Προς το περιεχόμενο

Fender FΜ 212 σε live κατάσταση!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δυστυχώς  (και περιέργως) η Fender επέλεξε σε ενισχυτή 100W να βάλει μεγάφωνα συνολικής ισχύος πάλι 100W, δηλαδή  δεν άφησε καθόλου περιθώριο...  ???

 

Oι τιμές ισχύος που αναφέρονται πάνω στα μεγάφωνα και τους ενισχυτές είναι μια μεγάλη ιστορία. Αυτό που ισχύει είναι ότι συνήθως μετρούν την ισχύ του μεγαφώνου στην είσοδό του(ηλεκτρική ισχύς) και όχι τη μηχανική ισχύ που μπορεί να παράγει. Αυτό που αναφέρουν είναι η ενεργός ισχύς(rms) στη θεμελιώδη συχνότητα του 1ΚΗΖ(σχετικά μεσσαία προς πρίμα συχνότητα) χωρίς να λαμβάνουν υπόψιν τις αρμονικές συνιστώσες.

Το μέγιστο της ισχύος (peak) είναι σαφώς μεγαλύτερο ως νούμερο και μπορεί να υπάρχει και άλλο μέγιστο σε άλλη συχνότητα(κάποια μεγάφωνα δίνουν π.χ. έμφαση στα 500ΗΖ, άλλα στα 2ΚΗΖ κλπ).

Μια πολύ βασική μονάδα που βοηθά στην εκτίμηση της μηχανικής ισχύος του μεγαφώνου είναι η ευαισθησία του σε deciBel ανά W, ανά μέτρο(πάλι στο 1ΚΗΖ). Αν το μεγάφωνο έχει 100dB στο 1W, σημαίνει ότι θα ακούσουμε 100dB σε απόσταση 1μέτρο απ΄το κέντρο του μεγάφωνου. Η ευαισθησία είναι αυτό που μας ενδιαφέρει, γιατί 100W είναι και το 8" woofer στο hi-fi μου αλλά δε φτάνει την ένταση ενός 100W 12" guitar speaker... Αυτό συμβαίνει γιατί το hi-fi woofer έχει 88dB ευαισθησία εν αντιθέσει με τα 100dB του guitar woofer. Υπόψιν ότι κάθε 3dB μείωση έχουμε αισθητή πτώση έντασης στο αυτί μας και κάθε 10dB μείωση έχουμε υποδιπλασιασμό της έντασης.

Για τον ενισχυτή, πολλές φορές, ισχύουν τα ίδια με τα μεγάφωνα αλλά κάποιες φορές η μέτρηση μέγιστης ισχύος γίνεται με αισθητή παραμόρφωση(10% THD) και άλλες φορές με είσοδο κρουστική συνάρτηση(ένα peak που κρατά nanoseconds μόνο...). Γι αυτό βγαίνουν κάτι ηχειάκια PC που γράφουν 100W για ένα 3" woofer της πλάκας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα γνωρίζω όοοοοοοοοοοοολα όσα έγραψες  ;D , και καλώς τα έγραψες για όσους δεν τα γνωρίζουν, πάντως πρακτικά όλοι οι ενισχυτές έχουν ηχείο με περιθώριο ισχύος τουλάχιστον +20%  σε RMS ώστε να μπορεί κανείς να τερματίσει τον ενισχυτή χωρίς ιδιαίτερη έγνοια πως θα κάψει το/τα μεγάφωνα....  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχω τον 210r (65αρη) και μου αρεσει παρα πολυ (για solid state) Ειναι τιμιος και προβλεψιμος!

Τον 212 τον εχω ακουσει σε ανοιχτο live και ητανε ευπρεπης ;)  (τον ειχα δοκιμασει και για λιγο) !

 

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξαναπαιζουμε το σαββατο εκει,ο ενισχυτης ειναι πολυ αποδοτικος για την κατηγορια του και κανει παρα πολυ καλα την δουλεια του,και εγω εχω βγαλει πολυ καλο ηχο(και μαλλον θα ξαναβγαλω  ;D ) με τα πεταλια μου (proco turbo-rat,mxr gt-od,jam rattler)..πανω απο το 2 δεν τολμησα να τον ανοιξω παντως ηταν πολυ δυνατος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου