Προς το περιεχόμενο

Budda - RMC - Fulltone Clyde, ποιο wah προτιμάτε;


z43k0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρω το θέμα περί επιλογής wah έχει συζητηθεί αρκετές φορές, απλά όχι σε αυτήν την βάση. Λίγο background έχω το Bad Horsie I της Morley, αλλά κάπου το βαρέθηκα, κάπου αλλάξανε τα γούστα μου και ψάχνω ένα πιο κλασικό ήχο αλλά τα Dunlop/ Vox δεν με ικανοποιούν. Από τα παραπάνω τείνω προς το Budda, ωστόσο στο συγκεκριμένο videο στο YouTube μου φαίνεται ότι κόβει πολλά πρίμα/ μεσαία. Από την άλλη το Clyde μου ακούγεται πιο άγριο/ στενό. Το RMC [στο δεύτερο video] από την άλλη μου ακούγεται just perfect, αλλά παίζει και μεγάλη διαφορά τιμής. Εν κατακλείδι μάλλον κλίνω μεταξύ Budda και RMC.

Οπότε είπα να μαζέψω γνώμες, ποιο από τα τρία wah σας κάνει περισσότερο - ποιο έχετε στην κατοχή σας, ή ποιο θα αγοράζατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το Budda για μένα, και ΔΕΝ κόβει πρίμα/μεσαία. Είναι νομίζω από τα πιο vocal και "μουσικά" wah που κυκλοφορούν. Μειονέκτημα για κάποιους η μικρή του διαδρομή, που απαιτεί αρκετή ακρίβεια στο πόδι.

 

Φυσικά αν δεν παίξεις δεν πρόκειται να βγάλεις συμπεράσματα.

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα το Budda το πουλησα στον panka και πλεον εχω το Picture tης RMC.

Το Budda μου ακουγοταν καπου αναμεσα στο Picture και στο Wizard το οποιο ειναι προσον για μενα...

Πηγαινε πολυ καλα και σε gain/drive ηχους και για το λογο που αναφερει ο TGL.

Απλα για να ειμαι ειλικρινης δεν παιζω και πολυ με wah και ηθελα καποιο μονο για clean παιξιματα και γι'αυτο το λογο κατεληξα στο RMC.

Αποψη μου, αν θες κατι κυριως για clean, με 60's-70's νοοτροπια, τοτε RMC Picture.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ τσέκαρα και το Wizard και όντως είναι πιο καλή επιλογή από το RMC 1 [που σύμφωνα με αυτά που λένε "δένει καλά" μόνο με humbuckers]. Βασικά θέλω χρήση τόσο σε clean / crunchy [funky /blues] όσο και σε gain καταστάσεις.  Thnx για τις απαντήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω το θέμα περί επιλογής wah έχει συζητηθεί αρκετές φορές, απλά όχι σε αυτήν την βάση.

 

Κι όμως, και τα τρία έχουν συζητηθεί. Τα RMC βγαίνουν σε πολλά χρώματα και σχέδια, ζωή να΄χουνε. Τα έχω δοκιμάσει όλα, όπως και το Clyde (υπόψιν ότι υπάρχουν δυο γενεές Clyde - εγώ έχω παίξει με την παλιά). Για τo Βudda δεν έχω ιδία άποψη αλλά στο θρεντ του θυμάμαι ότι υπήρχε αρκετή συμμετοχή. Όπως έχω ξαναγράψει, προσωπικά θα έπαιρνα το Clyde Dlx. επειδή η κατασκευή του είναι αλεξίσφαιρη και λόγω της ικανότητάς του να σε βγάζει μπροστά σε ένα δύσκολο mix μπάντας.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη που παρεμβαινω,αλλα για να μην ανοιγω αλλο θεμα μιας και ειναι σχετικο με το δικο σου το προβλημα μου,

αναλυω εδω :

Eπειδη εχω λιωσει στο ψαξιμο ιντερνετικα (δεν υπαρχει χρονος ουτε για πλακα για Αθηνες και τετοια), η καλυτερη ΑΠΟΛΥΤΗ λυση κατ'εμε,για να καταλαβεις θα ηταν 2 wha :

 

a) fulltone clyde deluxe για καθαρα 

 

b) rmc 6 -wheels of fire για βρωμικα 

 

Αυτο ειναι οικονομικα και λογικα αδυνατο να γινει.

Οποτε ψαχνω κατι που να εχει αυτα τα 2 πραγματα σε νορμαλ τιμη.

ψαχνω και γω για ενα wha το οποιο θελω να μου κανει μονο 2 δουλειες αλλα να τις κανει καλα :

 

1) να μου δινει πολυ γλυκο και '' throaty-vocal ''(αν καταλαβαινεις τι εννοω..)  wha στα καθαρα για funk παιξιματα κυριως.

 

2) να ''σηκωνει'' απιστευτα καλα ,οποιουδηποτε ειδους ηχους distortion - fuzz  που προερχεται απο 2πλους μαγνητες.Να μην χανει συχνοτητες ουτε στα σολο ουτε στις ρυθμικες.

 

Και μ'ενα ψαξιμο στο νετ βρηκα οτι ισως,αυτο που θελω,το κανει το DUNLOP BUDDY GUY SIGNATURE WAH.

Δες κι'ενα βιντεο να παρεις μια γευση :

 

Νομιζω πως ο  Βloody_sunday  :)   το'χει δοκιμασει το BUDDY GUY οποτε ισως να μπορει να ριξει λιγο φως στην υποθεση..  ;)

Γιαυτο σχηματισα την γνωμη οτι μου αρεσει το bg wha ,γιατι φαινεται οτι μπορει ν'ανταπεξελθει (εχει red fasel μεσα = vintage ηχος).

Το Zakk Wylde που τ'ακουσα κι'αυτο (επισης red fasel μεσα) μου φανηκε λιγο ποιο vocalist-throaty απ'το BG,

οπου σιγουρα τα παει καλυτερα στα βρωμικα,αλλα νομιζω οτι στα καθαρα ειναι λιγο υποδιαιστερο του BG.

 

 

Εν'τω μεταξυ oι τιμες πχ, στο thomann ειναι ZW :118 euro και BG :222 euro.Το θεμα ειναι αν η μεγαλη διαφορα στην τιμη δικαιολογει τα δικα μου θελω..

 

Αυτο ειναι το θεμα που μου εχει σπασει το κεφαλι και δεν μπορω να κανω κινηση..

Aν υπαρχει κατι αλλο διαφωτιστικο επι του θεματος ειμαι ολος αυτια..

 

Υποψιν,

ΠΟΤΕ δεν παω με βαση την μαρκα ή το χρημα.

Παω πρωτα μ'αυτο που το αυτι μου θελει ν'ακουσει και μετα αρχιζω τις περικοπες..  :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

υπαρχει και το RMC3 που εχει τα διακοπτακια και μπορει να σεταριστει για διαφορα στυλ. ειναι μια απο τις επομενες αγορες μου σιγουρα.. αν δεν ειναι σιγουρος κανεις τι θελει και δεν υπαρχουν τα wah για δοκιμη, μου φαινεται καλη λυση. βεβαια ακριβο, γυρω στα 255 δολλαρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου