Προς το περιεχόμενο

Δερματα σε e-drums???


zephyrous7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους παιδια! Σε λιγες μερες καλως εχοντων των πραγματων θα εχω το πρωτο μου e-drums mesh head set. Eπειδη ομως η επαναφορα που εχουν τα διχτακια ειναι πολλη και δε με ικανοποιει, αναρωτιομουν αν θα αξιζε να βαλω κανονικα δερματα.

 

Σε αυτην την περιπτωση τι θα κερδιζα και τι θα εχανα? πιθανα λειτουργικα προβληματα? μηπως περισσοτερος θορυβος? Να σημειωσω οτι τα pads ειναι ανοιχτα απο πισω επομενως δε δημιουργειται ''καμπινα'' (αυτο σε οτι αφορα πιθανο θρυβο).

 

Αρχικα σκεφτηκα μηπως βαλω τις μεμβρανες της roland (v-drums) oι οποιες εξαλλου γι αυτο προοριζονται. Ωστοσο μου μοιαζουν αδικαιολογητα ακριβες, ιδιαιτερα εαν μπορω να κανω τη δουλεια μου π.χ. με remo.

 

Ενδεικτικα: http://www.thomann.de/gr/remo_ambassador_clear_10_fell.htm

 

               http://www.thomann.de/gr/remo_ambassador_coated_10_fell.htm

 

Φυσικα αν εχετε κατι αλλο να προτεινετε ειμαι ολος αυτια!

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω καθόλου εμπειρία στα e-drums, απο μια γρήγορη αναζήτηση μήπως κάτι τέτοιο θα μπορούσε να αποτελέσει λυση?

http://drumstore.gr/productsdesc.php?id=1280

Δεν φαντάζομαι οτι τα δέρματα των ακουστικών θα κάνουν αλλά ας μας πούνε οι πιο ψαγμένοι επι του θέματος καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Φίλε zephyrous7,

Για να μπορέσω να σου δώσω μιά ολοκληρωμένη απάντηση θα ήθελα επιπλέον στοιχεία όπως για παράδειγμα:

 

1) Αναφέρεις ότι θα έχεις το πρώτο σου e-drums. Ποιό είναι αυτό ?

Για τον εγκέφαλο. Εταιρεία - μοντέλο

Επίσης για τα pads. Εταιρεία - μοντέλο

 

2) Αναφέρεις ότι η επαναφορά στα διχτάκια είναι πολλή και θα ήθελες να βάλεις κανονικά δέρματα. Σεβαστό. Έχεις τους λόγους σου.

 

3) Ρωτάς τι θα κέρδιζες και τι θα έχανες.

Κερδίζεις το λόγο για τον οποίο θέλεις να βάλεις κανονικά δέρματα.

Χάνεις από πλευράς θορύβου. Δηλαδή θα έχεις θόρυβο.

Για τυχόν λειτουργικά προβλήματα, απάντησέ μου πρώτα στην ερώτηση (1)

 

4) Αναφέρεις ότι τα pads είναι από πίσω ανοιχτά.

Μπορεί να μην υπάρχει "καμπίνα" αλλά υπάρχει δέρμα "δόνηση" που δημιουργεί ήχο.

Απάντησέ μου πρώτα στην ερώτηση (1).

 

Επίσης αναφέρεις ότι:

Αρχικα σκεφτηκα μηπως βαλω τις μεμβρανες της roland (v-drums) oι οποιες εξαλλου γι αυτο προοριζονται. Ωστοσο μου μοιαζουν αδικαιολογητα ακριβες, ιδιαιτερα εαν μπορω να κανω τη δουλεια μου π.χ. με remo.

 

α) Στην αρχή λες να βάλεις κανονικά δέρματα και τώρα λες να βάλεις τις μεμβράνες της Roland (v-drums). Μου λες τα μπρος πίσω. Συγνώμη δεν κατάλαβα. Τι θέλεις τελικά. Μεμβράνες ή δέρματα ?

 

β) Απ'όσο μπορώ να δω, οι δύο τύποι (μεμβράνες) που αναφέρεις, Roland mesh heads - Remo (στο link που έδωσες), είναι διαφορετικές. Οπότε δεν μπορείς να κάνεις σύγκριση για το αν είναι αδικαιολόγητα ακριβές. Οι συγκεκριμένς μεμβράνες της Roland είναι διχτάκια. Αυτά που βλέπω στο link (Remo) είναι ή μου φαίνονται για πλαστικό. Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος.

 

Φιλικά

Μανώλης

 

Υ.Γ.

Μία τελευταία ερώτηση. Το set που ετοιμάζεις είναι για σπίτι ή για live (δηλαδή θα έχεις δίπλα στο set monitors - ηχεία)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου ευχαριστω για το χρονο σου!

 

1) αναφερομαι στο σετ pintech e-gig  με εγκεφαλο pintech ezv2(προσωρινα τουλαχιστον)

 

2)ο λογος ειναι οτι θελω η αισθηση να προσεγγιζει οσο γινεται τα ακουστικα, καθως θα εξακολουθησω να προβαρω σε studio και δε θελω να ''μπερδεψω'' τον τροπο παιξιματος μου

 

3)οταν μιλαμε για θορυβο, εχεις ιδεα για την ενταση του εστω κατα προσεγγιση? αν ειναι να ενοχλω γειτονες, θα το ξανασκεφτω καθως αυτος ειναι ο λογος που θελω τα e-drums.

 

Tελος, εκτος αν εχω μπερδευτει, οι λευκες της roland δεν ειναι διχτακια, αλλα δερμα (η καποιο πλαστικο τελος παντων). Οπως και να χει οταν ακουω τις λεξεις ''μεμβρανη'' η ''δερμα'' καταλαβαινω το ιδιο πραγμα. Αν κανω λαθος πειτε μου, δεν ειμαι ιδιαιτερα σχετικος εξαλλου.

 

Αυτο που με ενδιαφερει εν τελει ειναι αν υπαρχει ενας αξιοπιστος τροπος(μεμβρανες, δερματα η οτιδηποτε) για να αποφυγω τα διχτακια στα ηλεκτρονικα ντραμς μου, χωρις να δημιουργησω ενοχλητικο θορυβο. Αν ναι ποια λυση προτεινετε και ποια θα ειναι τα πιθανα μειονεκτηματα.

 

@ippex: ευχαριστω για την προταση αλλα απο τις πληροφοριες του λινκ καταλαβα οτι αυτο (οι σιτες δλδ) ειναι που θελω ν αποφυγω.

 

Κ παλι ευχαριστω

 

Υ.Γ. το σετ ειναι αυστηρα για σπιτι. οπως λεω κ πιο πανω, θελω να κρατησω την αισθηση των ακουστικων οσο γινεται, καθως θα συνεχισω να προβαρω σε ακουστικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μάλιστα. Πάμε ένα - ένα για να σε βοηθήσω όσο μπορώ και να καταλάβεις κι εσύ όσο καλύτερα γίνεται.

 

1) αναφερομαι στο σετ pintech e-gig  με εγκεφαλο pintech ezv2(προσωρινα τουλαχιστον)

Το συγκεκριμένο σετ δεν το γνωρίζω καθόλου. Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ.

 

2)ο λογος ειναι οτι θελω η αισθηση να προσεγγιζει οσο γινεται τα ακουστικα, καθως θα εξακολουθησω να προβαρω σε studio και δε θελω να ''μπερδεψω'' τον τροπο παιξιματος μου

Εάν μιλάμε για διχτάκια (τουλάχιστον Roland) αυτό που θα κερδίσεις (θόρυβος) είναι πολύ παραπάνω από αυτό που τυχόν θα χάσεις (τρόπος παιξίματος). Με σωστή ρύθμιση (pads & εγκέφαλος) η απόκλιση στον τρόπο παιξίματος είναι ελάχιστη.

 

3)οταν μιλαμε για θορυβο, εχεις ιδεα για την ενταση του εστω κατα προσεγγιση? αν ειναι να ενοχλω γειτονες, θα το ξανασκεφτω καθως αυτος ειναι ο λογος που θελω τα e-drums.

Από τη στιγμή που έχεις μεμβράνη ή πλαστικό, όπως θες πες το, υπάρχει θόρυβος. Έστω και λίγος. Είναι καθαρά φυσικό αποτέλεσμα, αφού η μεμβράνη ή το πλαστικό δημιουργεί παλμό με διάρκεια σε χρόνο. Αυτό δημιουργεί και τον ήχο (θόρυβο).

Το δίχτυ, έχει σχεδόν "κάθετη" απόσβεση του θορύβου του, εάν μπορούμε να πούμε ότι το χτύπημα σε ένα τεντωμένο δίχτυ έχει θόρυβο. Ο τρόπος με το δίχτυ είναι καθαρά πατέντα για να μην υπάρχει καθόλου θόρυβος, αφού αναλαμβάνει άλλο ηλεκτρομηχανικό μέσο να βγάλει τον ήχο. Στην περίπτωση του mesh head (δίχτυ), το δίχτυ απλά και μόνο παίζει το ρόλο του μεσολαβητή. Δηλαδή από το χτύπημα της μπακέτας > στο δίχτυ > στον αισθητήρα, κερδίζοντας όμως τον θόρυβο που θα είχες στην περίπτωση που αντί για δίχτυ είχες μεμβράνη ή πλαστικό. Αν καταλάβεις αυτό, έχεις καταλάβει όλο το σκηνικό.

 

Tελος, εκτος αν εχω μπερδευτει, οι λευκες της roland δεν ειναι διχτακια, αλλα δερμα (η καποιο πλαστικο τελος παντων). Οπως και να χει οταν ακουω τις λεξεις ''μεμβρανη'' η ''δερμα'' καταλαβαινω το ιδιο πραγμα. Αν κανω λαθος πειτε μου, δεν ειμαι ιδιαιτερα σχετικος εξαλλου.

Συγνώμη φίλε. Εδώ έχεις κάνεις το λάθος και γι'αυτό ξεκίνησε το μπέρδεμα.

Λες ότι: "οι λευκες της roland δεν ειναι διχτακια, αλλα δερμα (η καποιο πλαστικο τελος παντων)". Είναι λαθος.

Οι "λευκες της roland", δηλαδή τα mesh heads της Roland είναι διχτάκια και όχι δέρμα ή κάποιο πλαστικό. Όπως σου είπα και πιό πάνω εδώ έχεις κάνει το λάθος και γι'αυτό μπερδεύτηκες.

 

Σχετικά με τα υπόλοιπα που αναφέρεις, ένας αξιόπιστος τρόπος να αποφύγεις τον θόρυβο στα ηλεκτρονικά τύμπανα, είναι να χρησιμοποιήσεις διχτάκια. Εάν και εφ'όσον τα συγκεκριμένα pads δέχονται τα διχτάκια της Roland ή κάποια άλλα διχτάκια και όχι πλαστικό. Μιλάω από πλευράς μεγέθους (ίντσες).

 

Σχετικά με μειονεκτήματα, λογικά δεν πρέπει να υπάρχουν. Αυτό εξαρτάται καθαρά από τα pads και τον εγκέφαλο. Ειδικά όταν μιλάμε για παίξιμο σε σπίτι χωρίς τις εντάσεις του live και των monitors. Άλλωστε ηλεκτρονικά pads είναι είτε το θες είτε όχι. Είναι φτειαγμένα γι'αυτό το σκοπό.

 

Αν και δεν γνωρίζω όπως σου είπα το συγκεκριμένο set, ελπίζω να σε κάλυψα όσο μπορούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά τα διχτάκια σου κουρδίζονται όπως τα κανονικά δέρματα. Κούρδισέ τα χαμηλά δηλαδή χαλαρά και όχι τεντωμένα οπότε θα έχεις αρκετά λιγότερη επαναφορά. Μην περιμένεις όμως την ίδια αίσθηση με τα κανονικά δέρματα. Εαν βάλεις κανονικά δέρματα το σετ σου θα ακούγεται σχεδόν σαν κανονικό σετ ακουστικών τυμπάνων οπότ αχρηστεύεται η χρησιμότητά του.  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε Μανωλη σ' ευχαριστω για την ενασχοληση!

οι απαντησεις σου ειναι πολυ χρησιμες, πραγματικα.

τα pads του εν λογω σετ ειναι 10'' mesh, επομενως δεν εχω ιδιαιτερο λογο να τα αλλαξω, εκτος αν τα λευκα mesh της

roland εχουν φυσικοτερη αισθηση (υποθετω οτι αφου οι ιντσες ειναι ιδιες δε θα υπαρχει προβλημα εφαρμογης, παρα τη διαφορα της μαρκας, σωστα?)

 

@chembeast: ευχαριστω για την πληροφορια, γιατι μου ειχε κολλησει η απορια περι θορυβου! Σχετικα με το κουρδισμα εχω διαβασει οτι με χαλαρο κουρδισμα ειναι πιθανοτερο να φθαρουν τα piezos και ο αφρος που υπαρχει μεταξυ mesh και piezo. Iσχυει?

 

Θα ηθελα μια αποψη επανω στα mesh της roland απο οποιον τα εχει δοκιμασει κ ειδικα σε σχεση με τα συμβατικα mesh-''καλσον'' :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τα pads της Roland είναι 12", 10", 8".

Πιθανό (χωρίς να είμαι σίγουρος) τα pads της Roland να είναι λίγο πιό σκληρά σαν υλικό.

Το λέω αυτό γιατί το σετ που ανέφερες το είδα σε ιστοσελίδα και μου φάνηκαν πολύ διάφανα τα μαύρα διχτάκια. Μάλλον είναι από άλλο υλικό το διχτάκι.

Αλλά σου λέω και πάλι. Μπορεί. Δεν είμαι σίγουρος. Το πολύ - πολύ παίρνεις ένα διχτάκι της Roland και αλλάζεις του snare για δοκιμή. Λέμε τώρα... σε περίπτωση.

Γενικά πάντως ούτε μ'αυτά που λες θα έχεις πρόβλημα θορύβου. Τουλάχιστον έτσι όπως τα βλέπω.

 

Εγώ θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις πρώτα αυτό που θα λάβεις και εάν... έχεις κάποιο πρόβλημα, είμαστε εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα εχω ηδη δοκιμασει και ειναι εντελως αθορυβα! απλα δε μου αρεσε το πολυ bounce, γι' αυτο κ μπηκα στη διαδικασια να σας ρωτησω.

αυτο που λες θα κανω μαλλον, αλλαζοντας αρχικα το ταμπουρο κ βλεπω.

ευχαριστω για νιοστη φορα  :)

 

ΥΓ. αυτη η πιο ''συμπαγης'' εικονα του mesh της roland ειναι που με μπερδεψε ως προς το υλικο της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου