Προς το περιεχόμενο

floyd rose vs string thru


Darky

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν πας καπου να παιξεις με κιθαρα η οποια διαθετει Floyd,εκτος του οτι παντα πρεπει να παιρνεις αλλη μια καβατζα κουρδισμενη κ ετοιμοπολεμη,πρεπει να ειναι προετοιμασμενη σωστα.

Εξηγω -

Πρεπει να εχεις τσεκαρει τα ελατηρια στηριξης κ επαναφορας ωστε να παραμενει στον τονο παντοτε,γιατι μπορει πριν 5 ημερες να δουλευε μια χαρα κ να μην εχανε μοριο αλλα ο παραγων υγρασια,ζεστη,κρυο επηρεαζει παντοτε αρνητικα.

Οποτε τσεκαρουμε,ισως να χρειαζεται ενα κλικ ξεσφυγμα η μπασα πλευρα κτλ.

 

Πρεπει παντα να εχεις φροντισει να κουρδισεις ξανα την κιθαρα σου κ να επαναφερεις τα fine tuners του τρεμολο στην αρχικη τους θεση.

Βεβαια εαν ελεγχεις συχνα την παραπανω οδηγια σχετικα με τα ελατηρια δεν θα αντιμετωσεις σχεδον ποτε το προβλημα να θελεις να κουρδισεις κ να εχει τερματισει το βιδακι.

Αυτα περι λαιβ κ φλοιντ.

 

Περι sustain.

Εαν παιζεις metal πιστεψε με,οταν εχεις το gain στο 8-10 τοτε εχεις αφθονο sustain με floyd,χωρις floyd,string thru,string out,στριγγακια γενικοτερα. :D Δεν νομιζω να μπορει κανεις να καταλαβει ευκολα την διαφορα. :)

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καλα τα λες εσυ...ρωτα και εμενα που ξεκιναω απο τη λουτσα με βαλιτσα κιθαρα και κεφαλη 100 κιλα για μιση ωρα support live να κουβαλαω και 2 κιθαρα;χορδη εχω να σπασω απο 13 χρονων και γενικα το κουρδισμα μου ειναι παντα αψογο...η βλακεια ηταν κυριος η αλλαγη χορδων εκεινη τη μερα,ετσι πιστευω εγω,τελοσπαντον το εχεσα το θεμα του παιδιου.sorry για το οφτοπικ κυριοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περι sustain.

Εαν παιζεις metal πιστεψε με,οταν εχεις το gain στο 8-10 τοτε εχεις αφθονο sustain με floyd,χωρις floyd,string thru,string out,στριγγακια γενικοτερα. Cheesy Δεν νομιζω να μπορει κανεις να καταλαβει ευκολα την διαφορα. Smiley

 

κι'ομως την παρακαταλαβαίνεις :)

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράθεση

Περι sustain.

Εαν παιζεις metal πιστεψε με,οταν εχεις το gain στο 8-10 τοτε εχεις αφθονο sustain με floyd,χωρις floyd,string thru,string out,στριγγακια γενικοτερα. Cheesy Δεν νομιζω να μπορει κανεις να καταλαβει ευκολα την διαφορα. Smiley

 

κι'ομως την παρακαταλαβαίνεις Smiley

 

Πρέπει να έχεις πολύ δυνατό αυτί φιλέ ax1ss. Εγω το καταλαβαίνω μόνο όταν ξυπνάω και γρατζουνάω την κιθάρα χωρίς καλώδια. Αμα μπει μετά ο ενισχυτής στο τέρμα και το gain 9-10 τι να καταλάβεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλος μπελάς το floyd... Είχα πάρει μια τέτοια κιθάρα πιτσιρικάς και την υγειά μου τη βρήκα όταν τελικά το σταθεροποίησα. Είναι πολύ ασταθής παράγοντας κι αν κάτι πάει στραβά ιδίως σε live, την έχεις βάψει! Αν και δέ μού συνέβησε ποτέ κάτι άσχημο σαν τον garrett, ήταν έτσι κι αλλιώς ζαλούρα το όλο στήσιμο, βίδες πάνω, βίδες κάτω, βίδες στα ελατήρια, κούρδισε-ξεκούρδισε να ρυθμίσεις τα σαμαράκια, μιά σκέτη φρίκη με 25 βίδες!

 

Χώρια κι η άσχημη εμπειρία ενός φίλου με μιά Ibanez, τού ξεκουρδιζόταν συνέχεια λόγω τού floyd, την είχε ψωνίσει το παιδί, μπήκε σε τριπάκι να αλλάξει ελατήρια, στο τέλος κόντεψε να πάρει άλλο, αυθεντικό floyd ώσπου την πήγε σε μάστορα που τη σετάρισε, την άφησε να "στρώσει" 2-3 μέρες (!) κι έτσι διορθώθηκε τελικά.

 

Αυτό που δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω, είναι γιατί τόση φασαρία γιά ένα πράγμα που γίνεται και με απλό (τύπου strat) τρέμολο! Έτσι κι αλλιώς, μια καλοσεταρισμένη και με καλά κλειδιά κιθάρα δύσκολα ξεκουρδίζεται (άντε, ας διορθώσεις και μιά φορά το κούρδισμα στη μέση τής πρόβας / συναυλίας αν το παρακάνεις στις τρεμολιές).

 

Εξ' άλλου, τα απλά πράγματα λειτουργούν πάντα καλύτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εφφε, τα κολπα και τους ηχους που μπορεις να παρεις με ενα καλοσεταρισμενο Floyd, δεν μπορεις να τα κανεις με κανενα αλλο τρεμολο (vintage) ΟΥΤΕ λογος δε για κιθαρα χωρις τρεμολο.

Τωρα, να καταριομαστε τα Floyd επειδη δεν ασχοληθηκαμε ποτε για να το μαθουμε πως σεταρεται και πως αλλαζεις χορδες, δεν φταιει το τρεμολο, αλλα η τεμπελια μας.

Προσωπικα που παιρνει κανα 20λεπτο να αλλαξω ΟΛΟ το σετ μαζι με το σεταρισμα, που ουτως η αλλως δε χρειαζεται, αφου εχει γινει ενα καλο στην αρχη, και δεν αλλαζω παχος στις χορδες μου.

Τωρα στο live αμα σπασεις χορδη και δεν εχεις αλλη μαζι τον ηπιες αλλα με το floyd βγαινεις ασπροπροσωπος. ΚΙ ολα αυτα στην διαρκεια οσο η μπαντα να παιξει μια ψιλοεισαγωγουλα, ενα μικρο jam

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με Play,εαν ξερεις απο βεσπα(floyd rose) δεν μπαινεις ποτε σε προβληματισμους τυπου "εχει πολλα βιδακια".

Εγω το θεωρω το κορυφαιο εφε εργαλειο.

Ασε ποου δειχνει κ πολυ κουλ :)

 

Ο μονος τυπας που εχω ακουσει να κανει απιθανους ηχους με κιθαρα χωρις floyd rose ειναι ο John Sykes στο album Whitesnake.

Το ατομο ειναι το κατι αλλο.

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εεεεεπ, Jake E Lee.

 

Οσο για τον Sykes, ΕΙΧΕ μια Jackson με floyd την οποια χρησιμοποιουσε ΜΟΝΟ για τα σημεια που πραγματικα χρειαζοταν και δε γινοταν με την LP custom.

Παντως απο κοντα που τον εχω δει ειναι αψογος ο κιαρατας, και ΜΟΝΟ καρφι στον (μονταρισμενο) Marshall

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εφφε, τα κολπα και τους ηχους που μπορεις να παρεις με ενα καλοσεταρισμενο Floyd, δεν μπορεις να τα κανεις με κανενα αλλο τρεμολο (vintage)

 

...Steinberger????

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου