Προς το περιεχόμενο

Προβλημα θορυβου μονο το βραδυ...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τηλεόραση, φωτιστικό νέον, φούρνος μικροκυμάτων και [bullshit mode=on] συσκευές μεγάλης κατανάλωσης ρεύματος όπως πχ. πλυντήρια, θερμοσίφωνες, κουζίνες κλπ.[bullshit mode=off] συνήθως δημιουργούν παρεμβολές που τις πιάνουν οι ιδιαίτερα επιρρεπείς μονοπήνιοι. Τώρα όπως είπαν και τα παιδιά, ίσως η εξήγηση να είναι πολύ απλή, πχ. το βράδυ να ανάβεις κανένα φως που να σου δημιουργεί το πρόβλημα, κάτι που δεν το κάνεις την ημέρα...

 

 

Οντως συνηθεις υποπτοι για ηλεκτρομαγνητικες παρεμβολες ειναι οι λαμπες φθορισμου (αυτες που εχουν κατα βαση οι κρυφοι φωτισμοι σε κουζινες κλπ) και οι συσκευες με μοτερ (σκουπες, γεννητριες, τρυπανια, πλυντηρια, σεσουαρ, αεροθερμα ...)

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές νοικοκυρές βάζου τα πλυντηρια και τους φούρνους τους το βράδυ, "γιατί έχει καλύτερο/φτηνότερο ρευμα" ??? (ετσι λέει η γιαγια μου...)

Ενδεχεται να περνάει θόρυβος ακόμα και από διπλανό διαμέρισμα. Στο σπίτι που έμενα στα Γιάννενα, όταν έβαζε το πιστολάκι για τα μαλλιά η κοπέλα από το διπλανό διαμέρισμα, μου πέρναγε παράσιτα τόσο στην τηλεόραση όσο και στον ενισχυτη. ::)

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές νοικοκυρές βάζου τα πλυντηρια και τους φούρνους τους το βράδυ, "γιατί έχει καλύτερο/φτηνότερο ρευμα" ??? (ετσι λέει η γιαγια μου...)

 

Καλυτερο (:-X) το βραδινο ρευμα δεν ειναι, απλα μετα τις 11 ειναι φθηνοτερο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερο (:-X) το βραδινο ρευμα δεν ειναι, απλα μετα τις 11 ειναι φθηνοτερο ;)

 

Εδω που τα λεμε ουτε φτηνοτερο δεν ξερω αν ειναι ακριβως....

 

 

(παραθετω απο ΔΕΗ)

 

Στην περίπτωση που επιθυμείτε Μειωμένο (Νυκτερινό) Τιμολόγιο, απαιτείται :

1. Να τοποθετηθεί, εάν δεν υπάρχει ήδη, από ηλεκτρολόγο εγκαταστάτη ο αγωγός πρόσθετης εξυπηρέτησης (χρώματος μπλέ, διατομής 1,5 τετρ. χιλ.) μεταξύ του μετρητή της ΔΕΗ και του γενικού πίνακα της ηλεκτρικής σας εγκατάστασης.

2. Να υποβληθεί σχετική αίτηση στη ΔΕΗ (απαραίτητη η Αστυνομική Ταυτότητα και τα στοιχεία του ΑΦΜ).

3. Να υποβληθεί στη ΔΕΗ, μαζί με την αίτηση, νέα ΥΔΕ (Υπεύθυνη Δήλωση Εγκαταστάτη Ηλεκτρολόγου) όπου θα αναφέρεται ο αγωγός πρόσθετης εξυπηρέτησης (δεν απαιτείται νέα ΥΔΕ εάν προϋπήρχε ο αγωγός πρόσθετης εξυπηρέτησης και αναφέρεται στην ήδη κατατεθειμένη στη ΔΕΗ ΥΔΕ του ακινήτου).

4. Να καταβληθεί η σχετική συμμετοχή για τις δαπάνες στις οποίες υποβάλλεται η Επιχείρηση για τη χορήγηση του Μειωμένου (Νυκτερινού) Τιμολογίου.

 

 

Για να σας χορηγηθεί το μειωμένο (νυχτερινό) τιμολόγιο, θα πρέπει να υποβάλλετε σχετική αίτηση στο τοπικό γραφείο της ΔΕΗ, προσκομίζοντας έναν πρόσφατο λογαριασμό ρεύματος του ακινήτου και να πληρώσετε ένα ποσό συμμετοχής, υπό την προϋπόθεση ότι έχει τοποθετηθεί στην γραμμή πίνακα-μετρητή σας με δική σας ευθύνη και ο αγωγός πρόσθετης εξυπηρέτησης (χρώματος μπλε, διατομής 1,5 mm²), η ύπαρξη του οποίου θα βεβαιώνεται στην Υπεύθυνη Δήλωση Εγκαταστάτη (ΥΔΕ) του ηλεκτρολόγου.

Εάν δεν βεβαιώνεται η ύπαρξη του αγωγού αυτού στην αρχική ΥΔΕ που έχει υποβληθεί στη ΔΕΗ, θα πρέπει να προσκομιστεί καινούργια ΥΔΕ που να βεβαιώνει την ύπαρξή του.

 

Η τιμή του μειωμένου τιμολογίου ανά kWh είναι σταθερή για όλες τις καταναλώσεις και ανακοινώνεται από τη ΔΕΗ μαζί με τα τιμολόγια οικιακής χρήσης με την ένδειξη Γ1Ν. Επιπλέον επιβαρύνεται με πάγια χρέωση. Στο λογαριασμό σας αναγράφεται ξεχωριστά το ρεύμα που καταναλώσατε την ημέρα και τη νύχτα, με τις αντίστοιχες χρεώσεις.

 

Γενικά αν έχετε μειωμένο νυχτερινό τιμολόγιο Συνεχές, μπορείτε αν θέλετε να το αλλάξετε σε Μεικτό , αλλά δεν μπορείτε να επανέλθετε στο Συνεχές αν αλλάξετε πάλι γνώμη. Η δυνατότητα αυτή ισχύει για τις περισσότερες περιοχές της χώρας.

Οι μόνες προϋποθέσεις για την αλλαγή αυτή είναι η εγκατάστασή σας να διαθέτει τον αγωγό πρόσθετης εξυπηρέτησης (η ύπαρξη του οποίου να βεβαιώνεται σε ΥΔΕ) και να κάνετε μία αίτηση στο τοπικό κατάστημα της ΔΕΗ. Η αλλαγή αυτή σας συμφέρει μόνο εφόσον μπορείτε να μεταφέρετε σημαντικές καταναλώσεις ρεύματος στις αντίστοιχες μεσημεριανές ώρες, στο διάστημα από 1 Νοεμβρίου μέχρι 30 Απριλίου.

 

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To σπιτι ειναι μονοκατοικια...3 οροφους!εγω μενω στο μεσαιο...στο ισογειο παπουδες και απο πανω δικοι μου....τωρα που κανει θορυβο πηγα και τους τσεκαρα ολους...δεν εχει κανεις πλυντηριο -κουζινα-θεροσιφωνα-πιστολακι-απολυτως τπτ....οπως επισης και εγω στο σπιτι...οτι ειχα ανοιχτο την ημερα εχω και τωρα....θα αρχισω να πιστευω πως μαλλον προκειτε για φαντασμα  ;D...τεσπα...μου σπαει τα νευρα ο θορυβος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

οτιδηποτε μπορει να ειναι. οταν παω στους δικους μου το καλοκαιρι (μενουν εξω απο την πολη), σκαει κατα καιρους ενας τρελλος θορυβος που ειναι σα μηχανημα που παιρνει μπρος - και δεν υπαρχουν γειτονες στα τρακοσια μετρα).. βεβαιωσου οτι εχεις γειωση (αυτο σε παλια σπιτια μπορει να θελει να ανοιξεις την μπριζα  ;D μπριζα γειωσης δε σημαινει απαραιητα οτι υπαρχει γειωση στην ελλαδα).

 

αν ειναι εντονο το προβλημα μια λυση μπορει να ειναι ενα φτηνο μηχανημα για να σου φιλτραρει το ρευμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το βραδυ λογο ιωνισμου της ατμοσφαιρας,αλλαζει η μεταδωση των βραχεων σηματων της ραδιοφωνιας,τηλεωρασης,κλπ,κλπ (οτι αλλο χρησιμοποιει βραχεα).αυτο μπορει λογο καποιας οχι καλης γειωσης καπιοι πεταλιου εως κιθαρας,ενισχυτη να προκαλει θορυβους...

τι να πω και εγω που καθε βραδυ απο το wah μου ακουω ραδιωφωνο και κατι σκυλαδικα κυριαρχα...πεμο στην καλλιτερη...(και το ειχα παρει για rock πεταλι εγω... :( )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να σας πω την αλήθεια, επειδή στο σπίτι έχω νυχτερινό ρευμα, το λαμπάκι του πίνακα την ημέρα είναι αναμένο νορμαλ και το βράδυ που μπαίνει το νυχτερινό το λαμπάκι τρεμοπαίζει κάπως οπότε πολύ πιθανό να αλλάζει και κάτι στην "ποιότητα" του ρεύματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου