Προς το περιεχόμενο

προβληματα κιθαρας-παιξιμο


alpatman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να πω καποια προβληματα που αντιμετωπιζω -παιζω κιθαρα , βεβαια ποτε δεν της εδωσα ιδιατερη προσοχη στην μελετη ,καθως με ενδιεφερε παντοτε το να φτιαχνω καποια κομματια (για προσωπικη χρηση) ,τα οποια

ενορχηστρωνα με drums ,μπασο,πληκτρα ,και ημουν ευχαριστημενος .

Δεν επαιζα ποτε διασκευες ,ουτε προσπαθουσα . Το τελευταιο διαστημα παιζω με καποιους φιλους διασκευες hard rock ,αλλα νιωθω οτι αντιμετωπιζω αρκετα προβληματα

1. solos - σε αρκετα κομματια μπορω να βγαλω μερος του solo ,και οχι ολο

καθως πολλα σημεια του χρονικα δεν τα κατανοω,η και μου φαινοντα

'ασυναρτητα' η 'φλυαριες' , αλλα και ειναι τοσο γρηγορα που δεν προλαβαινω να τα ακουσω και να τα θυμηθω .Μπορω

να βγαλω κατι που προλαβαινω να ακουσω . Ειναι θεμα ελειπους

μελετης και υποδομης ? Καταληγω να παιζω solo μειγμα original με δικο

μου .

2. ηχος - ο ηχος μου δεν με ικανοποιει στην προβα , προσπαθω να τον βελτιωσω ,ομως ο ηχος που φτιαχνω σπιτι και λεω καλος ειναι , στο στουντιο δεν με ικανοποιει . Προσπαθω βεβαια να το βελτιωσω αυτο .

3. παιξιμο - αυτο που παιζω 'ανετα' σπιτι , στην προβα ζοριζομαι . Παιζω πολυ 'σφιγμενα' ,πιεζω με πολυ δυναμη στα ακορντα με αποτελεσμα να

κουραζεται το αριστερο μου χερι . Και οντας 'μη χαλαρος' δεν μπαινω μεσα στα κομματια οπως πρεπει , δηλαδη χρονικα μπορει να ειμαι ο.κ. αλλα

δεν 'grouvaρω ' .

Εκεινο που εχω καταλαβει ειναι οτι καθιστος παιζω καλυτερα και θα προσπαθησω να παιζω και σπιτι ορθιος αλλα δεν ειναι μονο αυτο.

Δεν ειμαι επαγγελματιας , το χομπυ μου κανω,αλλα επειδη σε ενα ροκ group η κιθαρα ειναι βασικη , αισθανομαι οτι πιθανων να 'κρεμαω' τους

υπολοιπους ,και δεν λενε τιποτα λογω φιλιας .

Εχει αντιμετωπισει τετοια προβληματα κανεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές συμβουλές (οι οποίες δεν είναι απαραίτητα και σωστές)

1: Αν μπορείς βρες καμία παρτιτούρα από τα κομμάτια που δεν μπορείς να βγάλεις το σόλο. Ακου το κομμάτι αρκετές φορές κοιτάζοντας ταυτόχρονα την παρτιτούρα. Μετά παίξε το σόλο αρχικά αργά μέχρι την επιυμητή ταχύητητα. Αν τα μείγμα-σόλο που παίζεις είναι τονικά σωστά μη σε απασχολεί. Διασκευή παίζεις, όχι αντιγραφή :wink:

 

2: Διαφορετικά ακούγεται ο ενισχυτής-όργανο-μουσικός μόνος του ή σε ε΄να χώρο και διαφορετικά μαζί με άλλους σε άλλο χωρο.(για αυτό γίνεται και το soundcheck πριν απο κάθε συναυλία)

 

3:Στην πρόβα εγώ σχεδόν πάντα κάθομαι. Είσαι πιο άνετος. ¶ρχιζε έτσι στο στούντιο κι όταν ζεσταθείς ή όταν αρχίσεις να γουστάρεις, παίζε όρθιος.

 

Αυταααα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα να σου πω να προσπαθήσεις να παίξεις όρθιος χωρίς να έχεις την κιθάρα στα γόνατα. Ρύθμισε την ζώνη ώστε να έιναι σε ένα ύψος όπου δεν κουράζει τον καρπό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε alpatman, πάνω κάτω και εγώ το ίδιο παθαίνω :(

 

δεν μπορώ να σου πω κάτι να σε βοηθήσει ! αλλά σκέψου ότι στο σπίτι είσαι χαλαρός, δικαιολογείς τα λάθη, δοκιμάζεις ήχους, παίζεις καθιστός και φυσικά δεν έχεις άλλους δυο ή τρείς ανθρώπους να σε περιμένουν.

 

Για τον ήχο σου υποθέτω ότι "γράφεις" με υπολογιστή και πιθανόν χρησιμοποιείς κάποια εφέ. Να θυμάσε ότι άλλος ο χώρος ο δικός σου και άλλος αυτός που κάνει πρόβα με το group, άλλο ο δικός σου ήχος και άλλο ο δικός σου ήχος σε συνδιασμό με τους υπόλοιπους !

 

Για το θέμα του σόλο ο ginargiros είναι σωστός σε αυτά που σου λέει. Θέλει υπομονή και επιμονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τα μέρη που σου φαίνονται γρήγορα και δε προλαβαίνεις να τα ακούσεις, υπάρχουν προγράμματα που αναλαμβάνουν να σε βοηθήσουν.

 

Πχ το Transcribe είναι ένα από αυτά, το οποίο (εκτός των άλλων) επιβραδύνει την ταχύτητα ενός κομματιού όσο θες εσύ χωρίς να αλλάζει την τονικότητά του (pitch).

 

Με αυτόν τον τρόπο, μπορείς να ακούσεις πιο εύκολα γρήγορες φράσεις.

 

Πάντως επειδή κι εγώ είμαι από τους ανθρώπους που δε θυμούνται εύκολα σόλο απ'έξω (σε αντίθεση με άλλα άτομα που το έχουν αυτό το χάρισμα), θεωρώ ότι αυτό που θα σε βοηθήσει είναι να ακούς το κομμάτι όσο το δυνατόν πιο πολύ για να αποτυπωθεί στη μνήμη σου.

 

Επίσης, αφού καταλάβεις τι παίζει, να τραγουδάς ή να σφυρίζεις τη φράση που παίζει. Πιστεύω ότι αυτό βοηθάει πολύ στο να το παίξεις τελικά στην κιθάρα, αλλά και να σου μείνει στο μυαλό.

 

Βέβαια αυτό ισχύει σε "φυσιολογικά" κομμάτια και όχι σε κομμάτια-"αγώνες ταχύτητας" όπου δεν υπάρχει κάτι το μελωδικό για να τραγουδήσεις, αλλά απλά 1000άδες νότες παιγμένες ταχύτατα... :roll:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. solos - σε αρκετα κομματια μπορω να βγαλω μερος του solo ' date='και οχι ολο

καθως πολλα σημεια του χρονικα δεν τα κατανοω,η και μου φαινοντα

'ασυναρτητα' η 'φλυαριες' , αλλα και ειναι τοσο γρηγορα που δεν προλαβαινω να τα ακουσω και να τα θυμηθω .Μπορω

να βγαλω κατι που προλαβαινω να ακουσω . Ειναι θεμα ελειπους

μελετης και υποδομης ? Καταληγω να παιζω solo μειγμα original με δικο

μου .

[/quote']

 

Απόλυτα φυσιολογικό. Σε ανάλογες περιπτώσεις χρησιμοποιώ ταμπλατούρες και midi files, για να πάρω μια ιδέα τι είναι αυτό που δε μπορώ να ακούσω. Όπως ειπώθηκε εξάσκηση στην αρχή σε αργές ταχύτητες, είναι πολύ χρήσιμα τα midi files σε αυτό για να παίζεις μαζί τους.

 

Πάντως δεν είναι κακό να βάζεις και δικά σου πράματα. Ιδιαίτερα σε κομμάτια που τα ακούς σήμερα για να τα βγάλεις αύριο. Πολλές φορές είναι και πιο όμορφο, γιατί προσπάθώντας να κοπιάρεις το πρωτότυπο πολλές φορές δεν πετυχαίνεις το feeling και σου βγαίναι τελικά μια πατάτα. Στο κάτω και πολλοί κιθαρίστες δεν απαναλαμβάνουν αυτούσια τα σόλα τους, αλλά σε κάθε live τους παίζουν άλλα.

 

 

3. παιξιμο - αυτο που παιζω 'ανετα' σπιτι ' date=' στην προβα ζοριζομαι . Παιζω πολυ 'σφιγμενα' ,πιεζω με πολυ δυναμη στα ακορντα με αποτελεσμα να

κουραζεται το αριστερο μου χερι . Και οντας 'μη χαλαρος' δεν μπαινω μεσα στα κομματια οπως πρεπει , δηλαδη χρονικα μπορει να ειμαι ο.κ. αλλα

δεν 'grouvaρω ' .

[/quote']

 

Ναι, γιατί στο σπίτι είσαι μόνος σου χαλαρός, με τη μπάντα αγχώνεσαι. Μη ζητάς να αποδείξεις τίποτα όταν παίζεις, κούλαρε και παίξε αυτό που ξέρεις.

 

 

 

Εκεινο που εχω καταλαβει ειναι οτι καθιστος παιζω καλυτερα και θα προσπαθησω να παιζω και σπιτι ορθιος αλλα δεν ειναι μονο αυτο.

 

Κατ΄αρχήν δεν είναι κακό να παίζεις καθιστός. Γλυτώνεις και τη φλεβίτιδα. :lol: Εντάξει όμως επειδή θυμίζει σκυλοκατάσταση' date=' ακολούθα τη συμβουλή πιο πάνω με το λουρί... :lol:

 

 

Δεν ειμαι επαγγελματιας , το χομπυ μου κανω,αλλα επειδη σε ενα ροκ group η κιθαρα ειναι βασικη , αισθανομαι οτι πιθανων να 'κρεμαω' τους

υπολοιπους ,και δεν λενε τιποτα λογω φιλιας .

 

Να χαίρεσαι που έχεις τέτοιους φίλους, και να προσπαθείς να γίνεις καλύτερος μαζί τους. :D

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που θα σου πω εγω ειναι να προσεξεις πολυ το υψος της κιθαρας ενω θα παιζεις ορθιος, πρωτα κοιτας τι βολευει το καρπο σου και μετα το ποσο cool δειχνεις, εχοντας πολυ χαμηλα την κιθαρα κινδυνευεις να τραυματισεις το χερι σου :wink:

 

Οσο για τα σολο, ο αυτοσχεδιασμος ειναι μια χαρα ,ισα ισα που προσθετεις και ενα προσωπικο στοιχειο στο κομματι, αλλα προς θεου, υπαρχουν και κομματια με σολο που ειναι ιεροσυλια να τα πειραξεις, ενας τροπος για να τα ξεχωρισεις ειναι πως οτι και να κανεις σου καρφωνονται στο μυαλο (πχ σολα gilmour)

Αυτα και απο μενα, ελπιζω να βοηθησα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε alpatman τα προβλήματα που έχεις τα έχει όλος ο κόσμος (της κιθάρας)...το οτι τα αναγνωρίζεις είναι ο λόγος για τον οποίο θα τα ξεπεράσεις.

 

Σε γενικές γραμμές,η γνώμη μου :

 

1)το κομμάτι θα παίζει repeat ΣΥΝΕΧΕΙΑ,μέχρι να αποτυπωθεί στο μυαλό σου.Το ίδιο για τα σόλο...μπορείς με ένα προγραμματάκι σαν το mp3 splitter να κόψεις μόνο το σόλο από ένα κομμάτι ή κάποια φράση μόνη της και να την ακούς επίσης συνέχεια.

 

2)Ο ήχος σου φυσικά και θα είναι διαφορετικός στο studio.Μία λύση είναι να πας ΜΟΝΟΣ σου και να κλείσεις ένα δίωρο για αυτή τη δουλειά,δηλ να βρεις τον ήχο σου με το εκεί setup.

 

3)Η απόδοση πάντα μειώνεται όταν δεν είσαι χαλαρός.Θα συνηθίσεις με τις πολλές πρόβες.Για το πως κάθεσαι μη σε απασχολεί...χύσου και σε κρεβάτι αν σε βολεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου