Προς το περιεχόμενο

jeff Beck live at Ronnie Scotts


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Marathon, το βιντεακι του Beck που παιζει ημερα, στη συναυλια για τον Mr. Udo το εχεις δει? (κι εκει colaiuta παιζει). Ε, ρε γλεντια

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Marathon, το βιντεακι του Beck που παιζει ημερα, στη συναυλια για τον Mr. Udo το εχεις δει? (κι εκει colaiuta παιζει). Ε, ρε γλεντια

Που, Youtube?...O colaiuta δεν με ξενίζει...εδώ και χρόνια ο Beck έχει κορυφαίους (άγνωστους???) μουσικούς. Ποιός ξεχνάει το Midlleton? Άσε που τα τελευταία χρόνια έχω αξιωθεί να τον βλέπω live (καλό το Youtube, αλλά άλλο και το live!). Στο τελευταίο που τον είδα, πλήκτρα έπαιζε ο Ian Hammer και δεύτερη κιθάρα (στο ρόλο δηλ του Clapton, o Ron Wood!). Elπίζω το καλοκαίρι να έχει μαζί του την Tall (μου εξιτάρει...την περιέργεια αυτό το παλιοκόριτσο!)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

τις τελευταίες 3 εβδομάδες το έχω λιώσει αυτό το dvd -ναι οκ άργησα λίγο...-

και είναι απίστευτο πόσο περισσότερο απολαμβάνεις αυτή τη συναυλία όταν τη βλέπεις σε σχέση με το να την ακούς μόνο...

 

Παρεπιπτόντως, Ιούνιο-Ιούλιο έχει πολλές εμφανίσεις Ευρώπη

http://www.jeffbeck.com/news_details.php?item=18

 

εγώ έχω πάρει ήδη εισιτήρια για το montreux ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις τελευταίες 3 εβδομάδες το έχω λιώσει αυτό το dvd -ναι οκ άργησα λίγο...-

Ποτέ δεν είναι αργά...αυτό το dvd είναι ένα μεγάλο μάθημα.

Στο Montreux φέτος έχει κορυφαίους (πάλι) κιθαρίστες. Κάπου είχα ανοίξει αντίστοιχο θέμα)

Επειδή θα δώ τον Beck στο Λονδίνο, δεν με πέρνει και για Montreux. Πές μου πως έχεις οργανώσει το ταξίδι σου (εισητήρια, ξενοδοχεία...)? γιατί με ενδιαφέρει για του χρόνου

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πές μου πως έχεις οργανώσει το ταξίδι σου (εισητήρια, ξενοδοχεία...)? γιατί με ενδιαφέρει για του χρόνου

Δεν θα πάω αποκλειστικά στο Montreux. Θα είμαι εκεί τη μέρα αυτή στο πλαίσιο ενός tour με αυτοκίνητο μεταξύ Ιταλίας-Ελβετίας-Γαλλίας με εκκίνηση και τερματισμό το Μιλάνο (στο οποίο βέβαια θα πάω με αεροπλάνο). Θα το συνδυάσω επίσης με το ένα άλλο φεστιβάλ στη Νίκαια (έχω πάρει εισιτήρια για δύο μέρες στο http://www.nicejazzfestival.fr/, τις μέρες με McCoy Tyner/Bill Frisell και Derek Trucks)

Για το θέμα της διαμονής δεν έχω κάνει πολλά πράγματα ακόμη, δε με ενδιαφέρει βέβαια να μένω μέσα στις πόλεις, και ειδικά τις μέρες των φεστιβάλ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το θέμα της διαμονής δεν έχω κάνει πολλά πράγματα ακόμη, δε με ενδιαφέρει βέβαια να μένω μέσα στις πόλεις, και ειδικά τις μέρες των φεστιβάλ.

Γι αυτό ρωτάω, γιατί γίνεται της κολάσεως εκείνες την μέρες (οι δε τιμές στο Montreux δεν παίζονται)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Αφου απολαυσα αυτο το dvd..εκατσα και εγραψα ολοκληρη κριτικη για τους φιλους του Νοιζ...μονο και μονο για να δω οτι ο Μαραθωνας παντα μπροστα με ειχε προλαβει για 2 χρονια....

Δεν πειραζει....Αξιζει {το Dvd} να του αναβιωσω το δικο του θεμα και να ανεβασω την κριτικη μου<{Μην παει χαμενη τοση δουλεια}

 

 

Να ξεκινησω λεγοντας ότι ποτε δεν μ αρεσε ο Jeff Βeck . Παντα τον σεβομουν…αλλα κατι παντα σκαλωνε , κάθε φορα που προσπαθουσα να τον ακουσω.

   Δεν το εχω εντοπισει..αλλα ανεκαθεν κατι με χαλαγε στο ακουσμα του παιξιματος του..ειδικα από την ωρα που ξεκιναει και παιρνει σολο…{μην βιαζεσαι Μαραθωνα}

Η αληθεια είναι ότι εψαξα - αγορασα  και κουβαλησα αυτό το dvd από το Buenos Aires..μονο και μονο επειδη ηξερα ότι παιζει ο Vinnie Colauita και η Tal Wilkenfeld.

Αφου ειδα το dvd 2-3 φορες με ανοιχτο μυαλο..{μηπως και αλλαξω αποψη}.. ο Jeff Beck…συνεχιζει να μην μ αρεσει.

Νομιζω ότι εχω παρα-γαλουχηθει στα ακουσματα του Lukather του Vai και του Satriani οσo αφορα το ροκ.

Από εκει και περα όμως…για να ειμαι αμεροληπτος..αυτό που ακουσα σαν συνολικο αποτελεσμα ενός Live dvd..μου ξετιναξε τα αυτια..

Μια από τις καλυτερες μπαντες που εχω δει τα τελευταια χρονια…με φοβερο ηχο και απιστευτα παιξιματα.

   Αυτό που βγαινει αρχικα σαν vibe ξεκινωντας τα 3-4 πρωτα κομματια.. είναι μια φοβερη χημεια που φαινεται ζωγραφισμενη στα προσωπα τους .  Σεβασμος επισης..απο ολους - προς ολους - χωρις ιχνος τουπε και σταριλικι .. ακομα και από τον ιδιο τον Βeck. Και επειτα  ένα τρομερο δεσιμο πανω στη σκηνη..

Oλα ομορφα και μετρημενα.

Μια μπαντα που ναι μεν αποτελειτε από σεσσιον μουσικους..αλλα που δειχνει ότι περναει πολύ καλα πανω στη σκηνη δε.

   Για την  Τal τι μπορω να πω….παρα μονο….τι είναι αυτό το κοριτσι !!!!??? Σιγουρα είναι από άλλο πλανητη!

Πραγματικα όχι μονο στηνει μαζι με τον Colauita ένα απιθανο solid groove πανω στα κομματια, αλλα δειχνει ότι είναι από τις μπασιστριες που ξερουν και να “κρατησουν” όταν χρειαστει .  

Οταν ο Colauita παιρνει σολο…εκεινη συνεχιζει  να τον κραταει χαμογελωντας.…λες και δεν συμβαινει τιποτα.. Και ολοι ξερουμε ποιος είναι ο Vinnie και τι γινετε όταν παιρνει σολο.

Πραγματικα απιστευτη…..δεδομενου του βαρους και της τεχνικης των ονοματων που συνεργαζεται.

    Το τραγικο της υποθεσης είναι ότι το 2009 που ο Βeck ειχε αυτή τη μπαντα…επαιζαν στην Μαδριτη  10 μερες αφοτου την ειχα επισκεφτει. Και το εχασα .

Νομιζω ότι το εν λογω dvd{δεν ξερω αν εχει ερθει Ελλαδα, ισως χρειαστει να το παραγγειλετε από Amazon} δεν προκειται να αφησει κανεναν μουσικο ανικανοποιητο ανεξαρτητος οργανου και στυλ μουσικης που αγαπαει..

Νομιζω ότι δεν είναι ένα καθαρα ροκ κιθαριστικο dvd.

Ο ιδιος ο Beck ..μπορει να χαρακτηριζεται σαν ροκ κιθαριστας, όμως το συνολικο αποτελεσμα με τον V.Colauita στα τυμπανα και την T. Wilkenfeld στο μπασο…μονο ροκ δεν βγαινει.

Πιο πολύ σαν ένα κραμα Jazz-Fusion με ροκ στοιχεια εφτανε στα δικα μου αυτια.  Ειδικα από την στιγμη που αρχιζουν και παιρνουν τα σολο τους…νομιζεις ότι σε καμια γωνια θα δεις τον Corea να είναι χωμενος με κανα Hammond..να παιζει πλατες και να χαμογελαει.

     Το σχημα όμως δεν μενει εκει…

Πειραζει τα κομματια…τα κανει ρεγγε τα κανει drum n bass.  O ιδιος ο Beck προφανως δεν εχει προβλημα να πειραματιστει με τα κομματια του.

    Ο Vinnie τωρα…Τον εχω δει να παιζει πολύ μετρημενα..{π.χ Dvd Chaka Khan}. Τον εχω δει να παιζει λιγο πιο ανοιχτα..πχ {Στην Αθηνα το ‘92 με τον Sting…και στο Soul Cages dvd…}

Mε τον Beck…προφανως εχει εντολη και συναινεση…να τα «χωσει»…

    Οι φιλοι τυμπανιστες θα τον απολαυσετε να παρουσιαζει μοναδικη τεχνικη παιζοντας απιστευτα breaks και σολο.  {Παρατηρηστε ότι φοραει ωτασπιδες καθ’ολη τη διαρκεια του σετ}

Ο ηχος του dvd επισης είναι πολύ καλος και βοηθαει παρα πολύ το συνολικο αποτελεσμα.

     Αν ειστε ντραμμερ η μπασιστας η απλα συλλεκτης μοναδικων στιγμων σε dvd..νομιζω ότι αυτή η συναυλια.…είναι ένα Must dvd για την συλλογη σας..  Οι κιθαριστες νομιζω ότι δεν χρειαζεστε ιδιαιτερες συστασεις με τον κυριο Beck .

 

Nα προσθεσω φιλε Μαραθωνα οτι δεν κανεις λαθος..

Απο κατω..πισω πισω ειναι οι Plant - Page..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εχω δηλώσει τρελλά ερωτευμένος με την Tal...

Tελικά πολύ μέτρια εμφανιση στο DVD o JB, (τον έχουμε δεί και σε πολύ καλύτερα), όμως οι υπόλοιποι "βαράνε" πολύ άσχημα.

 

ΑΧ TAL....

:-*

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου