Προς το περιεχόμενο

Αγαπημένος δίσκος Satriani


geodimitri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα συμφορουμίτες, είπα να κάνω μια ψηφοφορία για τον αγαπημένο δίσκο του καθενός μας, από τον δάσκαλο (για μένα) Joe Satriani. Μπορείτε αν θέλετε να ποστάρετε και κάποια από τα αγαπημένα σας τραγούδια για να μορφωνόμαστε.  ;)

 

Ας κάνω την αρχή λοιπόν! Ο πιο αγαπημένος μου δίσκος (γιατί μου αρέσουν αρκετοί) είναι ο "Surfing With An Alien".

 

Αν θα έκανα ένα top 5 θα ήταν το εξής:

 

1. Surfing With An Alien

2. The Extremist

3. Super Colossal

4. Flying In A Blue Dream

5. Strange Beautiful Music

 

Περιμένω να ακούσω τις απόψεις σας!!!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Νομίζω ότι πέραν από αγαπημένος μου, είναι και ο δίσκος ορόσημο που τον έβαλε για τα καλά στον χάρτη.

 

Surfing With The Alien (1987)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα συμφορουμίτες, είπα να κάνω μια ψηφοφορία για τον αγαπημένο δίσκο του καθενός μας, από τον δάσκαλο (για μένα) Joe Satriani. Μπορείτε αν θέλετε να ποστάρετε και κάποια από τα αγαπημένα σας τραγούδια για να μορφωνόμαστε.  ;)

 

Ας κάνω την αρχή λοιπόν! Ο πιο αγαπημένος μου δίσκος (γιατί μου αρέσουν αρκετοί) είναι ο "Surfing With An Alien".

 

Αν θα έκανα ένα top 5 θα ήταν το εξής:

 

1. Surfing With An Alien

2. The Extremist

3. Super Colossal

4. Flying In A Blue Dream

5. Strange Beautiful Music

 

Περιμένω να ακούσω τις απόψεις σας!!!  :)

 

Σου γράφω τα δικά μου τόπ φάιβ    :D

 

Flying In A Blue Dream (1989)

The Extremist (1992)

Joe Satriani (1995)

Crystal Planet (1998)

Is There Love In Space? (2004)

 

χωρίς σειρά προτίμησης

 

Το surfing σπουδαίο αλλά τώρα μου ακούγεται μονολοθικό σε αντιπαράθεση με το μπλέ όνειρο που ήταν αιρετικό για την κιθαροσολαριστική αισθητική του τότε.

Θα μπορούσε ο μάστορας να είχε σταματήσει στο is there ... και να συνεχίζαμε να τον έχουμε στην κορυφή.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα ο μόνος δίσκος του που δεν μου αρέσει (καθόλου όμως), είναι ο Engines Of Creation. Οι υπόλοιποι ομολογώ ότι μου αρέσουν, άλλοι περισσότερο και άλλοι λιγότερο.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν και πλέον δεν με συγκινεί ιδιαίτερα ο Joe, έχω ωστόσο ακούσει αρκετά τα cd του.

 

Το δικό μου top 5 είναι αυτό

 

1) Τhe Extremist

2) Strange Beautiful Music

3) Black Swans and Wormhole Wizards (επιτέλους καλός ήχος μετά από καιρό...)

4) Surfing With The Allien

5) Flying In A Blue Dream (Άν ήταν ολόκληρο instrumental θα ήταν δισκάρα... Τα τραγούδια με τα φωνητικά είναι απλά γελοία...)

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα το Surfing γιατι οταν βγηκε ξεχωριζε κιθαριστικα και συνθετικα σε σχεση με οτι αλλο ακουγες απ τους βιρτουοζους και σρενταδες της εποχης-εχει δικιο παντως ο bouzoukleri οτι σε σχεση με καποια μετεπειτα αλμπουμς ειναι πιο μονολιθικο σ οτι αφορα τις συνθεσεις του πιο πολυ.

Δευτερο το Flying γιατι ειναι δισκαρα-Δημητρη μ αρεσουν και αυτα με τα φωνητικα(δεν κανω πλακα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5) Flying In A Blue Dream (Άν ήταν ολόκληρο instrumental θα ήταν δισκάρα... Τα τραγούδια με τα φωνητικά είναι απλά γελοία...)

Σίγουρα τα φωνητικά δεν είναι το φόρτε του Satriani (όχι ότι είναι παράφωνος), αλλά και πάλι ο δίσκος κατ' εμέ είναι εξαιρετικός.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αφιερώσει υπεραρκετές ώρες ακούγοντας (και κάποιες προσπαθώντας να παίξω  :)) τον δίσκο Strange Beautiful Music του 2002.

 

 

Τον θεωρώ από τις μεγαλύτερες στιγμές του Satriani, και από τις αξιομνημόνευτες κυκλοφορίες κιθαριστικών album τέτοιου τύπου. Δεν του έχει δωθεί η δέουσα προσοχή από μεγάλη μερίδα των οπαδών του.

 

 

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου