Προς το περιεχόμενο

προβληματα κιθαρας-παιξιμο


alpatman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο.κ. thanks σε ολους , ωραια ιδεα blue το κρεβατι ...

οσο για το solo συμφωνω . κομματια με solo φρασεις χαρακτηριστικες , και ισως οσο γνωστα οσο και τα κομματια , δεν πρεπει να πειραζονται .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2)Ο ήχος σου φυσικά και θα είναι διαφορετικός στο studio.Μία λύση είναι να πας ΜΟΝΟΣ σου και να κλείσεις ένα δίωρο για αυτή τη δουλειά' date='δηλ να βρεις τον ήχο σου με το εκεί setup.

[/quote']

Γιατί μόνος του? Και πάλι το ίδιο πρόβλημα θα έχει. Πρέπει να φτιάξει ήχο μαζί με τους υπόλοιπους και να φτιάξουν και οι υπόλοιποι ήχο μαζί με αυτόν.

Έχει γίνει νύξη σε ένα άρθρο του janick σχετικά με το eq σε μια μπάντα

 

@alpatman

Όσο αφορά το παίξιμό σου στην πρόβα θα πρέπει να κάνεις ένα καλό ζέσταμα.

Είναι κλασσικό μόλις στήσεις και ξεκινήσει η πρόβα να αρχίζουν όλοι να τα χώνουν από πώρωση χωρίς ζέσταμα.

Ε πώς να παίξεις έτσι? Δεν είναι ντροπή το ζέσταμα!!!

Αλλιώς θα εχεις προβλήματα και με τα χέρια σου (την έχω πατήσει ΚΑΙ έτσι - το χέρι μου 'κλείδωνε' και 'δεν έπαιζε').

Επίσης μην πιεις καφέ και ο,τιδήποτε περιέχει καφεϊνη γιατί το χέρι δεν θα υπακούει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τα υπόλοιπα ειπώθηκαν όλα εγώ θα πω το εξής απλό...

 

Παίζε και μελέτα κιθάρα σε τακτά χρονικά διαστήματα.

Παίζε όσο πιο πολύ μπορείς με τους υπόλοιπους.1 ώρα τζαμάρισμα=5 ώρες μελέτης :wink:

Και cool!!Ροκ παίζεις όχι κλασική μουσική που αν κάνεις λάθος θα σε δείξουν όλοι με το δάχτυλο!! Τα λαθάκια μέσα στο κόλπο είναι.:D :wink: Όταν πας σπίτι σου επικεντρώσου σε αυτά αλλά όταν παίζεις με άλλους χαλάρωσε και απόλαυσε το rock 'n' roll 8) 8) 8)

 

Για άκου μερικά live Led Zeppelin και Deep Purple να δεις φαλτσαδούρα να γουστάρεις!! :lol:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ροκ παίζεις όχι κλασική μουσική που αν κάνεις λάθος θα σε δείξουν όλοι με το δάχτυλο!!

 

Αυτό να υποθέσω ότι το ξέρεις επειδή όταν έπαιζες κλασσική μουσική οι φίλοι σου σε κορο'ι'δεύαν? :lol: :lol: .Βρε janick μην βάζεις στεγανά..Συμβούλεψες το παιδί να μην δίνει υπερβολική σημασία στα λάθη του και να ευχαριστιέται αυτό που κάνει.Μέχρι εδώ τα πας τέλεια!Από κει και πέρα το να παρακολουθείς μια συναυλία και να περιμένεις πότε ο άλλος θα κάνει λάθος, πιστεύεις πως είναι χαρακτηριστικό στην κλασσική μουσική?Εδώ μια στάση παρακάτω, σε διπλανό post, υπάρχουν άνθρωποι που εύχονται να μην παίξουν σαν τον malmsteen!!!Κομπλεξικοί και άσχετοι, υπάρχουν παντού!Δεν συμφωνείς? :wink:

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ροκ παίζεις όχι κλασική μουσική που αν κάνεις λάθος θα σε δείξουν όλοι με το δάχτυλο!!

 

Αυτό να υποθέσω ότι το ξέρεις επειδή όταν έπαιζες κλασσική μουσική οι φίλοι σου σε κορο'ι'δεύαν? :lol: :lol: .Βρε janick μην βάζεις στεγανά..Συμβούλεψες το παιδί να μην δίνει υπερβολική σημασία στα λάθη του και να ευχαριστιέται αυτό που κάνει.Μέχρι εδώ τα πας τέλεια!Από κει και πέρα το να παρακολουθείς μια συναυλία και να περιμένεις πότε ο άλλος θα κάνει λάθος' date=' πιστεύεις πως είναι χαρακτηριστικό στην κλασσική μουσική?Εδώ μια στάση παρακάτω, σε διπλανό post, υπάρχουν άνθρωποι που εύχονται να μην παίξουν σαν τον malmsteen!!!Κομπλεξικοί και άσχετοι, υπάρχουν παντού!Δεν συμφωνείς? :wink:[/quote']

 

Και και το γύρισα στο ροκ για να πάρω την εκδίκηση μου :lol:

 

Νομίζω κάπου με χάνεις λίγο :D :D Η μάλλον πέρνεις πιο σοβαρά απο όσο εννοώ τα λεγόμενα μου.Μην κολλάς στο "κλασική".Για αυτό έβαλα smilies.Να ξεαγχώσω τον άνθρωπο προσπαθώ :D :D Μπορεί να μην περιμένουν να γίνει το λάθος αλλά δεδομένου του κόσμου που παρακολουθεί το εκάστοτε είδος ε να μην είναι λίγο πιο αυστηροί στους κλασικούς;;; :D :D :D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από αυτούς που κοιμούνται, αυτούς που τους φέραν με το ζόρι και αυτούς που ξέρουν τί ακούνε, όλοι οι άλλοι πολύ πιθανόν να ναι με τη βέργα στο χέρι. :lol: :lol: .Όσοι τώρα ακούν και παίζουν και τα δύο είδη θα πρέπει να τρώνε το κράξιμο του αιώνα. :lol:

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από αυτούς που κοιμούνται' date=' αυτούς που τους φέραν με το ζόρι και αυτούς που ξέρουν τί ακούνε, όλοι οι άλλοι πολύ πιθανόν να ναι με τη βέργα στο χέρι. :lol: :lol: .Όσοι τώρα ακούν και παίζουν και τα δύο είδη θα πρέπει να τρώνε το κράξιμο του αιώνα. :lol:[/quote']

 

Όπως ο Malmsteen και ο συμπαθής Ιάπωνας :lol: :lol: :lol:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθιστος παιζω καλυτερα και θα προσπαθησω να παιζω και σπιτι ορθιος

 

Πάντως ο Fripp έπαιζε (και παίζει ακόμη απ'όσο ξέρω) πάντα καθιστός και στα live :) Εξαρτάται από το στυλ που παίζεις προφανώς, γιατί στους Crimson πήγαινες να ακούσεις, αν όμως παίζεις στους Maiden θα είναι πρόβλημα να κάθεσαι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω διαβάσει πολύ από το thread αλλά αυτό το πρόβλημα το έχω και εγώ.

Επειδή μου αρέσει να την έχω πολύ χαμηλά τη κιθάρα στην αρχή δεν μπορούσα με τίποτα να παίξω κάποια πράγματα όπως πολύ χαμηλά και ειδικά με 4ο δάκτυλο.Στη συνέχεια την ανέβασα λίγο και έκανα επί ώρες εξάσκηση,με αποτέλεσμα να βελτιωθώ λίγο.Ακόμα όμως παίζω πολύ καλύτερα καθιστός.Τις δε pinch harmonics (σκουξίματα)όρθιος πετυχαίνω 1 στις 10 ενώ καθιστός 8 στις 10!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου