένας FM212 χρησιμοποιήθηκε κι απο μας ... αλλά δεν άφησε τις καλύτερες των εντυπώσεων.

Εγώ κουβάλησα και δεν το μετάνιωσα  ;)

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ενισχυτής βγάζει καταπληκτικό ήχο κατά τη γνώμη μου. Φανταστικά καθαρά και όμορφα overdrive, crunch αλλά και grunge.

 

Eίχα παίξει πριν 2-3 χρόνια σε ένα στούντιο και τον δοκίμασα με stratocaster (τις οποίες αγαπάει ιδιαιτέρως). To ίδιο έκανα πριν 10 μέρες στο guitar store και τον "χτύπησα" με συνοπτικές διαδικασίες. Θα τον παρομοίαζα σαν "poor man's twin" εννοώντας περισσότερο την διαφορά τιμής παρά την όποια ηχητική διαφορά τους.

Το κυριότερο προτέρημά του είναι πως ξεχειλίζει από μουσικότητα, ακούς γνώριμους και όμορφους ήχους σε όλες τις ρυθμίσεις του, γενικά είναι σχεδιασμένος ώστε να μην αφήνει ούτε αρχάριο να βγάλει κακό ήχο.

 

Τον συνιστώ για live αλλά και στούντιο.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχωντας ακούσει τους fm212 , fm210 και σε open air live και σε practice εντάσεις, μπορώ να πω ότι τους προτιμώ από πολλούς άλλους solid state (όχι ψηφιακούς) όπως marshall mg, avt κλπ. Επίσης, οι μικροί λαμπάτοι (5-15W combo με 1X8'', 1X10'', 1Χ12"max.) δεν φτάνουν τον όγκο, τα dB και το eq των 2Χ12" μεγαφώνων σε συνδυασμό με τον 100Wrms(150W peak) θηριώδη ss τελικό (που δεν "σπάει" από τα πρώτα 5W)...

Πέρα από όλα τα υποκειμενικά στοιχεία, οι ρυθμίσεις του ενισχυτή, των πεταλιών και της κονσόλας είναι oλα τα λεφτά.

'Εχω ακούσει mesa triple rect σε μαγαζί με 2Χ12" boogie καμπίνα και Axe-fx προενίσχυση (πανάκριβος εξοπλισμός,  έπαιζαν μέταλ). Πως ακούστηκαν στο clubάκι? Επιεικώς σκ@τ@... Ο κιθαρίστας δεν ήξερε να ρυθμίσει, ο ηχολήπτης ήρθε 5 λεπτά πριν παίξουν κλπ...

Aπό την άλλη, είχα πάει σε παρόμοιο κλαμπάκι να ακούσω τους Αμερικανούς "Phantom X"(metal) όπου ο κιθαρίστας έπαιζε σε behringer gx 2Χ12" παλιό solid state με δική του πεταλιέρα(line6 νομίζω) και ο μπασσίστας σε behringer bx450, 45W combo. Η μπάντα ακούστηκε άψογα!...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...δεν φτάνουν τον όγκο, τα dB και το eq των 2Χ12" μεγαφώνων σε συνδυασμό με τον 100Wrms(150W peak) θηριώδη ss τελικό

 

δυστυχώς  (και περιέργως) η Fender επέλεξε σε ενισχυτή 100W να βάλει μεγάφωνα συνολικής ισχύος πάλι 100W, δηλαδή  δεν άφησε καθόλου περιθώριο...  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου