Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με φλάουτο


Dragonlord

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, αγόρασα ένα μεταχειρισμένο φλάουτο για δώρο. Το συναρμολόγησα κουτσά-στραβά, προσπάθησα να παίξω, χωρίς τα πλήκτρα έβγαλε ήχο, με το πρώτο (τα πρώτα 2 δηλαδή, όποιος ξέρει κατάλαβε) άλλαξε η νότα, από εκεί και πέρα τίποτα... όλα τα υπόλοιπα πλήκτρα δε φαίνεται να κάνουν τίποτα. Υπάρχει μία πιθανότητα να του έκανα κι εγώ ζημιά συναρμολογώντας το, καθώς το ζόρισα λίγο και ίσως να λύγισα κάποιο πλήκτρο, αλλά είναι λογικό να μην κάνουν τίποτα και τα υπόλοιπα; Τέσπα, αυτό που ήθελα είναι συμβουλές για το πώς φτιάχνεται (αν φτιάχνεται) και/ή να μου συστήσετε κάποιον ειδικό να του ρίξει μια ματιά, χωρίς όμως να μου κοστίσει και πολύ καθώς το αγόρασα πολύ φτηνά και αν είναι να δώσω άλλα 50+ ευρώ για να το φτιάξω δε νομίζω ότι αξίζει...

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομολογώ ότι δεν σε καταλαβαίνω! Δεν πιστεύω να το χάλασες αλλά δεν διευκρίνισες αν ξέρεις να παίζεις φλάουτο. Έχει 3μισι οκτάβες με 42 και βάλε δακτυλισμούς, οπότε το αν κάνουν τα... άλλα κουμπάκια τίποτα ή όχι έχει σχέση και με αυτό, όπως κι αν είναι το απλό μαθητικό μοντέλο ή το κανονικό με τρύπια κλειδιά. Μάστορα δεν έχω να σου προτείνω γιατί πάνε πολλά χρόνια που είχα καταφύγει σε αυτούς.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, έχω αρχίσει να το σκέφτομαι κι αυτό. Δεν ξέρω να παίζω, απλώς υπέθεσα ότι λειτουργεί περίπου όπως η φλογέρα - προφανώς λανθασμένα. Είναι με πλήκτρα τα οποία σκεπάζουν τις τρύπες, οπότε υποθέτω από τα λεγόμενά σου πως είναι το απλό μαθηματικό μοντέλο. Αν μπορείς να μου υποδείξεις κάποιους δακτυλισμούς ή κάποιο site θα βοηθούσες πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο οι δακτυλισμοί, είναι ένα σωρό πράγματα τα οποία πρέπει οπωσδήποτε να σου τα δείξει (και να σου τα δείξει σωστά) κάποιος που ξέρει. Πχ η θέση του σε σχέση με τον κορμό και με το στόμα, οι διάφορες γωνίες φυσήματος κλπ., και μετά από τα αρχικά οι δακτυλισμοί. Δυστυχώς δεν είναι όπως η κιθάρα που απλά την παίρνεις, της δίνεις μια και ακούγεται η νότα... Θα συνιστούσα να έκανες λίγα μαθήματα ή να έβρισκες κάποιον γνωστό σου φλαουτίστα.

 

Αν δεν μπορείς, βρες τουλάχ. κανένα καλό βιβλίο (ρώτα σε καλό μουσικό μαγαζί ή ψάξε στο δίκτυο). Δεν μπορώ να σου προτείνω κάποιο γιατί δεν τα ξέρω καθόλου αυτά για αρχάριους. Κοίτα κι εδώ λίγο να σου φύγει η κάψα...

http://en.wikibooks.org/wiki/Flute

 

...αλλά ένας δάσκαλος θα σου "πυροδοτήσει" κανονικά το ενδιαφέρον.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι για μένα, το πήρα για δώρο, απλά επειδή ήταν μεταχειρισμένο θέλω να σιγουρευτώ ότι δουλεύει... Τα καταφέρνω να βγάλω νότα, απλά δεν ακούω διαφορά όταν χρησιμοποιώ τα υπόλοιπα πλήκτρα εκτός από το πρώτο. Ίσως να φταίει ότι έχει περίπλοκους δακτυλισμούς, θα δοκιμάσω αύριο αυτούς που έχει στο wiki, ευχαριστώ, κάτι τέτοιο έψαχνα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου