Προς το περιεχόμενο

ΒOSS DS-1 ή κάτι άλλο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαν βασικό μου drive χρησιμοποιώ το Marshall BluesBraker II και είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος...

Ψάχνω για ένα drive, κατά προτίμηση distortion (σχετικά φτηνό, όχι πχ Fulltone Distortion Pro) για να αντικαταστήσω το Guv'nor που χρησιμοποιώ σαν 2ο drive. Ο λόγος είναι ότι το Guv'nor (αν και είναι πολύ ωραίο overdrive) δεν μου δίνει πολύ διαφορετικό (και σκληρό) ηχόχρωμα σε σχέση με το BB2.

Θέλω ένα σχετικά δυνατό drive που να το χρησιμοποιώ μια στο τόσο, όταν το σόλο απαιτεί παραπάνω γκάζι...

 

Σκέφτηκα λοιπόν το Boss DS-1 αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ή ακούσει ποτέ... Τι λέτε? Αξίζει? Προτείνετέ μου κάτι άλλο...

Υπόψιν ότι δεν με ενδιαφέρει να παίζω metal και δε θέλω η κιθάρα μου να ακούγεται σαν τζιτζίκι...

 

ΥΓ. Αφορμή για αυτό το Post έγινε το soundclip του Takis. Μέχρι τότε πίστευα ότι το DS-1 είναι ΜΟΝΟ για σκληρό ροκ, αλλά από ότι άκουσα, παίζει μέχρι και blues ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απο τα καλύτερα κλασσικα distortion πεταλακια που εχουν βγει ποτε.ΔΕΝ ειναι overdrive & για αυτο ακριβως θα σου κανει μια χαρα δουλειά :wink:

 

στα ιδια λεφτα παιζει & το υπερκλασσικο

 

http://www.thomann.de/thoiw2_electro_harmonix_bigmuff_pi_prodinfo.html

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλία δεν ξέρω αν έχεις πρόβλημα με το... μέγεθος, αλλά το Big Muff είναι κάπου 4 φορές μεγαλύτερο από το DS-1... 8) Στο λέω αν τυχόν δεν το έχεις δει από κοντά.

 

Επίσης, είναι θέμα ορολογίας εν πολλοίς, αλλά πραγματικά θεωρείται fuzz και όχι distortion, άσχετα αν μπορείς να πάρεις distorted ήχους. Λέω δηλαδή το... αντίστροφο απ'αυτό που λέει ο Funk. :wink:

 

Εγώ θα σου πρότεινα, μιας και δεν θέλεις να ξοδέψεις πολλά, να κοιτάξεις και το MXR Distortion +. Έχει έναν αρκετά ξεχωριστό ήχο από τα άλλα γνωστά πετάλια (DS-1 και Tube Screamer δηλαδή) και μπορεί να σου αρέσει περισσότερο. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ. Αφορμή για αυτό το Post έγινε το soundclip του Takis. Μέχρι τότε πίστευα ότι το DS-1 είναι ΜΟΝΟ για σκληρό ροκ' date=' αλλά από ότι άκουσα, παίζει μέχρι και blues ;)[/quote']

 

elavd με το sd-1 to overdrive επαιξα το κιτρινο και οχι με το ds-1 το distortion :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάβε υπ' οψιν σου και το RAT της ProCo στην έκδοση ΙΙ (ή το Turbo με πιο πουσαρισμένα μεσαία).Το χρησιμοποιώ εδώ και 15 χρόνια! Έχει ικανοποιητικότατο φάσμα ήχων, είναι εξαιρετικό επάνω σε λαμπάτους ενισχυτές και δεν είναι πολύ ακριβό για αυτά που κάνει (περίπου 85¤ καινούργιο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα δεν μου πολυαρεσε οταν το ειχα παρει..........χρωματιζε αρκετα τον ηχο μου με τα δικα του χαρακτηριστικα (σε αντιθεση π.χ με το duncan pickup booster που ηταν πολυ πιο ουδετερο και trasparent) ενω εντυπωση μου ειχε κανει οτι ηταν και αρκετα θορυβωδες (θυμαμαι το ειχα ανοιξει για να δω μηπως κατι παει στραβα με το δικο μου .......αλλα δοκιμαζοντας και αλλα διαπιστωσα οτι δυστυχως ηταν γενικο το κακο)

 

Ασχετο .....εχει ξεφυγει ο κοσμος με τα vintage και λοιπες μα.....ες....ειχα βρει ενα DS1 made in Japan πριν κανα 6μηνο και ο τυπος ζητουσε 130€.................. :?: ............................ :idea: .................. 8O .......................................................................................................................................................................ενδεικτικα τα made in taiwan DS1 ΔΕ ΠΑΝΕ ΠΑΝς ΑΠΟ 35-40€ μεταχειρισμενα..........

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις! :D

To Big Muff, το άκουσα σε δείγματα από το site της Electro Harmonix και δεν είναι ακριβώς αυτό που ψαχνω...

Παρεπιπτόντως και το Musik Produktiv είναι μια πολύ καλή πηγή samples από τα διάφορα πετάλια...

¶κουσα το

DS 1

και το

MXR Distortion Plus .

Το ΜΧR μου ακούστηκε λίγο πιο μουντό και σκοτεινό. (Ίσω ήταν και θέμα ρύθμισης...)

 

Takis, λάθος μου τελικά... Έκανα αναγραμματισμό...

 

hindmost το Pro Cat είναι Overdive από ότι ξέρω όμως, σωστά?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου