Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια για αγορα bass pedals....


ratlehead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους!!!

 

Πηρα την μεγαλη αποφαση να επενδυσω ορισμενα απο τα χρηματα μου σε πεταλια για το μπασακι μου...

1)Για αρχη θελω να παρω ενα fuzz pedal με το οποιο θα ηθελα να προσεγγισω τον ηχο απο muse και συγκεκριμενα απο το hysteria...

  Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω αν πρεπει να προτιμησω το bass fuzz της electro harmonix απο το κανονικο...Αν καποιος τα εχει ακουσει και τα  δυο θα με βοηθουσε η γνωμη του για το ποιο να προτιμησω.

2)Επισης σκεφτομουν και ενα compressor λογω του οτι σε μερικα κομματια εναλλασω κανονικο παιξιμο σε slap και ακουγεται μεγαλη διαφορα στην ενταση.Καθε βοηθεια ειναι σημαντικη!

 

Ευχαριστω εκ των προτερων :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα! Ξεκιναω απο το 2) γιατι ειναι πιο ευκολο. Καλοι κομπρεσορες για μπασο υπαρχουν αρκετοι αν διαλεξεις με προσοχη. Προτασεις μου για καποια πεταλια που πρεπει οπωσδηποτε να δοκιμασεις ειναι το Opto Stomp της BBE (που εχω, αν και δεν το χρησιμοποιω τοσο για slap) το Multicomp της EBS (λειτουργει καλυτερα με passive μπασα) και το LMB-3 της Boss (που δεν ειναι μονο Limiter αλλα και κομπρεσορας και πολυ καλυτερος απο το CS-3 για μπασο).

 

Τωρα για τον ηχο Muse ΠΟΛΥ πονεμενη ιστορια. Ο τυπος ηχογραφει σε 3 και 4 καναλια (ενα καθαρο, ενα βρωμικο, ενα περασμενο απο synth κλπ κλπ). Χρησιμοποιει το Akai Deep Impact, ενα πεταλι που δεν βγαινει πια γιατι οταν κυκλοφορησε ολοι θεωρουσαν οτι ειναι μαπα, πλεον ομως τα σκας ΧΟΝΤΡΑ για να το παρεις μεταχειρισμενο. Μια αρχη παντως θα ηταν ενα Fuzz, αλλα καποιο πιο synthy/gated/"πριονι" πεταλι οπως το Blowtorch της MXR ισως σου κατσει καλυτερα απο ενα Muff. Αν παντως πας στα της EHX, φυσικα και θα παρεις το Bass Big Muff.

 

Ελπιζω να βοηθησα περισσοτερο απο οτι σε μπερδεψα...  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω να σου πω οτι πιθανόν να πλησιάσεις πιο πολύ των ήχο που θέλεις με κανένα synth πετάλι. Εγώ έχω το EHX bass microsynth και το DIGITECH BASS SYNTH WAH και μπορώ να πω οτι και τα δύο βγάζουν πολύ όμορφους ήχους. Το πρώτο είναι πολύ πιο ευέλικτο πάντως γιατί σου δίνει περισσότερο έλεγχο στον ήχο που θέλεις να βγάλεις. Εγώ μ'αυτό παίζω το time is running out των muse.

 

Όσων αφορά τα κομπρέσορς, είμαι και εγώ στην αναζήτηση και βρήκα αυτό το site που κάνει review σε καμιά 100άρα κομπρέσορες. Διάβασε κριτικές για να πάρεις ιδέες και μετά πήγαινε δοκίμασε τα μοντέλα που σε τράβηξαν περισσότερο. Εμένα με έψησε για το Demeter Compulator και μιας και βρήκα το schematic του λέω να πάω για diy πεταλάκι! ;D ;D

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τυπος που κανει τα review ειναι μπασιστας και ποσταρει στο talkbass. Απλα φοβερος. Μεσα απο το site του, συζητησεις μαζι του και δικες του συμβουλες ξεστραβωθηκα  αρχικα για τους κομπρεσορες, αξιολογησα τις αναγκες μου σε σχεση με το παιξιμο μου και το ηχητικο αποτελεσμα που ηθελα, δοκιμασα 6-7 πεταλια και κατεληξα στο BBE. To schematic που λες το βρηκες στο buildyourownclone, αν επιτρεπεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τυπος που κανει τα review ειναι μπασιστας και ποσταρει στο talkbass. Απλα φοβερος. Μεσα απο το site του, συζητησεις μαζι του και δικες του συμβουλες ξεστραβωθηκα  αρχικα για τους κομπρεσορες, αξιολογησα τις αναγκες μου σε σχεση με το παιξιμο μου και το ηχητικο αποτελεσμα που ηθελα, δοκιμασα 6-7 πεταλια και κατεληξα στο BBE. To schematic που λες το βρηκες στο buildyourownclone, αν επιτρεπεται;

 

Αλήθεια? Θα κάνω μια έρευνα στο TB να δω τι γράφει γενικά. Θα με βοηθούσε λίγη καθοδήγηση σε ορισμένα θέματα. Ξέρεις μήπως το nickname του?

 

Να σου πω την αλήθεια δε θυμάμαι που το σχέδιο, αλλά το έχω αποθηκεύσει στο pc μου. Οπότε αν το θέλεις μπορώ να σου το στείλω.  ;)

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bongomania ειναι το nick του. Κανε πρωτα search για ενα θρεντ που λεγεται "Compressor review megathread" και ποσταρε τις αποριες σου εκει (αναλογα με το  σε τι φαση πετυχεις τους "παλιους" του forum, μπορει να πεσει τρελο κραξιμο αν ανοιξεις νεο θρεντ για κατι που εχει συζητηθει προσφατα). Μια προειδοποιηση: το effects forum του TB μπορει χαλαρα να κανει το πορτοφολι σου να ικετευει για ελεος...  :P

 

Εγω ποσταρω με το ιδιο nick εκει. Αν με δεις πες ενα γεια!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bongomania ειναι το nick του. Κανε πρωτα search για ενα θρεντ που λεγεται "Compressor review megathread" και ποσταρε τις αποριες σου εκει (αναλογα με το  σε τι φαση πετυχεις τους "παλιους" του forum, μπορει να πεσει τρελο κραξιμο αν ανοιξεις νεο θρεντ για κατι που εχει συζητηθει προσφατα). Μια προειδοποιηση: το effects forum του TB μπορει χαλαρα να κανει το πορτοφολι σου να ικετευει για ελεος...   :P

 

Εγω ποσταρω με το ιδιο nick εκει. Αν με δεις πες ενα γεια!  ;D

 

Ok ευχαριστώ. Κοίτα απο effects αυτή τη στιγμή είμαι παραπάνω απο καλυμμένος αν και ότι "ανάγκες" μου δημιουργήθηκαν ήταν κυρίως λόγο του TB!!  ;D

 

Το μόνο που θέλω τώρα είναι ένας κομπρέσορας και ένα Α/Β switch τα οποία και θα φτιάξω μόνος μου.

 

by the way και μένα το nick μου εκεί είναι το ίδιο

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου